şükela:  tümü | bugün
  • genelde samimiyetsiz bulunan insan. sen nerden ciktin der gibi.
  • bu durum çoğunlukla erkekler için geçerlidir. kadınlar , nefes almadan gözünü karşısındaki kişinin üzerine dikip konuşurlar. lisede böyle bir oyun oynardık , iki kişi birbirinin karşısına geçer gözünü kırpmadan karşısındakinin gözünün içine bakardı. ilk sırıtan , gözünü kaçıran elenirdi. sınıftaki bir erkek bir kız öğrenci ile karşılaştığında mağlup olurdu. bir iki tane arsız tip vardı onlar biraz daha fazla dayanıyordu.

bu davranış fazlası ile kadınlar ile konuşurken gösterilir , kadına duyulan saygıdan kaynaklanır , rahatsızlık vermemek babında. çünkü bir erkek çocuğa daha küçük yaşta , gözlerini dikip bakmanın ayıp olduğu öğretilerek büyütülmüştür. birine göz hapsine alır gibi , nefes almadan gözünü dikmek , göz koymak , göz ayırmamak ayıp teatti edilir.
  • güvensiz ve tekinsiz insan.

başka bir versiyon olarak hazzetmediğin birine yapabilirsin bunu. ya da zoraki konuştuğun ya da samimileşmek istemediğin birisine ya da çok ciddi mesafe istiyorsan...

ben nadiren ikincisini yapıyorum, evet.
  • eğer söylemek istediğini söyleyemiyorsan yapılır bu. çünkü yüzüne bakınca söylemek istediğini hatırlatır. dayanamaz kaçırırsın bakışlarını.
  • aşık olmaktan korkuyor olabilir.
    (bkz: #22594979)
  • astigmat'ı olan bir kişi olabilir.
  • ınsanlarin gözüne uzun sure bakmak cok kaba bi davranistir. o yuzden dengede tutmak lazim.ne az ne çok. samimiyet veya tekinsizlikle asla ilgili değildir. daha cok yetisme tarzıyla açıklanır
  • zaman zaman benim bu insan.

sevmediğim ya da saygı duymadığım birisiyle konuştuğum zaman değil gözlerine suratlarına bile bakmadan konuşurum. kötü bir hareket mi? kesinlikle. ama bazen öyle kişilerle muhatap olmak zorunda kalırsınız ki mideniz bile zor kaldırır.
  • zaman zaman eski sevgili ,zaman zaman potansiyel sevgili.
  • ya suçludur ya aşık.