şükela:  tümü | bugün
 • ...gözde belirli bir bozukluk olmaksızın oluşan görme tembelliği...
 • (bkz: amblyopia) ve öğrnnz.
 • tedavisi 16 yaşına kadar mümkün olan benim de muzdarip aolduum bi meret erken teşhis hayat kurtarır
 • 4 yasında iken tv karsısında uykum geldıgınde annem tarafından farkedılıp sonrasında bir gozu bantlı gozlukle ilkokula baslamama sebep olan, gozlugun yarattıgı daratlıya buldugum "gozlugu burun uzerıne ındır ve acın genıslesın" cozumunun ögretmen tarafından farkedılıp sonrasında gozluk cercevesı burnumun ustene carpı seklınde bır bantla sabıtlenmıs olarak bır sure daha gezdıgım ve daha sonrasında bir ingiliz doktor tarafından kirpiklerim dahi kesilmeden yapılan çok başarılı bir amelıyat ile kurtuldugum, ama malesef mevcut bir gozun digerinden daha az gormesi sorunun yarattıgı derinlik hissi kaybından hala rahatsız oldugum, amelıyatı oncesınde ve sonrasında uzunca bir sure göz muayenehanelerınde kontrol aletlerıne gozumu dayayıp " evet kuş kafeste hayır diil evet şimdi kafeste" " evet hapiste hayır şimdi değil, evet şimdi gene" şeklinde cumleler kurdurtan, ilerlemiş miyop ve astıgmatıma ragmen gozluk kullanmak istememek inadımı kamcılamış bir garip goz hastalıgıdır kendileri.*
 • genellikle bir, nadiren her iki goze aıt kasların gevsemesı hadısesı. ya kasa antreman yaptırılır, ya da umıt kesılen kas kesılır. bir gozun dıgerınden az gormesı demek, cıft gozun verebıldıgı derınlı duygusundakı hassasıyetın de kayıbı demektır. bu dertten muzdarıp kısıler, rahatlıkla bır kaldırımdan alcak* araba ındırmeye kalkabılır, bır metre derınlıgındekı cukurlarda bonus toplayabılırler.
 • kişinin bir gözünün ibnelik yaparak, "nasıl olsa o görüyor, ben ne bok yemeye bakıncam" diyerek tembellik yapması ile ortaya çıkan rahatsızlık.

  kusurlu gözle, içinde renkli geometrik şekillerin döndüğü bir makineye dayayarak dakikalarca bakarak,
  sağlam göz bantlanmış şekilde kareli defterlerin sayflarında çizgilerin kesiştiği yerleri toplu iğne delerek,
  bütün bir yazı, tek gözü buzdan olan bir gözlükle geçirip bunu insanlara açıklamakla,
  buzdan cam kırılınca korsan misali tek gözün deri bir bantla kapatılarak tedavisi yapılabilen hastalık.
 • genetik olarak gecebilen gözle degil gözü kontrol eden sinirlerdeki bir sorundan dolayi oldugu söylenen, yillardir umutla bektigim halde tibbin hala cözümünü bulamadigi ömür boyusal hastaliktir.

  cocukken teyzemle bir gözümü acip birini kapayarak oyun oynarken (nasil da bir oyunmus bu) tek gözümün aaa bu gözüm cok bulanik görüyo dememle ortaya cikmistir. oysa ki ne büyük cehaletttir.annede vardir cocuga gecmesi cok kolaydir. anneler babalar lütfen iki tarafta da ambylopi varsa evlenmeyiniz, evlenecekseniz cocuk yapmayiniz, cocuk yapacaksaniz da bebekken daha yavrunun gözlerini kontrol ettiriniz.

  nasil derin bir yara birakir bu hastalik...ki 7 yas zaten cok gectir..en azindan benim durumumda öyleydi...tek gözlü korsan gözlükleri diker anne sonradan isi sevimlilestirmek icin..ama nasi sevimli olabilirki göz kapatip, boyama kitabini boyamak, bir göz yalnizca 10da 1 görüyosa (ühüh).

  bir de ömür boyu ya saglam gözüme birsey olursa öbürüyle göt gibi kalirsam korkusu vardir. bir süre sonra ya tembel gözüme bise olursa 10da 1 olsun bizim olsun denir.

  göz tembelligi olanlara ehliyet de verilmez. türkiye'de verilmese de alinir ama sanirim.
 • cok küçük yaslarda farkedilmesi gereken, ilerleyen yaslarda farkedilse bile hiç bir çözümü olmayan, yas daha da ilerledikce iplenmemeye baslayan, iplenmediği süre içerisinde saglam gören gözün asırı yorulması sebebi ile göz tansiyonuna sebep olan tamamen irsi (genetik) hastalık.
 • 12-13 yaşlarında keşfedildiğinde de tedavisi cevap verebilen bir hastalık. kardeşimden biliyorum, 17 yaşına geldi, yarı yarıya iyileşti, 20'sinde çizdirecek o ayrı.
 • hayko cepkin'nin hastaligi