şükela:  tümü | bugün
  • az önce konjuktivit tanisiyla göz damlasi verdigim hasta "hocam bu orucu bozar mi?" diye sordu.imam olduğunu ögrendigim bi önceki hastanin oğlunu gösterip "ben bilmem aha bu hocaya sor" dedim.imam bey biraz tereddut etmekle birlikte"hocam kulak damlasi bozuyor ama göz damlasi bozmuyo" dedi.sonra google'a bakip"evet hocam fetva hatti da böyle demis"dedi.

bu iste bi yanlislik, bi eyyam var amk birazdan fetva hattini arayip durumu anlatacam.

çünkü 2 damla damlattiginiz kulak damlasinin kulak zarindan sonra (bkz: östaki borusu)nu geçip yutaga ordan mideye gecme ihtimali yok gibi.

eğer var ise de bu ihtimal göz damlasiyla çok farkli degil.şöyleki damlattigimiz göz damlasinin bi kismi (bkz: punctum lacrimale)den girip (bkz: canalis lacrimalis)den geçerek buruna gelebilir oradan da agiza yani yutak ve mideye gecebilir.

not: herkesin inancina ve kendisiyle ilgili kararina saygi duymakla beraber en ufak ilaç alimi ve saglik sorununda bile oruc tutulmamasi gerektigini dusunuyorum.
    doktorun yazdigi ilaca "acaba bu orucu bozar mi" diye sorduktan hemen sonra hafif bir kizariklik için "hocam bi rapor verseniz " demesi ülkemin insanina dair ümitlerimi kiriyor.
  • fitil yazsaydınız.
  • "vücuda giren şey orucu bozar, vücuttan çıkan şey abdesti bozar."
    diye basit bir tabir var. fakat;

orucun amacı ve içerdiği manevi manaları düşündüğünde göz ve kulak damlasının, yeme içme yani gıdalanma anlamı taşımadığından ötürü orucu bozacağını kesinlikle düşünmüyorum.