şükela:  tümü | bugün soru sor
 • uyumuyorum gözlerimi dinlendiriyorum cümlesinin sarfedilmesine sebep olan, uzun süre bilgisayar ya da televizyon ekranına bakma sonucu gerçekleşen yorgunluk.
 • gözlerin yoğun kullanımı nedeni ile iflası. ya da istifası...

  aslında dinlenme ile kovalanması gereken göz önünde uçuşan kelebekleri kaçırmanın alternatif yolları:
  - sıcak suya batırılıp çıkarılmış ve sıkılmış havlu, kafa geriye doğru yatırılarak gözlerin üzerine kapatılır. havlu soğuğuncaya kadar gözler kapalı olarak, 5 dakika da olsa metazuri dinlenecektir gözler.
  - dik oturulup, iki elin işaret parmakları kaldırılarak omuz hizasında tutulur. baş hiç oynatılmaksızın, gözler sırayla bir sağ, bir soldaki işaret parmağının ucuna çevrilir. bu göz jimnastiği yaklaşık 3 dakika süre ile saat başı uygulanır.
  - bir de göz banyosu yapılabilir, ruhu dinlendirir.
 • göz yorgunluğunu giderme yöntemleri;

  - kitap okuyorsanız veya bilgisayar ekranına bakarak uzun süreli iş yapıyorsanız, yarım saatte bir gözleri dinlendirmek. mümkünse beyaz renkli bir noktaya, duvarın bir köşesine bakarak gözleri hareket ettirmek, göz kaslarını devreye sokmak.

  - dikey ya da yatay pozisyonda gözleri kapatarak dinlendirmek.

  - bir havluyu/bezi sıcak suyla ıslatıp gözlerin üzerine koyarak 15-20 dk bekletmek, arada gözlere hafif hafif masaj uygulamak.

  gözlere hakikaten iyi gelebiliyor.
 • literatürdeki adı (bkz: astenopi) olan rahatsızlık. göz doktoruna gidersiniz, teşhis edilebilir probleminiz yok der ama siz bazı günler bulanık görürsünüz, başınız ağrır, gözlerinizi oyup yuvasından çıkarasınız gelir.
 • göz yorgunluğu sanılanın aksine gözlerde veya gözün biraz arkasında hissedilen hafif sızlama gibi olan şey değildir. ya da biraz ani hareket sonucu yine sızlama gibi hissedilen şey.

  göz yorgunluğu merceklerin uzun süre aynı yakınlığa odaklanmasından oluşan bir şeydir. yani çok uzun süre yakına bakarsanız, uzağa baktığınızda tam olarak seçemediğinizi görürsünüz, ya da tam tersi. işte bu yorgunluktur. bir süre sonra da geçer, çok önemli bir durum değildir...
 • geceleri bulanık görme, hafif batma şikayetleri ile şüphelendiğim rahatsızlık.

  gözüme gözüme vuran buzdolabı beyazı ışığımı sarı ışık ile değiştirdim ve ışığın doğrudan gözüme vurmasını engeleldim.

  bakalım sonuç ne olacak.
 • ılık demli çayla ıslatılmış bir bezin gözlerin üzerine kapatılıp,bez soğuyuncaya kadar bekletilmesiyle atılan yorgunluk.kimileri de patates koyarmış...
  (bkz: kocakarı ilaçları)
 • symptoms of the universe leri ;

  bulanık görme
  uzaktan ve yakından bir noktaya odaklanmanın zorlaşması
  gözlerin kuruması ve kızarması
  göz yorgunluğu
  belirli bir dinlenme süresi sonucunda geçen baş ağrısı
  kontak lens kullananlarda lenslerin rahatsız etmeye başlaması.
  boyun, omuz ve sırt bölgesinde oluşan ağrılar

  gibi gibi seyler olan sey.