şükela:  tümü | bugün
  • ilk başta göz yumurtası nedir, bilenler bilir ama bilmeyenler için bir görsel paylaşalım. http://www.kaloriler.gen.tr/…yumurta-kac-kalori.gif

göz yumurtası, şöyle sarısı cıvık kalsın, ekmeği banalım; ama beyazı da güzel pişsin diyenler için bir keyif yumurtasıdır. şimdi benim gibi yumurtayı sevenler hele ki gecenin bir vakti acıkanlar için güzel bir göz yumurtası nasıl pişirilir, bakalım.

1- tava: ısıyı iyi ileten tabanı ince bir tava kullanmalısınız. teflon tava gelmez. ben saplı seramik kaplı tava kullanıyorum. bakır tava da olur ama tabanına yapışır, iki kulptan tutması zor. iki yumurta için küçüğün bir büyüğü tava iyidir.

2- yağ: sahanda yumurtanın olmazsa olmazı tereyağdır. öyle sıvı yağ cinsleri diyorsanız, baştan söylüyorum, tavayı geri yerine koyun. margarin de olmaz. tereyağınız ne kadar has ise o kadar iyi sonuç alırsınız. öyle kahvaltılık pastörize tereyağ ile kandırmayın kendinizi. bulabiliyorsanız hakiki köy tereyağı olsun. eğer tuzla sıkıntınız yoksa mümkünse tuzlu tereyağ kullanın.

3- pişirme: tavayı orta göze koyun ve altını açın. şöyle iki dakika kızdırın, eliniz üstündeyken sıcağı hissetsin. iki yumurta için dolu dolu bir yemek kaşığı tereyağı alın ve tavaya bırakın. kızgın tava yağı hemen yakacaktır. tavayı ocaktan kaldırıp sapından tutarak şöyle bir çevirip yağı tavaya bir miktar yedirin ve tavayı ocağa tekrar koyun. yağın tamamını yüksek ateşli ocakta tavayı az çevirerek eritin. yüksek sıcaklıkla eriyen yağ kararacaktır, lezzet açısından bu daha güzel. yumurtaları peşpeşe kırıp tavaya bırakın. burda iki şeye dikkat edin. birincisi yumurtayı kırıp tavaya bırakırken sarısını patlatmayın. ikincisi de beyazını sarınının çevresinde lop olacak şekilde bırakmayın. lezzetli olması için beyazın olabildiğince yayılması lazım. bunu kırarken sağlayın. beyazı kalın olursa güzel olmuyor. beyazı az pişip şekil alınca, sarının üstüne azıcık tuz ekin, daha azını da beyaza serpiştirin. seramik tavayı ara ara çevirerek yumurtaları tava üstünde kaydırın. ocak harlı, yüksek ateşte olacak. yumurtaların beyaz kenarları kıtır olunca, karamelize renge bürününce pişmiş demektir. son bir çevirip tavayı ocaktan indirin.

4- yeme: en iyi bir gün beklemiş bayat somun ekmekle gidiyor, yoksa taze ekmek. yanında da güzel bir çay. sarılara bandırarak başlayın. tavayı sıyırmayı unutmayın.

afiyet olsun köftehorlar.
  • gözde çıkan bir hastalık sanıp tıkladığım başlık. yemekmiş.

uzun tarife gerek yok. püf noktası; sahanda yumurtayı yaparken yumurtayı sarısını bozmayacak şekilde tava içine kır. sonra da o sarı bölgeyi bozma.