şükela:  tümü | bugün soru sor
 • osman nihat akin'in nihavend eseri
  (bkz: korfezdeki dalgin suya bir bak goreceksin)
 • göze mi geldik, sen mi unuttun, gelmiyorsun âh
  öyle karanlık gece ki ruhum, olmuyor sabah
  yüksel ufuktan sineni göster bir gün göreyim
  öyle karanlık gece ki ruhum, olmuyor sabah

  seklinde sozleri olan, topu topu 4 satir tutan kismina ragmen sarkinin insani cok feci vurup canını yaktığı, en guzel yorumunun muzeyyen senarca yapildigi bir tsm sarkisi. guftesinin sahibi olan amcam asmis hani. gelmeyen bir sabah gibi koyu karanlık bir ruh hali, çok aşkın bir şekilde anlatılmış osman nihat akin eseri.
 • ilk radyodan dinledim galiba. birden çıktı çünkü karşıma.. şaşırmak güzeldir. şaşırdım. nasıl bir cümledir bu.. öyle karanlık gece ki ruhum olmuyor sabah... boş bulunmak da insani durumların en şaşkaloz davlumbazlarındandır ciğerden hava çeken. boş bulundum, gözüm doldu.
  nasıl bir şarkıdır bu, içinden böyle bir söz geçer... tamam. yavaş yavaş kalbe işleyen bir müziktir türk sanat müziği.. usul usul söyler derdini. bağırmadan, göstermeden, bir tür iç konuşma gibi ilerler. isyan da acı da hüzün de gölgelidir.
  ama, öyle karanlık gece ki ruhum olmuyor sabah, karanlık bir cümledir. enderdir böyle güzide karanlık cümlelerin bir şarkıda ışıldaması.
 • son zamanlarda en çok dinlediğim şarkılardandır. arkasından da yine bu yıl ada sensiz ve bekledim de gelmedin iyi gider.
 • türk sanat müziğindenki en güzide eserlerden biridir. feci etkiler, yakar adamı. unutturamaz seni hiçbir şey, yine bu yıl ada sensiz ve doymadım sana ile iyi gider.
 • bu cenahtan ezberlediğim ilk şarkıdır. yaş 13. hatta o yaşın verdiği şapşallıkla "göze mi geldik selvi boylum" diye anlamışlığım var.

  her ne olursa olsun, hâlâ, bir şarkı söylense de dinlesek dediğim demlerde, işin ehline ulaşamıyorsam, bet sesimle mırıldanırım. nitekim bu sabah da öyle oldu. bu şarkıyla uyandım ve bir süre böyle devam edeceğim. hiç bir duygu durumuna mukabele etsin diye değil. 13 yaşın tazeliğine, sözlerin vuruculuğuna, nağmenin yumuşak esaretine ve olan / olmayan bütün sabahların hürmetine istinaden.

  yeşilçam filminden fırlamış bir icra ile, sabah-ı şeriflerimiz hayr olsun...

  http://www.youtube.com/…rbwus2jjerg&feature=related
 • şarkının adı konusunda bir karışıklık var. mesela, elimde müzeyyen senar'ın bir plağı var, orada şarkının adı "gözemi geldin" olarak geçiyor.
  (-mi soru ekini ayıramayan atlas plak'a da teessüflerimi sunuyorum)
 • türkiye'nin dört bir yanındaki oftalmoloji polikliniklerinin kalabalık koridorlarında her gün işitilebilen bir sual.

  .
 • yaşanan başarısızlığa, hayal kırıklığına bir cevap bulamayan kişilerin direk sarıldığı cümle.