şükela:  tümü | bugün
 • sinir $ehirlerinde bol miktarda bulunabilen tarihi yapilar.

  orman gezilerinde aniden kar$ila$ildiginda "way be" efektine sebep verir, crossbow'i alip uzerine cikasi gelir insanin.
 • (bkz: watchtower)
 • orman yangınlarına karşı da kullanılan kulelerdir. yangına hasas ve yerleşim yerlerine uzak noktalarda orman yangınlarının erken tespiti için kullanılır. türkiyede kervan geçmez tepelerde pek çok yangın gözetleme kulesi vardır. yaz aylarında burada bir gözcü ya tek başına ya da ailesi ile kalır. kışları ise çoğu zaman terk edilmiştir.

  http://www.ogm.gov.tr/birim1.htm
 • (bkz: mirador)
 • pelin esmer'in yakında çekimlerine başlayacağı yeni filmi. başrollerde olgun şimşek ve nilay erdönmez yer alacakmış.
  kaynak: http://www.filmlerim.com/…leme-kulesi-filmi/m375138
 • çok sıkı film. kürtaj ve tecavüz konularında konuştu mu mangalda kül bırakmayan devlet erkanımızın izlemesi belki ülke adına hayırlara vesile olur.

  film her ne kadar bu yaz çekilmiş olsa da, senaryosu ve hazırlık süreci iki yıl öncesine dayanıyormuş. yani, her kürtaj bir uludere'dir vecizesi ve bu vecize sonrasında dönen tartışmalardan müstakil bir yapım süreci varmış filmin.

  film de zaten herhangi bir mesaj kaygısı gütmüyor, yahut didaktik bir alt metin sunmuyor. artık yadırgamadığımız haberlerden birinin kahramanı olması muhtemel bir kadının hikayesini dışarıdan (hatta bazı bazı pencerenin dışından içeriyi gözetleyen kamerayla) izliyoruz sadece.

  öbür tarafta da vicdan azabı gözlerinden okunan bir karakteri canlandırıyor olgun şimşek. bu iki yıkıntının yolları, bir yol üstü lokantasında kesişiyor. sonrasını da gidin sinemada izleyin, adamın canını sıkmayın.

  bu minik entrymizi de bir anekdotla kapatalım :

  ilk gösterimin sonunda, pelin esmer (ki kendisi çok zarifti galada) ve başrol oyuncuları soruları cevaplamaktadır. ilk soru akıllı bir arkadaştan gelir:
  - türk- kürt sorunu bla bla bla....?

  olgun şimşek cevaplar:
  - biz aynı filmi mi izledik acaba? olay kastamonuda geçiyor.
 • gundeme bu kadar uygun bir anda gelmesi kendisi icin de bir sans olmasinin yaninda bazi seyleri daha da bir gozumuze sokmasiyla bizim icin de bir sans.
  altin koza'nin simdilik en iyisi. iki birbirinden cok farkli insanin kendi iclerinde hesaplastiklari vicdanlari, ulke gerceklerinin bagirmadan ama cok sert bir sekilde yuzumuze vuruldugu nilay erdonmez'in rolunde devlestigi ve her seyin bu kadar anormalken "normal" sayildigi yilin(simdilik) en etkileyici turk filmi.
 • 2012'nin en iyi türk filmlerinden birisidir kuşkusuz. nilay erdönmez oyunculuğu ile parlamıştır.