şükela:  tümü | bugün soru sor
 • gozlem yapan kisidir; en makbulu de gozlem yaptıgı ortamı* etkilemeyen, gozledigi ile kalmayı basarabilendir.
 • öss'ye giren bir milyon küsür öğrencinin korkulu rüyası, meşhur yök karakteri. bu ipnenin işi gücü, a noktasından olmadık yerlere bakmaktır. bazen yanına kankasını alır onu da b noktasına koyar, soruyu çekilmez hale getirir. vicdansız...
 • gerçek zamanda her hangi bir durumun ne kadar sürdüğünü; beynin, vücudu kilo almadan önce nasıl farklı tahayyül ediyor ise öyle bir algı yarattığına ve kendi değerini biçtiğine, bununla birlikte gerçeğe dönme çabalarının nasıl birer ilizyon nesnesi haline getirildiğini yine o aynı beyinde izleyen kim olabilir?.....gözlemci doğru cevap.
 • menajerlik oyunlarındakileri sahaların kenarında çekirdek çitleyen adamlar olarak hayal etmişimdir hep.
 • futbol müsabakalrında, hakemleri ve müsabakayı izlemekle görevlendirilen kişi.

  federasyon bir maça hakem atamasıyla beraber bir yada iki gözlemci ataması yapar. gözlemci müsabakada gerçekleşen olayları ve hakemlerin performanslarını rapor eder. gözlemci raporundan düşük not alan hakem ve/veya diğer görevli (yardımcı, 4'üncü, 5'inci, 6'ıncı) hakem(ler) bir dahaki hafta görev alamazlar. gözlemciden yüksek not alan hakemler ise bir sonraki hafta daha iyi bir maç yada üst liglerde bir müsabakada görev alarak taltif edilirler.

  gözlemciler de kendi aralarında üç kademe olarak hiyerarşilendirilirler.
 • bir insan tipi. bazı insanlar dünyaya gözlemlemek için gelmiş. bazı durumları en ufak ayrıntısına kadar gözlemleme ve analiz etme güçleri var. çoğu, arkadaşları için yolda ilerlerken iyi bir rehber/ yol arkadaşı. ama nedense gözlemcilerin çoğu, oyuna girip oynamaya korkuyor. dışardan görme şansını kaybetmemek için mi, yoksa gözlemlerinden biriktirdikleri onları korkuttuğu için mi bilmiyorum. suyun kenarında durup ayaklarını suya sokmuyorlar. onları çözmek için bu kez gözlem sırası bizde herhalde.
 • ösym sınav görevlisi olarak sınava aday gibi giren öğretim üyeleridir.

  bugün dikey geçiş sınavına tıp fakültesinden bir profesör geldi. neredeyse önlüğüyle gelecekmiş de arabada çıkarıp gelmiş gibi bir haliyle hayatı sorgulattı resmen. iki gözetmen, bir salon başkanıyız. koskoca profesör, hepimizin maaşını toplasak yine daha yüksek maaşı var. sınav giriş belgesini de öğrencilerine hazırladığı tıbbi terimlerin yer aldığı bir testin arkasına çıktı almış, öyle deniyor bizi.

  koskoca tıp profesörü, yılların deneyimi var, sen kalk gel ösym sınavında gözlemci ol. ya hocam kongrelere git, makale yaz. sen gözlemci olma ne olur.

  zaten hile ne sınav giriş belgesinin arkasındaki ne de su şişesinin paketindeki yazıyla yapılmıyor. bunu biliyor olman lazımdı.