şükela:  tümü | bugün
  • gozlem yapan kisidir; en makbulu de gozlem yaptıgı ortamı* etkilemeyen, gozledigi ile kalmayı basarabilendir.
  • gerçek zamanda her hangi bir durumun ne kadar sürdüğünü; beynin, vücudu kilo almadan önce nasıl farklı tahayyül ediyor ise öyle bir algı yarattığına ve kendi değerini biçtiğine, bununla birlikte gerçeğe dönme çabalarının nasıl birer ilizyon nesnesi haline getirildiğini yine o aynı beyinde izleyen kim olabilir?.....gözlemci doğru cevap.
  • menajerlik oyunlarındakileri sahaların kenarında çekirdek çitleyen adamlar olarak hayal etmişimdir hep.
  • futbol müsabakalrında, hakemleri ve müsabakayı izlemekle görevlendirilen kişi.

    federasyon bir maça hakem atamasıyla beraber bir yada iki gözlemci ataması yapar. gözlemci müsabakada gerçekleşen olayları ve hakemlerin performanslarını rapor eder. gözlemci raporundan düşük not alan hakem ve/veya diğer görevli (yardımcı, 4'üncü, 5'inci, 6'ıncı) hakem(ler) bir dahaki hafta görev alamazlar. gözlemciden yüksek not alan hakemler ise bir sonraki hafta daha iyi bir maç yada üst liglerde bir müsabakada görev alarak taltif edilirler.

    gözlemciler de kendi aralarında üç kademe olarak hiyerarşilendirilirler.
  • bir insan tipi. bazı insanlar dünyaya gözlemlemek için gelmiş. bazı durumları en ufak ayrıntısına kadar gözlemleme ve analiz etme güçleri var. çoğu, arkadaşları için yolda ilerlerken iyi bir rehber/ yol arkadaşı. ama nedense gözlemcilerin çoğu, oyuna girip oynamaya korkuyor. dışardan görme şansını kaybetmemek için mi, yoksa gözlemlerinden biriktirdikleri onları korkuttuğu için mi bilmiyorum. suyun kenarında durup ayaklarını suya sokmuyorlar. onları çözmek için bu kez gözlem sırası bizde herhalde.