• yaşamın anlamını” ve “kendisinin neden var olduğunu” bilerek, “varlığın ‘bir’liği”nin ve hem kendisinin hem de tüm diğer varlıkların “hareket ettirici”sinin farkında olarak, (en yakınları da dahil) ne diğer insanlarla, ne canlı-cansız diğer varlıklarla ne de yaşamın kendisi ile derinlemesine bağ kurup bağımlılık oluşturmadan onlarla sadece “etkileşime giren”, kendisini, dünyada, “bir gezgin” olarak görüp “yaşamdaki hareketi” “hareket ettiriciyi” ve “sebep sonuç ilişkilerini” izleyen, karşısına çıkan olaylara/durumlara hırslarını ve duygularını yerli yerinde ve ölçülü biçimde kullanarak adil tepkiler veren, kısaca, “bir çift göz”, “bir çift kulak” ve “daima aktif bir bilinç” olarak yaşamın içerisinde "her an" onu ilk kez görmüş bir yolcu “gezinen” “irade sahibi” üstün insan.
  • gerçek zamanda her hangi bir durumun ne kadar sürdüğünü; beynin, vücudu kilo almadan önce nasıl farklı tahayyül ediyor ise öyle bir algı yarattığına ve kendi değerini biçtiğine, bununla birlikte gerçeğe dönme çabalarının nasıl birer ilizyon nesnesi haline getirildiğini yine o aynı beyinde izleyen kim olabilir?.....gözlemci doğru cevap.
  • bir insan tipi. bazı insanlar dünyaya gözlemlemek için gelmiş. bazı durumları en ufak ayrıntısına kadar gözlemleme ve analiz etme güçleri var. çoğu, arkadaşları için yolda ilerlerken iyi bir rehber/ yol arkadaşı. ama nedense gözlemcilerin çoğu, oyuna girip oynamaya korkuyor. dışardan görme şansını kaybetmemek için mi, yoksa gözlemlerinden biriktirdikleri onları korkuttuğu için mi bilmiyorum. suyun kenarında durup ayaklarını suya sokmuyorlar. onları çözmek için bu kez gözlem sırası bizde herhalde.
  • gozlem yapan kisidir; en makbulu de gozlem yaptıgı ortamı* etkilemeyen, gozledigi ile kalmayı basarabilendir.
  • öss'ye giren bir milyon küsür öğrencinin korkulu rüyası, meşhur yök karakteri. bu ipnenin işi gücü, a noktasından olmadık yerlere bakmaktır. bazen yanına kankasını alır onu da b noktasına koyar, soruyu çekilmez hale getirir. vicdansız...
  • menajerlik oyunlarındakileri sahaların kenarında çekirdek çitleyen adamlar olarak hayal etmişimdir hep.
  • ösym sınav görevlisi olarak sınava aday gibi giren öğretim üyeleridir.

bugün dikey geçiş sınavına tıp fakültesinden bir profesör geldi. neredeyse önlüğüyle gelecekmiş de arabada çıkarıp gelmiş gibi bir haliyle hayatı sorgulattı resmen. iki gözetmen, bir salon başkanıyız. koskoca profesör, hepimizin maaşını toplasak yine daha yüksek maaşı var. sınav giriş belgesini de öğrencilerine hazırladığı tıbbi terimlerin yer aldığı bir testin arkasına çıktı almış, öyle deniyor bizi.

koskoca tıp profesörü, yılların deneyimi var, sen kalk gel ösym sınavında gözlemci ol. ya hocam kongrelere git, makale yaz. sen gözlemci olma ne olur.

zaten hile ne sınav giriş belgesinin arkasındaki ne de su şişesinin paketindeki yazıyla yapılmıyor. bunu biliyor olman lazımdı.
  • gözlemci özümüz geliştikçe, ''gözdeki perde kalkar, görmeye başlarız.''
  • ben üniversitedeyken(ben ameikadayken gibi oldu(bkz: ben amerikadayken)), yeni yetme asistanları sınavlara gözlemci yaparlardı ve görev aşkı ile bu arkadaşlar deli ederlerdi adamı. bıraksana yahu, almışız 1k lık hesap makinası ve kopya çekmişiz çok mu?
hesabın var mı? giriş yap