şükela:  tümü | bugün soru sor
  • edit: kitap çıktı. satın almak için: idefix, d&r, kitapyurdu

bir aksilik çıkmazsa ocak ayında dedalus kitap etiketiyle karşımıza çıkacak emirhan burak aydın kitabı*.

çevirileriyle** ve çeşitli dergilerdeki** ve derlemelerdeki* öyküleriyle tanıdığımız emirhan burak aydın'ın ilk kitabı olacak. kendisinin çalışmalarını uzun zamandır takip diyorum ve bana kalırsa geç bile kalındı bu kitap için. heyecanla bekliyorum.

bu arada dedalus'u dünyanın dört bir yanından şahane yazarları****** orijinal dillerinden türkçeye kazandırmasıyla biliyoruz zaten ama bir yandan da acayip sağlam bir türk edebiyatı külliyatları oluşmaya başladı: bahri vardarlılar, okan çil, suzan bilgen özgün, çiyil kurtuluş, canan akyüz, atila ataman, güray süngü... şimdi emirhan burak aydın geliyor, ondan sonra da onur selamet gelecek derken her geçen gün daha çok minnettar kalıyoruz dedalus'a. umarım okur da hak ettikleri ilgiyi gösterir.

yine bir dedalus klasiği olarak kitabın şahane kapağı şöyle. kitap satışa sunulunca burayı güncellerim muhtemelen.
  • "on. hamza gülerek barın arkasından çıkıyor. dokuz. derin'in telefonu çalıyor, açmıyor. sekiz. adana'dabir radyocu inancını kaybetmiş, o gece intihar çağrısı yapıyor. yedi. burhan telefondan bir mesaj gönderiyor. altı. yusuf elindeki birayı ilayda'ya uzatıyor. beş. bir milletvekili gargara yapıyor, ağzının içindeki sıvının yakıcılığına otuz saniyeden fazla dayanmak zor. dört. bugün aslında derin'in kız kardeşinin doğumgünü. üç. hamza gülerek yanlarına geliyor, kolunu eğreti bir halde burhan'ın omzuna atıyor. iki. burhan şöyle bir bakıyor yanına gelen kim diye, hamza'yı görünce yusuf'a dönüyor. bir. derin ile kızın bakışları sonunda karşılaşıyor. hiçbir şey tahmin ettiğiniz gibi gerçekleşmeyecek, olmayı hayal ettiğiniz kişiye asla dönüşmeyeceksiniz çünkü."

notos, öykü gazetesi, marşandiz fanzin'den okuyup sevdiğimemirhan burak aydın'dan harika bir ilk kitap. herkesin artık bir şeyler yapmasını beklediği o malum kuşak, edebiyata çok güçlü giriyor.