şükela:  tümü | bugün
 • tse görev başına!

  rica ediyorum şu gözleme porsiyonlarına bir standart getirin artık. oturun, yiyin, için, ölçün, biçin. ama bir standart oran muhakkak yakalayın. resmî gazetede falan yayınlayacaz diye uğraşmanıza gerek yok. prosedürü direkt geçebilirsiniz. siz bana söyleyin, ben buradan ilan ederim.

  geçen gün bir yerde karnımız acıkınca ayıptır söylemesi gözleme yiyelim dedik. ben dedim 1 tane alayım, o bana yeter, yetsin yani. gele gele avuç içi kadar iki parça geldi. efendim, bilirsiniz, gözlemenin yancısı çok olur. "yok ben o işi gördüm" diyen kıyın kıyın kenardan yanaşır, gözleme parçasının birini parmak uçlarıyla yuvarlayıverip ağzına atıverir. işte bu yancılardan birisi de ortamda var olunca, kaldı mı bana bir parça. doyumluk değil tadımlık oldu, buna da şükür deyip nefsimizi körledik. yine bugün başka bir yancıyla başka bir mekanda gözleme siparişi verdik. bu sefer akıllı davranıp 2 adet söyledim. böyle fırıncı küreği büyüklüğünde ben diyeyim 5, siz diyin 6 parça geldi bir porsiyonda. ye ye bitmiyor. yancının yancısı bile doydu, tabakta hâlâ 3 parça vardı. kıyamadık tabi, paket yaptırdık. ama o da bir sürü mesai işte.

  diyeceğim tombul kollarındaki burma bilezikleri una bulanan gözlemeci teyzelerim, bi karar verin, gerekirse teşkilatlanın, örgütlenin. bu kutsal sektörde söz sahibi olun, standartları belirleyip tse'ye bizzat başvurun. zaten kafası karışık bir kimseyim, bana üçün beşin hesabını yaptırmayın rica ederim.

  nâcizane bir öneri, 25 cm. tefal yanmaz tava ölçüsü iyi bak. artı birimle bana yetiyor o porsiyon. lütfen.
 • yapılması kolay, yemesi bir o kadar keyifli yiyecek. evde hiçbir şey yok mu. yufka, kaşar ve sosis yeterli fazlaca doymak için.
 • hamurişlerinin kralı olan yiyecek.

  şimdiye kadar hiç evde yapmayı denememiştim (yani böyle hamur açarak filan)
  ama iş stresi insana neler yaptırmıyor ki...

  bütün bir haftasonu gelecek haftaki sunumum için çalışmak zorunda olduğumdan arada darlanıyorum. darlandıkça kendimi mutfağa atıyorum. gene bir darlanma ve dellenme esnasında aklıma gözleme düştü. ve inatla bunu hazır yufkadan değil de kendi elimde açtığım hamurdan yeme isteği geldi ayrıca. ayrıca bir hamur yoğurarak ve açaraktan stres atma düşüncesi.

  velhasıl, üşenmedim erinmedim akşamın bir vakti gözleme yaptım kendime ellerimlen. hem de sırf kendi keyfim için. hem de çok güzel oldu. bayıla bayıla yedim. bir güzel keyif yaptım stresimi de attım. herkeşlere tavsiye ederim.
 • hamur açmayı bilmeyen/ denemeyen/ gerek duymayan kişilerin de evde kolayca yapabileceği kahvaltıda çayla da süper giden hamur işi yiyecek.
  bir yufkanın içine evde ne varsa koyup (beyaz peynir, kaşar, salam, sosis, ıspanak, patates, kıyma vs) tavanın (teflon veya seramik) büyüklüğüne göre katlayın, ocakta altüst ederek pişirin.
  al sana mis gibin pazar kahvaltılığı.
 • tatil beldelerinde, turistlerin geldikleri yerin dilini öğrenmesinden çok, butun beldenin, turislerin dilini öğrenmesini yeğleyen anlayis sonucu, kemer cevresinde pek cok yerde "observing" adi altinda satilan ikinci bir chicken translation vakasi.bunu gören turistler orda ya bir bilimsel arastirmalar merkezi oldugunu, yada bir tahlil labarotuari bulunduğunu sanmakla kalmaz, "lan labarotuar da niye ayran veriyolar ki?" sorusu icersinde boğulur.
 • küçüğüm, sanırım ilkokul sonu ortaokul başları. ailece bodrum'a tatile gitmişiz. akşam gezmek için tabiki rota bodrum merkez. son yıllarda ki gibi olmasa da klasik bodrum kalabalığı diyebileceğimiz bir insan seli sürekli yer değiştiriyor, bir yerlere gidiyor. biz de kalabalığa ayak uydurmuşuz yürüyoruz bodrum sokaklarında, kale, zeki müren'in evi, halikarnas derken bir kuyruk ile karşılaşıyoruz. ama nasıl bir kuyruk anlatamam. merak edip soruyoruz nedir bu kuyruk diye, adamın biri küçük bir kulübeyi gösteriyor bize, gözleme kuyruğu diyor.

  gözlerim faltaşı gibi açılıyor ve yiyelim diyorum hemen... sıra beklemeye başlıyoruz, sıra bize geliyor 2 tane söylüyoruz. diyalog gelişiyor.

  - neli olsun?
  - *neli var ki?
  - peynirli, kıymalı, patatesli...
  - *peynirli olsun o zaman...

  anneannem: böyle gözleme mi olur, ben size yaparım eve dönünce!

  işte o zaman hayatın haşhaşlı gözlemeden ibaret olmadığını anlıyorum. laf çok uzadı ancak benim için çok önemli bir yere sahip olan haşhaşlı gözlemeyi de;

  *un, su ve tuzu bir kapta karıştırarak kulak memesi kıvamında bir hamur yoğurun. üstünü örterek bir süre dinlendirin. diğer taraftan çekilmiş haşhaşı sürülebilecek kıvama gelene kadar sıvıyağ ile açın. hamuru büyük bir yuvarlak oluşturacak şekilde açın. içine iç harcı sürüp rulo yapın. bıçakla üç parmak kalınlığında parçalar kesin. her parçayı kesik kısmı alta gelecek şekilde koyup unladığınız zeminde açın (yaklaşık 20-25 cm). çok az sıvıyağ koyduğunuz tavada her tarafını kızarana kadar bekleyin ve tepsiye alın. üstüne kapak kapatıp ılık hale geldiğinde servis yapın. yanında kahvaltılık peynir, zeytin ve çayla da nefis olur....

  diyerek basit bir şekilde anlatamazdım ki!

  tabi bu arada kahvaltılık beyaz peyniri kekik, kırmızı pul biber vs ile çatalla ezip karıştırmak suretiyle hazırlayarak haşhaşlı gözlemenizle birlikte yiyebilirsiniz. son zamanlarda çıkan krem beyaz yada labne peyniri ile de gayet lezzetli olabiliyor tavsiye ederim.

  haşhaşlı gözleme eskişehir ve kütahya taraflarından türkiye'ye yayılan* enfes bir lezzettir ancak ne hikmetse memleketi o civarlar olmayanlar tarafından pek bilinmez.

  hatta haşhaşlı gözlemeyi bilen ilk arkadaşımı 30 yaşında tanıdım desem yeridir. bir gün sohbet esnasında ailece toplanıldığında yapılan ritüellerden bahsederken gözleme konusu açıldığında ironik bir biçimde ikimizde birbirimize kendimizden gayet emin bir şekilde "ama senin bildiğin gözleme bizimkine benzemez, bizimki çok farklı" muhabbeti sırasında aslında aynı gözlemeden bahsettiğimizi farkettik.

  işte haşhalı gözleme böyle enteresan birşeydir. bilenler yüksek oranda aynı memlekettendir ve memleketleri dışında o gözlemeyi bilene rastlamazlar...

  aynı yöreden bir eşsiz lezzet içinde: (bkz: mercimekli mantı)
 • turistik diyarlardaki yol üstü yiyecek-içecek yerlerinde içine konan çikolata, reçel, puding gibi şeylerle abidiklikten gubidikliğe doğru hızla yol alan yüreği kabarmış, hatta göz göz olmuş yiyecek.
 • hazır yufkanın ortasına yarım yufkayı koyup içine istenilen malzeme(peynir,kaşar,patates,sucuk,pastırma vs)konduktan sonra kare şeklinde katlayıp (mektup katlar gibi) teflon tavada orta ateşte mis gibi olacak nane. isteyen piserken üzerine yağda sürebilir. eger piştikten cok sonra yenicekse üzerine kapak kapatmayı unutmamak gerek yoksa yufka kurur.