şükela:  tümü | bugün
 • yasin hayal'in mahkeme çıkışı orhan pamuk'a tavsiye verdiği anı izlediniz mi? yasin'in gözbebeklerini görebildiniz mi?

  ogün samast terminalde yakalanmış. ertesi gün, güvenlik güçlerinin yaptığı çekimden apartılmış bir fotoğraf yayınlandı bütün gazetelerde. hafiften sol kaşını kaldırıp sırıttığı resmi gördünüz mü?

  kısa bir süre önce bu ülkenin otobanında hizmet veren benzin istasyonlarına iki tane katil dadanmıştı. her gittikleri yerde üç kuruş uğruna pompalı tüfekle kan saçıyorlardı ortalığa. ilk tutuklandıkları andaki fotoğrafları, videoları yayınlandı medyada. o adamların tepeden kafalarını kaldırıp objektifin tam göbeğine baktıkları pozları gördünüz mü?

  hepsi boş. evet hepsi boş bakıyor. bütün bu adamların gözlerinin içinde bir kaybolmuşluk var. hiçbir şeyin aşkı verilmemiş bunlara. hürriyet denen duygunun asil ruhunu kavratmamışlar. bu adamlara bir bok öğretmemiş müfredat. okul sıraları boşuna eskimiş bunların kıçında, kalemtraşlar boşuna çevirmiş kalem uçlarını...

  biz bu ülkede çocukların gözlerini dolduramıyoruz. bir ışık, bir aydınlık veremiyoruz içlerine. sabahın aydınlığını, akşamın hüzünbazlığını, gecenin dinginliğini veremiyoruz. aldıkları nefesten oksijen yakmalarını sağlayamıyoruz. kükürt gibi kokuyor bu adamların gözleri. fabrika bacası gibi simsiyah bir karanlık var orada. cehalet denen canavarın esirleri gibi yalpalıyoruz bir o yana bir bu yana sadece...

  ölenle ölünmüyor biliyorum sevgili kardeşlerim ama ölüyoruz yahu...her geçen gün bu adamların gözbebeklerindeki boşluk büyüdükçe biz daha büyük uçurumlardan düşüyoruz. bir insanın canını almış olmaktan pişmanlık duymayan boş gözlerin peşinden sürüklenip kafamızı gözümüzü yarıyoruz artık.

  şimdi tek bir şarkının esiriyiz. dillere pelesenk olmuş bir nakaratın son hecesindeyiz...

  ölüyoruz...
 • kafatasındaki boşlukla doğru orantılı bir boşluktur bu.