• edip canseverin siiri ;
    sanki hicbir sey uyaramaz
    icimizdeki sessizligi
    ne soz, ne kelime, ne hicbir sey
    gozleri getirin gozleri.

baska degil, anlasiyoruz boylece
    yapragin daha bir yapraga degdigi
    o kadar yakin, o kadar uysal
    elleri getirin elleri
    diyorum, bir seye karsi koymaktir gunumuzde ask
    birlesip saliverelim iki tek golgeyi.
  • "gözleri, ufukta bir yerdi işte gözleri.."*
  • kargo'nun yarına ne kaldı adlı albümünün -ve belki de tüm albümlerinin- en başarılı şarkılarından biridir. piyano ezgileri güzel gitmiştir edip cansever'in sözleriyle beraber
  • 20 sene gecti kargo alip sarki yapali neredeyse. her dinledigimde beni alir okyanusun ortasina birakir bi basima. oyle bir yalnizlik hissi verir. oyle guzeldir ki, oyle sakindir ki dinlemeye doyulmaz.
  • “bir şeye karşı koymaktır aşk/
    salıverin iki tek gölgeyi”

ilk kez 13-14 yaşımdayken kargo’nun yarına ne kaldı albümünde duyduğum sözlerdir. epey etkilenmiştim.

aşk, karşı koymak, gölge, salıverilmek... hepsi güzel ama beni en çok vuran kısım “bir şey” oldu.

hah işte, bir şey. ortada, muamma, tanımlanamaz. eylem de var: karşı konuluyor.

mutsuzluğumun suçunu kendi dışımda aradığım ergen yaşlarımın isyanındayken bile, bu karşı koymanın içe dönük, bana dair bir şey olduğunu anlıyordum.

bu şarkı bir süre kafamda döndü durdu. pek de bilinmiyor, kendimce seviyordum. 90’ların sonundayız, kargo koray acayip popüler. ben de farklı olacağım ya herhalde, klavyeci serkan’a hastayım.

bir gün bir magazin ekinde kargo’nun tüm elemanlarıyla bir röportaj yayınlandı. tek tek tüm kargo elemanlarıyla kısa kısa konuşmuşlar işte. söz serkan’a geldiğinde şöyle bir cümle kurmuş: “ bizim bu mşş filan çok şiir seviyor, ben şiir hiç sevmem. mesela edip cansever’in bir şiirini gittik besteledik, ben hiç anlamadım.”

sevdiğim elemanın şiir düşmanı çıkmasından ziyade bahsettiği şarkının “gözleri” olabileceğini düşündüm. edip cansever. *internet diye bir şey yok bu arada. ablamın bana doğumgünümde hediye ettiği şiir antolojisinden açtım ve pat diye buldum.

tanım:
    gözleri. öznesiz bir aşk şiiri. edip cansever.

sanki hiçbir şey uyaramaz
    içimizdeki sessizliği
    ne söz, ne kelime, ne hiçbir şey
    gözleri getirin gözleri.

başka değil, anlaşıyoruz böylece
    yaprağın daha bir yaprağa değdiği
    o kadar yakın, o kadar uysal
    elleri getirin elleri
    diyorum, bir şeye karşı koymaktır günümüzde aşk
    birleşip salıverelim iki tek gölgeyi.

• nazarımda zirveye oynayan kargo şarkısıdır. aşkta üslubu çırılçıplak bir edip cansever şiiridir.

gencecik koray'ın toy sesinden dinlemek için buyrunuz.

"bir şeye karşı koymaktır aşk, salıverin iki tek gölgeyi"
  • aptal bi ergenken sürekli dinlediğim ve çok sevdiğim bi kargo parçası.

aptal olduğum kadar cahilmişim de kuzum... edip cansever'in şiiri olduğunu tam şuan bunu yazmadan önce öğrendim, hey yavrum hey...
  • “vardır ya hani bir deniz kazasından
    yeni kurtulmuş bir kız çocuğunun gözleri
    bir yaşam boyu şaşkın ve kımıldamadan bakan
    o kadar bencilim ki, anla
    sana ben verdim bu gözleri, ben armağan ettim anlaşılan.”*
  • "gözlerini gören kelebekler,
    sonsuza kadar
    orada kalmak isterdi
    ...ve ağlarlardı
    kısacık ömürlerine..."
hesabın var mı? giriş yap