şükela:  tümü | bugün
  • sadece benim görmediğimi dü$ündüğüm, özellikle çok ı$ık altındayken bir anda gözleri kapatınca görülen, dizanteri ya da tifüs ya da benzeri virüslerin 1 milyon kere büyütülmü$ hali gibi görülen ve "lan takip edeyim ne lan bu" diye gözlerinizi gözkapaklarınız içinde oynattığınızda sizden devamlı uzakla$an, gözlerinizi durduğunuzda onların da durduğunu gördüğünüz ürkütücü ipliksi yaratıklar bütünü.
  • mini mini bir çocukken sırf onları görmek için saniyeler boyu ışığa bakıp hemen ardından gözlerimi kapatarak kafamı yorganın altına soktuğum yaratıkcıklar. gözlerin hareketi ile eş zamanlı oalrak hareket etmeleri dışında, gözler sabit kalırsa da yavaşça (çok yavaş) yana doğru kayarlar ve takip edilmek için kişiyi adeta tahrik ederler. bilimsel açıklamasını bilmek istemediğim, küçükken göz kapağımın altında saklanan göz cinleri diye isimlendirdiğim ve hala onları bu şekilde anmaktan keyif duyduğum detaylar.
  • küçükken iki elimle birden gözlerime bastırdığımda görürdüm ben bunları. bir müddet sonra gözlerim acımaya başlayınca ellerimi çekerdim ve görüntüler kaybolurdu. bundan dolayı sırlarını hiç çözemedim.
  • surekli aynı ya da benzer sirayla cikan, oyna$an noktasal $ekiller*. once ye$il noktalar, sonra onlarin geometrik bir hal alarak kahverengine donmesi... kucukken izlemesi buyuk zevk verirdi, $imdi de gozu dinlendirmek için el ile biraz bastirarak kapatildigina rahatlikla gorulebilir. hatta gozu acinca da bir muddet gorulebilirler.
  • belli bi sure yanmakta olan bi ampule falan bakip sonra sikica gozlerinizi yumdugunuzda abik gubik sekiller cikar.. bunlar neonumsu renklerde olup yanip sonerek sizi kil ederler.. ben kendi tecrubelerime dayanarak bunlarin bazen kare bulmacalara bazende rulet masalarina donustugune sahit oldugumu soyliyebilirim.. aslinda zevklidir izlemesi.. ampulun etkisi gecip sekiller siliklesmeye basladigi vakit, gozlerinizi kirpmadan bi 20 saniye daha isiga bakip bi nevi recharge edebilirsiniz..
  • göz içi sıvısının kısmen yoğunlaşıp çökmeye çalışması sonucu oluştuklarını duymuştum; elbette götünden sallamanın en güzel örneği de olabilir bu, bilemem.
  • efendim bunlarin insanin o anki psikolojik durumuyla falan zerre alakasi yoktur bunlar degisen isik kosullari sonucu retinanin oynadigi kucuk oyunlardir...mesela apartmanda iken isik sonunce yada uzun sure guclu bir isik kaynagina bakip kafanizi cevirdiginizde gorulenlerle hic bir farki yoktur...
  • 6.5 saat araliksiz age of empires oynayinca da olusan, hic gecmiycek mi dedirten oyun kahramanları da olabilirler yeri geldiginde..