şükela:  tümü | bugün soru sor
 • rivayete gore, nisan da yapilan mezopotamya festivallerinde bir sehirden digerine goturulmek uzere hazirlanan koca gozlu kutsal heykellere bakan bir mermer ustasinin ogluna ait sozler. kutsal ayin ve festivallere giderken yollardaki guzellikleri gozleri oldugu halde goremeyecek olan heykellerin adina uzulerek soyluyor cocuk bu sozleri .. ve daha sonra eski ahit in jeremiah bolumunde ezekiel ( zekeriya ) in uzun uzadiya ayni cumlelerle el yapimi tanrilarin aciziyetinden dem vurdugunu goruyoruz .. islam anlayisinda ise araf suresinde yine ayni cumleleri goruruz. son zamanlarda ise bu sozleri hasmetlu rte kullanmisti ..

  (bkz: http://en.wikipedia.org/…orshiper_2750-2600_b.c.jpg)

  (bkz: http://www.utexas.edu/…/ne/ne_images/0108260202.jpg)
 • islam'da kafamı en çok kurcalayan şeylerden biri. kuran'da var böyle bir sure bilirsiniz, bakara suresiydi sanırım şöyle bir şeydi: "allah, onların kalplerini ve kulaklarını mühürlemiştir; gözlerinin üzerinde de perdeler vardır." neden? hani affediciydin, tövbe tövbe; bir de üstüne mühür vuruyorsun daha da inanmasınlar, aydınlanmasınlar diye.

  şimdi böyle olunca da içimdeki paranoyak şelale diyor ki "lan şelale bu adamlar, zamanında kandıramadıklarını da "allah istese inanırlardı ama istemiyor." diyerek kılıfa sokmuşlar"; öyle olunca da gözüme bir perde iniyor, sonra bir bakmışım tansiyonum çıkmış efendim; uyandığımda her şeyi yalanlıyorum kendi kendime, yok yok hiç bir şey yok, tek gerçek var o da ekonomik kriz diyorum efendim. allah hayır getirsin başımıza...
 • tanrıların arabalarında geçer. ademoğlu, gözleri olduğu halde görmeyen kulakları olduğu halde duymayan bir canlı türündensin sen.
 • kazliçesme mitinginde basbakanimizin haykirdigi soz. tarihe not dusulsun.
  (bkz: araf 179)
 • artık genel olarak akp seçmenine atfedilmesinde herhangi bir uyuşmazlık olmayan beyan.

  ilk önce kabataş meselesinde taciz edildiğini öne süren kadından, siyasilere kadar rastlantı olmayacak biçimde bir "ilahi kamera" kavramı icat ettiler.

  guya gökten ilahi bir kamera kaydı olsaymış bile "taciz yok" demekten utanmayacakmışız. ilahi sürahi değil ha. ilahi kamera. olay aynen kadının anlattığı şekilde gerçekleşmiş de tek eksik ilahi kamera kaydı. olanı görmezlikten gelip olmayana inanırmış gibi yapıp, sonra da gözleri var göremezler diye başkalarına dil uzatmak neticede olan ve doğruluğu itiraf bile edilen kayıtların kurgu, montaj ve dublaj olduğuna inanmak, gör ve duy diye verilmiş iki organın tüm işlevselliğini biat mekanizmalarına kurban etmek eylemlerini tetikliyor.

  kabataş'ta örtülü bir kadın taciz edilmedi ve camide bira içilmedi. gözleriniz varken göremediğiniz için ortada mezarları, cenaze törenleri olan gerçek mazlumları değil inanmak istediğiniz bir şey gördünüz. o yaşama hakkı elinden alınmış, kör bırakılmış gençler için göstermeyi seçtiğiniz körlük körelteniniz olsun.

  ne milyonlarca ağacın ve canlının sessiz çığlığını duydunuz ne de meydanları dolduran kitlelerin haklı taleplerine kulak kabarttınız. ne de hepsinin arkasında en açgözlüsünden bir rant pazarlığı olduğunu ortaya koyan tapelere aldırdınız. o duymazdan geldiğiniz çığlıklarda çıldırın.

  evet tarihe not düşülsün. bugün benim haykırdığım söz.

  edit: bu sabah berkin elvan'ı yitirdik ve twitterda hiç utanmadan erdoğanıcokseviyoruz tagine asılarak gündem yaratmaya çalışanları da gördük ya. katiller dün salıverildi, bugün bir çocuk hayattan koparıldı. doğrudan vuran meçhul, emir verip kışkırtan hala başbakanlık koltuğunda oturuyor.
 • yasin suresi 9. ve 10. surelerde de ifade edilen şahıslardır bunlar.
 • (bkz: çomar)