şükela:  tümü | bugün
 • 'anadolu'nun tarihi, dolayısıyla bugünümüz bambaşka olabilirmiş' dedirten deyiş. şah hatayi, nam-ı diğer şah ismail'in yarı ilahlaştırılmasını gözler önüne serir. anadolu'nun yavuzla alevilerden sistematik olarak arındırılmasının önüne geçilebilirmiş be... ah ah, şu koyu yobazlığa mahkum değilmişiz de direkten dönmüşüz. felek senin ben ta...
 • şah hatayî deyişleri isimli albümde cavid mürtezaoğlu'nun yorumladığı, aranjesi ve enstrüman çeşitliliğiyle insana ağır şekilde gaz veren, şu halimle* şahın ordusunda at sürdüğümü, hücuma kalktığımı gözümde canlandırmama sebep olan muazzam eser.

  tık
 • hatayi tarafından yazılmış deyişin sözleri şöyledir:

  gözlerime can göründü
  şah hatayi, şah hatayi
  kırklara meydan göründü
  şah hatayi, şah hatayi

  gökten yere indi hayder
  hu hu deyip olduk asker
  o şah kimdir kulu kamber
  şah hatayi, şah hatayi

  önündedir yedi melek
  elindedir çark-ı felek
  binbir adın bilmek gerek
  şah hatayi, şah hatayi

  şah ismail'in şiirlerinde sürekli olarak kendinden evvel gelen peygamberlerin sıfatlarını üstlenme, kendini mehdileştirme teması görünür (bkz: şah menem). ikinci kıtadaki gökten yere indi hayder (bkz: haydar) (bkz: haydar-ı kerrar) mısrasından da bu şiirinde de benzer bir temayı ele aldığı, hz. ali'nin sıfatını üstlendiği çıkarılabilir.
 • her dinlediğimde sanki yarın çaldıran ovası'nda savaşmaya gidiyormuşum hissi uyandıran şah hatayi deyişi. cavit mürtezaoğlu yorumuyla dinleyiniz.