şükela:  tümü | bugün
  • tanım: öldürme kastıyla yapılan demir sopalı bir saldırı sonrasında sağ gözü görmeyen ve sol gözü de kapanmak üzere olan dört çocuk babası bir adamın feryadı.

sevgili sözlük ahalisinin duyarlı davranışlarına bütün saygımla:

dört çocuk babası bir adam gün geçtikçe feri azalan, dayanılmaz ağrılar çektiği ve yavaş yavaş perde inen gözlerini gayret edersek belki de bizim gibi kullanabilecek. lütfen desteklerinizi esirgemeyin ve yüreğiniz dayanırsa bu aile dramını okuyun.

olay 2018 yılının sonbaharında mersin tarsus'a bağlı akgedik köyünde vuku buluyor. adamcağızın kızı gönlünü kaptırdığı kişiye kaçıyor. fakat 1 ay sonra kızcağız kaynından dikkat buyrun -eşinden değil kaynından- ciddi bir fiziksel şiddet görüp darp ediliyor ve yaklaşık on gün kalçasının üstüne oturamıyor. haliyle baba evine sığınıyor. olayın mağduru abimiz s.ö. şiddet uygulayan kişiyle kendi evinin önünde tartışmaya girip nedenini soruyor fakat tatmin edici bir cevabı yok, ardından kızına böyle davranamayacağını, kızının henüz bir aylık gelin olduğunu söylüyor. kızının aile içi bir sorunu varsa da eşiyle halletmesi gerektiğini söyleyip kızına şiddet uygulayan damadının abisini uyarıyor. ve maalesef bu durum sonun başlangıcı oluyor. uyarıldığı için sinirlenen suç makinası şahıs bir süre oradan uzaklaşıp evin istinat duvarı etrafından dolaşarak elinde demir sopa veya levyeyle saldırarak `:(kesinlikle öldürme maksatlı)` s.ö.'nün şakak kemiklerini, elmacık kemiğini kırıp, sağ göz damarlarının bir kısmının kopmasına sebebiyet veriyor. üç gün yoğun bakımda kalan s.ö. çok şükür ki ölmedi. fakat gözleri görme yetisini kaybederse henüz ergen bile olmamış üç çocuğu için bu travmanın ağır sonuçları olur. empati yapılacak bir durum bile değil.

s.ö. iki senedir mersin üniversitesi tıp fakültesinde mercek tedavisi için sıra bekliyor. kendisini bir çare olur diye umarak tekrar fakülte hastanesine getirdim. fakat doktor pandemiden dolayı ameliyatların olamayacağını, bir ay sonra bir daha uğramamız gerektiğini içeren muğlak ifadeler kullandı. ricamız üzerine bir damla yazdı. kendisini elbette anlayışla karşılıyorum. bu olayı duyurma yeri olarak öncelikle
    ekşi sözlük ağına güvendim. bu mercek ameliyatının aciliyeti vardır. umuyor ve diliyorum ki bu entry yetkili ve etkili insanlara ulaşır ve tek isteği çocuklarının rızkını temin etmek olan bu adamcağız gözlerine eskisi gibi kavuşur.

merak edenler için bazı notlar:
    s.ö. 38 yaşında olup yazın ereğli karaman toros dağları yaylalarında, kışın çukurova'da olan, ovada olduğu zamanlarda ise gündelik işler peşinde koşan, tarla çapasına, bataklıklara kamış kesmeye giden kendi halinde bir adamcağızdır. yaşı genç olsa da söz konusu kızının bir çocuğu vardır dolayısıyla 38 yaşında dede olmuş biridir.

kendisine kesinlikle öldürme kastıyla vuran kişi serbestçe aramızda dolaşmaktadır. fail saldırıyı yaptıktan sonra da s.ö.'nün eşine; "kocanın işi bitti, yere serdim öldürdüm" deyip kadıncağızın namusuna laf etme küstahlığında bulunmuştur. maalesef adalet düzeni eleştirisi için ayrı bir şerh gerekebilir bu duruma.

bu durumla gerçekten ilgilenebilecek duyarlı güzel insanların bana ulaşmasını bekliyorum. (bkz: cimer), (bkz: ahbap) veya herhangi bir platformda paylaşmadım ilk kez burada yazıyorum. kendisinin sağlık dosyasına ait fotoğraflar ve konuşmasını kayda aldığım bugüne ait 4 dakikalık bir video vardır. yetkili ve etkili olabilecek herkese göndereceğim. sıradaki iş kıymetli suserların bu başlığı sürekli taze tutması ve ardından güzel haberler beklememiz...

edit: dünya hassas kalpler için cehennemdir. bunu özelde yazıştığımız suserlardan net şekilde anlıyorum. hepsi ilgili ve duyarlı. bu ilgiye, desteğe, nezakete şapka çıkarıyorum. tek tek teşekkür ederim uplayanlar ve entry girenler için. umudumuz diri, temennilerimiz masum. elbet bir çözümü vardır enseyi karartmıyorum.

edit 2: destek mesajları, dualar, güzel dilekler geliyor gerçekten duygusal anlar yaşıyorum. bugün s.ö. ile fakültede çok yalnız hissetmiştim, yok mu sesimizi duyan diye içime içime konuşup yumru oturtmuştum boğazıma. sosyal medyada etkileşim alacak bir hesaptan bu olay anlatılırsa çözüm olur mu. imkan varsa ne de güzel olur.

edit3: kıymetli suserlar parasal bir durum tahminimce şu an için geçerli değil. tek temenni fakülte hastanesinde iki yıldır olmayan/olamayan ve pandemi sebebiyle de günü saati belli olmayan ameliyatın bir an önce gerçekleştirilmesidir.

edit4: s.ö. nün ağzından olayı anlatan ve bugüne ait 4 dakikalık bir video var. nasıl yüklenir ? daha etkili olur mu ?

edit5: video desteği daha etkili olacaktır. olanları saadet ö. abimizin ağzından dinleyelim.

işte video

zorunlu edit: pelerinsiz kahraman haluk levent ulaştı, bugün tag otoyolunda trafikte seyr ederken aklıma haluk levent bunu görse mutlaka birşeyler yapardı düşüncesi geldi. nitekim öyle oldu. twitterda paylaştı ve galiba güzel şeyler olacak.

zorunlu edit 2: (bkz: ahbap) mersin şehir başkanı orhan bey ulaştı, yarın güzel haberler vermeyi umuyorum. ayrıca doktor ve hastane tavsiyesi veren sözlük yazarlarına, veya sözlük yazarları üzeinden ulaşan aynı süreci yaşamış duyarlı güzel insanlara minnet ve şükran duyuyorum. mutlu biten bir hikaye olsun.

zorunlu edit 3: bugün ahbap derneği mersin yetkilileri aileyle görüntülü görüşme talep ettiler. kendilerini aileyle görüştürüp safahati buraya yazacağım. ayrıca youtube videosu altında bir savcı hanım olayı irdelemek istiyor. caninin dışarıda kalmaması da büyük kazanç olacaktır. çünkü yengesine ne sebeple el kaldırdığını ve neden kalçasında darp ve şiddet uyguladığını öğrenemedim. her tarafı safi dram bu olayın. herkese teşekkür ederim. iyi ki varsın sözlük, iyi ki varsınız duyarlı ilgili nazik insanlar. öğle sonu görüşme bitince bu entrye bir edit daha gelecektir.

zorunlu edit 4: ahbap mersin ile aileyi tanıştırdık görüntülü arama yaptılar. ufak bir prosedür gerekiyor, o da hallolursa gerisi iyilik sağlık. dilekçede hukuki yardım, maddi yardım ve sağlık yardımı istenecek. saldırıyı yapan kişi saadet abinin evine 50 metre mesafede yaşayan e.ö. isimli şahıs, ara sıra tehdit ve küfürlere devam ediyormuş. olayın her ciheti safi dram cidden. işin içinde hâlâ yarım kalmış arzusunu tamamlayamayan haysiyet fukarası bir cani var. dolayısıyla can güvenlikleri de tehlikede. ahbap üzerine düşeni yapacak ve valilik de devreye girmeli bir an evvel.

önemli edit : cani herifin ismine ve facebook hesabına ulaştım. adli makamlara duyrulur.
  • bir adalet sağlama kurumu olarak ekşisözlük

ülkenin içler acısı halini gözler önüne seren olaydır. keşke elimden gelen bir şey olsa.
  • hayrına up

edit: bilmediğim bir sebepten dolayı çaylak yapılıp lanetlendim neler oluyor?

edit2: bir çok kişi mesaj attı buradan toplu teşekkür edeyim. up yaptığım içinmiş.

edit3: mesajlariniza geri dönüş yapamiyorum çünkü çaylağım :/ kusura bakmayın.
  • sanırım tek istediği sesini duyurmak olan babanın feryadı, çorbada tuzum olsun diye buraya bir entry bırakayım şimdilik. umarım tedavi olur ve suçlular cezasını bulur. ayrıca işini şiddetle halletmeye çalışıp başkalarının hayatını karartan böyle insanların, canını en çok acıtacak yerinden; kendisidir, ailesidir, parasıdır, bilemiyorum artık, mislince acı çekmesini diliyorum.
  • bu ülkede adalet sosyal medya sayesinde yerini buluyor. up
  • arkadaş işe bak sağlık sigortası yaptırmak yerine sosyal medya hesapları alsak daha mantıklı.
    nasılsa ancak sosyal medya baskısıyla yürüyor artık türkiye'de işler.
  • o şerefsizlerin en ağır cezaları alması gerek. umarım adam şifasını bulur.

up up up.
  • bakalım biz ne zaman böyle magandalar yüzünden yardım istemek zorunda kalacağız.

destek veriyorum.
  • (bkz: up)
  • destek verilmesi gereken kişi. sağlığı virüs dışında başka bir şeyden dolayı tehlikede olanların hastanelerden yardım alamamaları gerçekten üzücü.