şükela:  tümü | bugün
  • alternatifi icin;

(bkz: lens takmak)
  • ilkokul ikide yasamak zorunda kaldiginizda arkadaslarinizin sizinle "maymuuun! maymuuun!" diye dalga gecmesine yolacabilecek bir durumdur.
  • efekt katarak zevki hale getirilebilecek hadise
    (bkz: kup)
  • öncelikle gözlük takmak yada kullanmak bir yaşam biçimidir. öyleki gözlük kullanan kişi hayata bir cam arkasından bakacağı için, bu cam yüzey üzerinde bulunan katmanlar kişinin bakış açısını doğrudan etkiler. gözlük kullanan kişiler doğal bir maske sahibi olmalarından ötürü gözlük kullanmnın avantajlarını günlük yaşamlarına entegre ederek rafine bir yaşam dahi sürebilme yetisine sahiptirler.

fakat tüm bunlarla beraber bazı embesil bünyeler '' aa gözlük rahatsız ediyormu'' şeklinde gayet gereksiz bir soru sorma eğilimine girerek gözlük kullanan kişilerin hayatını çekilmez kılabilme gibi bir yeteneğede vakıfdırlar.
    halbu ki bilinmelidir ki gözlüklü insanlar gözleri rahatsız olduğu ve çıplak gözle iyi göremeyip rahatlamak için gözlük kullanmaktadır.

''manyakmıyım kardeşim beni rahatsız eden bişeyi yüzüme takayım, aksine onu takmadığım zamanlarda rahatsz oluyorum çünkü çevremi etrafımı görmüyorum''
  • yapilabilmesi icin oncelikle bir cift kulaga ihtiyac duyulan eylem.
  • uzun bir süre lens kullanıp, tekrar gözlüğe dönüldüğünde
    -clark superman az once buradaydi geyiklerine maruz kalabileceğiniz optik icat
  • - gözlük camının kışın kapalı bir mekana girer girmez tuttuğu buğudan mütevellit, bir süre ya maymun olmak ya da gözlüğü çıkarıp her şeyi bulanık görmeye razı olmaktır.
    - otobüste ve hatta televizyon karşısında bile uyuyakalamamaktır zira gözlüğünüz, başınızı dayadığınız yerle aranızda kalıp sizi fena rahatsız eder.
    - öyle her can istediğinde eşine dostuna sarılamamak, onları öpememektir. aynı bir önceki örnek gibi, gözlük muhatabınıza değecek, hem onu rahatsız edecek hem de sizi engelleyecektir.
    - etrafı sürekli tozlu camların arkasından görmek, eğer yok illa "ben temiz temiz görücem" diyorsanız yaklaşık 5.2 saniyede bir gözlük camı silmektir.
    - fotoğraf çekilirken gözlüğünüzü çıkarmanız gerekir fekat bu durumda da ışık ve flaş sizi çok daha fazla etkileyeceğinden fotoğrafta bir acayip görünmenizi engelleyemezsiniz.
    - yatay pozisyonda rahat rahat bir şey izleyememek ve okuyamamaktır, mecburen burnun üstüne indirilmiş bir gözlük hiç de kullanışlı ve rahat bir aksesuvar değildir çünkü. öyle sevgilime sarılıp izleyeyim ben bu filmi romantik olayım filan... olduğu gibi yalan.
    - gözlük düzeltme tiki edinirsiniz farkında bile olmadan; lensliyken bile sanki gözlük varmış da düzeltiyormuş gibi elinizi kaldırırsınız yukarı.
    - ya tüm bunlardan öncesi, kafanızın üst-önünde bir ağırlık var işte, isterseniz en hafifini kullanın bu aletin, hiç fark etmez. bir fazlalık var orada. daha ne olsun.

ama tüm bunların yanında yakışan için gayet güzel bir görüntüdür bu gözlük. küçük görünümlü bir tipseniz, gözlük en azından biraz daha "kendini bilir" bir ifade katacaktır size. sakın çıkarmayınız. o öğrenci tipinizle hatta, lens kullanıyorsanız bile, adliye madliye gibi ciddi görünmeniz gereken yerlere gidiyorken gözlüğünüzü takınız. hele bir de "gözlük sana yakışıyor, sofistike görünüyorsun" diyenlere sarılasınız, gözlüğünüzü öpesiniz gelir.
  • takılan gözlüğün cinsine göre insanı vezir de rezil de edebilen bir durumdur. bahsi geçen gözlük, güzelinden bir güneş gözlüğü ise takan kişinin karizması en kötü ihtimal ikiye katlanabilecekken, en şişe camlı tipinden bir miyop gözlüğü, yüzü fena halde "gözlükjenik"* olmadığı sürece takan kişinin pek de hayrına olmayan sonuçlar doğuracaktır.
    (bkz: güneş gözlüğü ile statü değiştiren yurdum insanı)
    (bkz: gözlük takarak çirkin olmak)
  • uzun süre lens kullanıp ani bir kararla gözlüğe geçerseniz dünyayı sadece bir çift camın arkasından görmek biraz acayip gelebilir. gözleri sağ-sol yapınca gözlük sapını görmek, yukarı-aşağı yapınca cam olmadığından görememek sinir bozar, baş döndürür, ağrıtır. bu "yeni" dünyaya alışmak zor olduğundan "canını yediğim lensim" diyerekten yine ani bir kararla lense dönülmesi kuvvetle muhtemeldir. yılmayın, arada gözlük takmak iyidir.