49 entry daha
  • bu konudan muzdarip olan, böyle bir sıkıntı yaşayan arkadaşlar adına burada bir açıklama yapmak istiyorum:

bugün özel hastaneye iyi bir göz doktoruna gittim. oturdum ve gözümün önünde siyah bir nokta ya da sinek var. nereye çevirsem gözümü görüyorum dedim.
    oturdu makine ile gözlerimi iyice taradı. siyah nokta sağ gözümdeydi ve daha net anlaşılsın diye göz bebeklerime damla sürdü göz bebeğim büyüsün diye.

iyice baktı ve dedi ki; '' gözlerinde bir şey yok. sadece herkeste oluşabilecek doğuştan olan ufak bir bozulma ya da mikro bir sorun'' bunun için hiçbir şey yapılamaz. tedavisi de yok tedavi edilecek bir durum da yok. benim kendi annemde bile var bu sinek olayı. çok kafaya takma''

yani anlayacağınız bunun bir tedavisi yok. fazla kafaya takmazsanız görmezsiniz. aslında o nokta hep orada ama siz odaklanmayın, zamanla zihniniz onu yok sayacaktır. bu şekilde çok nadir bir şekilde karşılaşacaksınız o noktayla. buna alışın hatta barışık olun o noktayla.

ben normalde 1 haftadır her saniye görüyordum o noktayı. ama doktora gittikten sonra 3 saattir görmüyorum. çünkü artık kafaya takmıyorum odaklanmıyorum.
    siz de öyle yapın, buna alışın ve kafaya takmayın. sanki o nokta yokmuş gibi davranın.

( 1 sene 6 ay sonrası için edit: ) şu an siyah noktayı çok nadir görüyorum. 2-3 ayda bir kere diyebilirim. o da 2 dakika sürmüyor. bu konuda çok mesaj geliyor ve insanları aydınlatmak, kendi tecrübelerimi aktarmak istiyorum:

siyah benek meselesini en çok kafaya takanlardan biriydim. yukarıda da yazdığım gibi daha önce 3 farklı göz doktoruna gittim. birinci doktor '' annemde yıllardır var, hatta onunki daha büyük benekler şeklinde ama yapacak bir şey yok '' sonra başka bir göz doktoruna gittim ( tabi bunlar özel doktorlar ) bana '' hiç korkma bende 19 senedir var '' dedi. hatta istersem gözlük yazabileceğini ama hiç gerekmediğini söyledi. siyah beneğin sebebi gözbebeğinin içinde mikro bir çatlak ya da yırtılmadan kaynaklanıyor. yalnız bu çatlak ya da yırtık öyle çok büyük boyutlarda değil, mikroskopla bile zor görülür derecede. nadiren de olsa gözün alacağı darbelerden etkilenip daha fazla büyümeye yol açabilir. o yüzden gözünüze darbe yememeye dikkat edin. tabi bu illa olacak bir şey değil, olasılık sadece. her yaş grubunda çıkan bir sorun. tek bir sebebi var diyemeyiz ( kalıtsal, yaşlanmaya bağlı, darbe sonucu ) gibi birçok sebebi var. tıp bu konuda kesin bir şey diyemiyor, sadece nedenleri sıralıyor. sonuç olarak bir sürü sebebi var, neyden kaynaklandığı şu an tam olarak bilinmiyor.

gelelim tedavi konusuna: kesinlikle tedavisi yok. sadece amerika'da yapım aşamasında hala denenmemiş, piyasaya ne zaman çıkacağı belli olmayan bir ilaç var. bu ilacın tüm testlerden geçmesi, deney aşaması, kabul edilebilirliği vs zorlu ve uzun bir süreç. çünkü etki alanı göz ve en hassas organımız. yani siz tedavisi yok diye düşünün. bu arada hiçbir göz damlası bir etki sağlamaz. lazer tedavisi bu iş için uygun değildir. sonuçta mikro bir ameliyat ve çoğu doktorlar bunu tavsiye etmez. lazer tedavisi olacağına bununla yaşa daha iyi derler. tabi bazı doktorlar illa lazer tedavisi ol der. sebebini de anlarsınız artık.

gelelim tecrübelerimden size aktaracağım tavsiyelere: kesinlikle stres yok. stres en başta gözünüze vurur. bu da siyah beneklerin daha aktif görünmesine sebep olur. bir diğer tavsiye de kesinlikle ve kesinlikle dengeli bir uyku. eğer uyku düzeniniz dengeye girerse, siyah benekleri görme olasılığınız çok düşer. benim gibi 3-5 ayda ancak 2 dakika görürsünüz, o da uykusuz kaldığınız zamanlar olur. ayrıca parlak ışıktan kesinlikle kaçının. yüzünüzü güneşe döndüğünüz an siyah noktaları görebilirsiniz. güneşten kaçın demiyorum tabi, ama telefon ışığını kısın, bilgisayarın parlaklığını düşürün ve uzaktan bakın. televizyon da öyle.

bunları yaptıktan sonra bir nebze rahatlarsınız. zaten beyniniz otomatikten siyah noktaları da yok sayacaktır. çünkü fiziksel olduğu kadar da psikolojik yönleri de vardır. ne kadar kafaya takarsanız o kadar çok görürsünüz. rahat olun sizi kör etmez. siz o yokmuş gibi davranın, o da kendiliğinden yok olacaktır. tam yok olmaz ama, beyniniz onu yok sayar.
13 entry daha
hesabın var mı? giriş yap