şükela:  tümü | bugün
  • müslüm baba'nın 1985 tarihli güldür yüzümü adlı albümündeki şarkılarından biri.

https://www.youtube.com/watch?v=azcsndocuiu
  • müslüm gürses'in yorumunu bir yana bırakarak ve müslüm baba merhumu hakan taşıyan ile kıyaslamamak şart-ı evveliyle hakan bey'in icrası hakkında çenemi tutamadığım gibi gönlümün şevkini de tutamıyorum. niçin? çünkü hakan taşıyan, işbu şarkıyı müslüm gürsesten tamamen farklı okuyor. kaldı ki, hakan bey bunu müslüm gürses'in huzurunda bir tv programında okuyor, canlı olarak. fakat sanki beste farklı, bambaşka bir şarkı gibi. yani hakan bey'in yorumu kendi içinde, müslüm bey'in yorumu kendi içinde değerlendirilmelidir fakat ben şahsım adına hakan taşıyan'ın nağmelerini terih ediyorum. çünkü o yorum beni hakikaten çok etkiledi. hatta müslüm gürses bile bu yorumdan o denli etkilenmiştir ki, bana inanmayanlar linkini vereceğim videoyu tekrar-be-tekrar seyredebilirler.

hakan bey "gözümdeki yaşlar" derken müslüm baba başını öne doğru eğer. gururlu ve hüzünlü bir eda ile... hakan bey "sevdadan mıdır" derken başını kaldırır müslüm baba ve tekrar hakan bey'e bakar. "saçımdaki aklar" derken cennetmekan müslüm babamız dişleriyle dudağını ısırır. şok üstüne şoktur bu. duygu yoğunluğunu gizleyemez müslüm baba... hakan taşıyan'ın tizden nağmeleri müthiştir. arabeske tü kaka diyen klasikçileri arabeskin önünde eğiltecek nağme sağanağı devam eder. .. "bu derbeder bu halim" derken hakan bey, müslüm gürses babamız offf der kendinden geçerek. temkin halinden telvin haline geçer. sakinlik makamından cezbe makamına gark olur ve biraz önce yıkıla yıkılayı oku diyerek espirili bir şekilde sanki birazcık küçümser gibi hareket ettiğini anladığı hakan taşıyana karşı yaptıklarından dolayı adeta utanır gibi olur (videoyu dikkatle, defalarca izleyiniz lütfen) ve genç sanatçının hakkını teslim eder. hakan bey bu şarkıyı stüdyoda okusa ne olurdu ama! müslüm gürses'in hakan taşıyan'a olan şefkatli bakışlarına karşı insanın ağlama bile duygulanmaması elde değildir. klasikçiler bile evlatlarına böyle merhametle nazar eyleyemez. ve işte o andan itibaren klasikçiler yerin dibine girer, girebiliyorlarsa tabii! işte bu millet niçin arabesk bir hayat sürer, anlarsınız bir anda, ama nafile, artık müslüm gürses yoktur, hakan taşıyan da ortalıkta görünmemektedir. işte bu adamlara gösterilen vefa! yoksa cefa mı demeli?!

https://www.youtube.com/watch?v=tttcaxnbass
  • hayatın sillesi sana da vurmuş..
  • söz ve bestesi cengiz tekin'e ait bir müslüm gürses şarkısı.
    *
    gözünden tanırım dertli insanı
    seni de benim gibi bir yakan olmuş
    hadi gel yanıma anlat her şeyi
    derdini söylemeden kim derman bulmuş

saçındaki aklar sevdadan mıdır?
    gözündeki yaşlar bahtından mıdır?
    bu perişan halin kahrından mıdır?
    hayatın sillesi sana da vurmuş
    bu derbeder halin kahrından mıdır?
    hayatın sillesi sana da vurmuş

ikimiz de aynı yolda yolcuyuz