• hitchcock'ta anthony hopkins'in süleyman demirel'i canlandırışının üzerinden daha çok geçmemişken, nicole kidman da bu filmde işi bir seviye ileri götürüyor ve kendini, nicole kidman'ı canlandırıyor. ters çevirdim, yan yatırdım, salladım, katladım, yine de kidman'ı grace kelly'ye benzetemedim amk, bu ne böyle.
  • grace kelly neler çekmiş be hacı dedirten filmdir. bir beyaz atlı prens masalından, saray entrikaları, dil bilmeme sorunları gibi bir sürü sorunla boğuş ama prensini sevmekten vazgeçme. herhalde filmdeki olaylar doğrudur, senaryo olarak bu kadar atılmaz kafadan. nicole kidman çoğu yerde grace kelly havasını yakalamış ancak o asaleti fiziki olarak tam anlamı ile yakalamak zor. zaten yakalamalı mı da bir soru. filmin bir yerinde monaco'nun fransa'nın sömürgesi olduğu lafı mı geçiyordu ne? monaco'nun prenslik olarak kalmasının sırrı ise şuymuş (film dışı kaynak) ; fransa'daki prenslikler, derebeylikler, sürekli savaşıyor, el değiştiriyor, sonra geri alınıyor bu böyle sürüp gidiyormuş. bunun üzerine, monaco'nun uyanık prensi, savaşa gireceklere demiş ki; siz servetlerinizi bana emanet edin, kaybederseniz bari servetlerinizi korumuş olursunuz. servetleri geri verirken de tabii bir komisyon alıyormuş. işte zenginliğin bir sırrı.
  • beklentilerinizi; grace kelly'nin güzelliği kadar yüksek tutmadığınızda doyurucu olabilecek film. tatmin edici değil. en azından izlediğiniz 1.5 saate kahrolsun dedirtmeyecek kadar..

--- spoiler ---

grace kelly'nin hayatını anlatalım derken, filme dair, birkaç saray entrikası, alfred hitchcock'un ünlü ettiği grace'in; prenses olduktan sonra alfred'den gelen yeniden film çekelim teklifi ve prenses grace'in, özellikle de kocasının baskısı yüzünden teklifi reddetmek zorunda kalması ve film tutkusuna rağmen son kararının filmde oynamayacağını belirtmiş olmasını anlatan film.

madem grace kelly dediniz, 3 kızı olduğunu bile filmden öğrenmek zor. dedirtseydiniz bize, 3 kıza rağmen güzelliği bozulmamış, kendinden yaşam enerjisinden bir şey kaybetmemiş..

deseydiniz, bu güzel prensesin de ölümü trafik kazasında oldu lady diana gibi..

filme dair alılanabilecek mesaj aşağı yukarı aynı..

ne hikmetse 1.5 saatlik filmler fast food gibi duruyor. yiyorsun tamam diyorsun ama doyurmuyor gerçek anlamda hep bir şeyler eksik.. aceleyle hazırlanmış bile değil çünkü 2 sene önce filmin çıkacağı haber olmuş ancak 2 senede böyle bir film ortaya konabilmiş... demek ki özensizlik baştan beri vardı..

--- spoiler ---
  • kesin olmamakla birlikte 45 yaşındaki nicole kidman, prensesin 32 yaşını canlandıracaktır
  • fransanın monaco prensliğini ilhak etme amacıyla giriştiği çabaların sürecini anlatan, bol sosyal mesajlı vasat film. biraz antimilitarizm, biraz emperyalizme gömme falan. nicole kidman oyunculuğuyla almış götürmüş filmi işte.

yalnız filmde bir replik vardı, sanki mevlananın sözünü iktibas etmişler;

' huzur, kaderindeki rolleri oynamaya razı olduğun zaman gelecek. ' mevlana da; ' kaderine razı ol ki rahat edesin. ' dememiş miydi?

en azından sonunda bi teşekkür listesine ekleseydiler zaar ghfhff
  • (bkz: harvey weinstein) tarafından katledilmekte olan film. şuradan okunabileceği üzere kendisi filmi cannes'da aday gösterilmiş olmasına rağmen kendi ticari beklentilerine uymadığı için fragmana uygun hale getirilmediği sürece amerika'da dağıtmayacağını açıklamıştır.
  • yönetmenliğini la mome filmi ile edith piaf'ın da hayatını sinemaya aktaran olivier dahan'nın yapacağı film. prenses grace kelly'i güzel oyuncu nicole kidman canlandıracak. film grace kelly'nin tüm hayatına değil, 1962 yılının belli bir dönemine odaklanacak.

http://www.bakiniz.com/…de-grace-kellyyi-oynayacak/
    http://www.bakiniz.com/…race-of-monacodan-ilk-kare/
  • dünya sinema tarihinin gelmiş geçmiş ve muhtemelen gelecek en güzel ve asil aktris'inin yaşamının bir bölümünün beyaz perdeye yansıtılacağı yapım...

botokslar öncesi zamanımızın en güzel aktrislerinden biri olan nicole kidman tarafından canlandırılacakmış prenses grace...

grace kelly'nin o duru, asil, narin, naif, adeta bir kuğu gibi saf ve temiz güzelliği ve duruşu ne kadar yansıtılabilecek bilinmez...

nicole ablanın en benzediği poz bu diye düşünülüp bir poster hazırlığı yapılmış sanırım: http://tri.acimg.net/…edia/18/93/76/15/20275966.jpg

diğer fotoğraflara bakıldığında yine en benzediği poz bu ama bunda bile karşımızdaki yine nicole kidman... umarım kendisi oyunculuğu ile bu benzememenin yarattığı açığı kapatır...
  • aman aman bir film tabii ki değil.
    hakkaten daha önce yazılmış farkındayım ama gerçekten nicole kidmandan bir grace kelly çıkmamış.
    gwyneth paltrow hiç mi akıllarına gelmemiş?
  • olivier dahan, la môme'dan sonra bir biyografi ile daha karşımızda; fakat bu sefer öncekine oranla başarısız bir biyografi. öncelikle herkesin de üzerinde hemfikir olduğu; nicole kidman'ın rol için yanlış seçim olduğu açıkça ortadadır. marion cotillard edith piaf rolü ile en iyi kadın oyuncu oscarını rahatlıkla almıştı.oysa ki nicole kidman aday bile gösterilmedi. filmin hikayesinin 1962 yılında ki kriz olması da tabi ki hem oyunculuk hem de film açısından etkili olmuştur. grace kelly'nin çocukluktan ölümüne kadar kapsamlı bir biyografisini yapmak daha kolay olabilirdi. fakat oliver dahan'ın kendini tekrar etmemek istemesi ve özgün işler çıkarmak için bu sefer sade bir anlatımla daha farklı bir film sunmak istemiş olması anlaşılabilir.

her biyografi filmde olduğu gibi gerçekleri yansıtmıyor dedikosu bu film içinde yapıldı. ama her ne olursa olsun biyografilerin sinemanın yapı taşlarından biridir.buna inandığım için ve izlemekten hoşlandığım için bu şekilde çekilmiş filmleri destekliyorum. oliver dahan edith piaf ve grace kelly'den sonra ki biyografisinin de maria callas olmasını bekliyorum. bu filmde bize göz kırptığını ve bir altyapı hazırladığını düşünmekteyim. iyi bir oyuncu seçimi ile iyi bir film çıkarabilir. hatta en iyi yönetmeni bile kapabilir bu genç yaşında kim bilir.
hesabın var mı? giriş yap