şükela:  tümü | bugün
 • ilginçtir, bizim yapay olarak laboratuarlarda ürettiğimiz bu maddenin uzayda toz ve gaz bulutları içinde yer aldığı keşfedildi. böylelikle, oldukça karmaşık olan bu karbon molekülünün, yıldızlararası ortamda kendiliğinden oluşabileceğini bulmuş olduk.

  bu aslında şunu gösteriyor; sadece dünya gibi gezegenlerde özel şartlar altında oluşabileceğini düşündüğümüz birçok molekül, uzay boşluğunda kozmik ışınlar altında kendi kendine oluşabiliyor. zaten gözlem tekniklerinin ilerlemesi sayesinde, birçok organik molekülün, hatta aminoasitlerin uzay boşluğunda öylece oluştuğunu görmüştük.

  grafen ise, yapay olduğunu düşündüğümüz bir maddenin dahi uzay boşluğunda oluşabildiğini farketmemiz açısından ilginç bir yere oturuyor. bu da, karmaşık moleküllerin ve dolayısıyla yaşamın yapıtaşlarının var olabilmesi için çok özel şartlar gerektiği savını bir anlamda çürütüyor.

  grafen'i üretmeyi ilk başaran andre geim ve konstantin novoselov, bu sayede 2010 yılında nobel ödülü almışlardı...

  http://www.astronomidiyari.com/?p=4475
  http://www.noao.edu/news/2011/pr1103.php
  http://www.spitzer.caltech.edu/…y-detected-in-space
 • kursun kalemlerin yazmasını sağlayan grafitik karbonun karizmatik isimli ana maddesidir. karbonun allotropi'si demek daha dogru olur ve bunun yalnızca bir atom kalınlığında ayrılmış haline bu ad verilmekte. yeryuzunde su an bilinen en kuvvetli materyellerden birisidir grafen. ideal bir super kahraman zirhi, silahi hatta ic camasiri bile olabilir. lityum pillerde anod ve elektrod malzemesi olarak kullanimi yaygindir bu hedenin. pilin omrunu uzatmada kullanilan en onemli materyal diyebiliriz. saniyede 800 kilometre gibi sapikca hizlarla hareket edebilen elektonlara sahip olmasi- ki bu neredeyse bir foton davranisina denk geliyor- onu gelecegin materyali yapmis durumda. resmen elektronlari bas bas bagiriyor: ''kabima sigamiyorum, cekilin ulan onumden yikarim ortaligi'' der gibi. boyutuna baksan kucucuk, esamesi okunmaz pezevengin. 3 milyon grafitik karbonu ust uste koysan 1 mm kalinliga anca geliyor ama tasima gucu, dayanikliligi soz konusu oldugunda hicbir materyal eline su dokemiyor bu kucuk enistenin nedense.

  silikonu tahtindan edecegini soyleyenler ziyadesiyle mevcut. super hizli bilgisayarlar ve biyokimyasal sensorlerdeki stratejik kullanimi surekli artiyor. hayatimizi kolaylastiran teknolojik devrimlerin kalbinde yer alan bir materyal bu. hayat grafenle daha guzel!

  usta miyagi san guzel aciklamis su video'da:

  http://www.youtube.com/…zroyr-q9f_o&feature=related
 • "from a standing start with the manchester work in 2004, there are now more than 7,000 patents on graphene, with the largest number - more than 2000 - held by china. samsung alone holds more than 400."

  http://www.bbc.co.uk/…/science-environment-21014297
 • daha hızlı işlemciler vb güzelliklerinden daha çok, enerji saklama konusundaki kabiliyeti sebebiyle elektrikli araç teknolojileri, temiz enerjinin biriktirilebilmesi gibi gezegeni kurtaracak projelere katkı sağlayacak geleceğin süper molekülüdür.
 • an itibarı ile ntv'de hakkında konuşulan molekül.
 • çok manyak deli birşey. dizilişindeki hatasından bile oda sıcaklığında ferromanyetiklik gibi bir özellik çıkıyor. geleceğin teknolojisinde büyük rolü olacak. şimdilik hakkında vakıf olduğum bilgi bundan ibaret.
 • özellikle yapısal bozukluklarının elektrokimyasal sensörlerde performans arttırması nedeniyle, biyosensör vs. inşaasında en gözde materyal son yıllarda.

  kimyasal olarak önce yükseltgeyip sonra indirgeyerek grafit tozundan saçma sapan grafen yaprakları elde edip kullanıyoruz, eğleniyoruz. zaten saçma sapan olanı bize lazım.

  yıllardır, "kalemler dijital çağa yenik düşecek, kaybolacak" diyenlere güzel bir cevaptır grafen. çünkü o kalemlerdeki grafit katmanları önümüzdeki 10-20 yıl içerisinde o dijital araçların ekranında, pilinde, sensöründe, kasasında, işlemcisinde, her yerinde kullanılacak ve varlığını sürdürecek.

  demek ki:

  karbondan kaçılmaz.

  şeffaftır, hafiftir, sağlamdır, süper iletkendir, istersen yarı iletkendir, içinden sadece suyu geçirir, istersen por çapı ayarlanacak şekilde köpürtürsün, akustik ve elektromanyetik dalgaları hem üretir, hem cevap verir, fotolüminesans yapabilir, hücre zarına bağlanabilir, etken madde taşıyıp kanser hücresi hedefleyebilir, biyouyumludur, esnektir veya çok serttir, kimyasal modifikasyona müsaittir vs. vs. vs..

  grafen, sen ne istiyorsan odur.
 • sentezlemesi ev ortamında bile yapılabilen, ama sentezledikten sonra elektrik iletkenliği olanı, olmayanı ve karbon nano tüpleri o sentezlediğiniz çorbadan ayırmanın samanlıkta iğne aramaktan zor olduğu c60 molekülleri. genelde kat kat üst üste binen tek katlar halinde bulunuyor, bu katlar ne kadar üst üste ise verim o kadar azalıyor. tek katlar halinde sentezlemek çok kolay bi iş olmadığından gramı altından değerli hal alıyor. z tipi ve koltuk tipi olarak 2 türü var. 6 genlerden oluşan c yapısını enıne kestiğiniz zaman çıkış- düz-iniş şeklinde birbirini takip ediyorsa koltuk tipi, köşeli yerleri dşa geliyorsa z tipi oluyor. z ler elektriği iletiyor koltuklar iletmiyor. ancak koltuklar da inanılmaz bir mukavemet gösteriyor. dayanıklılık verileri 700 kat daha yüksek pazar poşeti yapabiliyorsunuz. tabi bir tek pazar poşeti yapmakta kullanılmıyor. 2010 nobel ödülünü aldıran güzide maddedir. 2010 da adamlar sentezlemesini açıklarken kurşun kalemin içerisindeki grafiti bir yüzeye sürtüyorlar sonra oraya izola bant yapıştırıp çekiyorlar, bunu tekrar ede de bandın üzerinde bir sürü tabaka kaldığını söylüyorlar. en basit yöntemi bu, en garanti yöntemi ise asitle çözelti oluşturduktan sonra grafenlere, konjugasyon yaparak ortamdan uzaklaştırmak sonra konjugasyon yaptığınız malzemeyi yıkamak. hatta bu bantlı sentezi denemek için dev izolabantları grafit yüzeylere yapıştırıp çekmek üzerine kurulu çin fabrikaları bile mevcut :) nano teknolojiye yön verecek olan madde. şeffaf yüzeylerde elektronik devreler yapılmasına izin veriyor. meraklısına ev ortamında nanoteknoloji imkanı sunar.
 • prezervatif üretiminde kullanılması da planlanmaktadır. bu molekülle üretilen prezervatiflerin özellikle hissetme anlamında devrim yaratacağı söyleniyormuş.

  http://www.bbc.co.uk/…1120_prezertavif_grafen.shtml
 • yıldızlı projeler yarışmasında 1.ye 20000tl ve tubitak desteği almasını sağlayan konu

hesabın var mı? giriş yap