şükela:  tümü | bugün
  • en büyük üreticisinin wacom olduğu, grafik tasarım uygulamalarında büyük kolayık sağlayan, alışma evresinde oldukça zorluk çıkartması muhtemel elektronik kalem kağıt ikilisi...
  • uzun sureli kullanim halinde aliskanlik yaptigindan, bagimlilarini, baska bilgisayarlarin mouse'larina aptal aptal bakmalarindan ve sagda solda tablet aranmalarindan taniyabilirsiniz. tabletsiz kalmis bir tablet kullanicisi, kendini, laptop'in touchpad'iyle basbasa kalmis bir desktop kullanicisi gibi hisseder.
  • rsi, carpal tunnel syndrome etkilerini yoketmekte oldukça faydalı ve fareden cok daha insani bir arabirim.
  • (bkz: wacom)
  • ucu plastik ve bi şekilde sinyal gönderen bir kalem ile üstüne yazıp çizdiğiniz çizgi ve resimlerin anında bilgisayar ortamına geçirmeye yarayan düzlem. çizgiler vektör olarak oluşturulabildiği ve bir çok cad yazılımı ile birlikte kullanılabildiği için tasarım yapan mühendisler için oldukça kullanışlı bir cihazdır. ayrıca karikatüristlerin bir çoğu da bu aletten kullanır.
  • sadece grafik zerzevatlarımda değil, autocad projelerimde bile bana pek bi kolaylık sağlayan alet.. lakin birkaç yıl önce kablolu ışın kalemli modelinden almıştım ancak şu sıralar kablosuz ışın kalemi olan ucube modelleride piyasada yerini almıştır. 100$ civarlarındadır`*
  • (bkz: tablet pc)
  • yayından fırladı fırlayacak yurdum ps painter'larının alamayıp geri kaldığı icat. hayır bi de bi alet çıkar da elalemin elinde görür kurcalarsın. bu grafik tablet çok özelleşmiş zevklerin oyuncağı, öyle sirkecide kullanılmışı olan bişi değil. alacağım bir gün ve onu "ananı sikeyim donuma kadar sattım hipinee seniii" diye çok sevicem.
  • bundan iki bilemedin üç yıl öncesine kadar yurdum ressamlarının gerçekten de kolay kolay bulamayacığı bir edavat iken bu, artık türkiye'de de boy boy çeşit çeşit bulunmaktadır. ancak bu durum, gavırın bu aleti 90'lardan beridir kullanıp kendine digital art camiasında çoktan yer edindiği gerçeğini değiştirmiyor. bu aleti alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri ekran boyutu, diğeri pressure sensitivity dedikleri hassasiyet mevzusu, diğeri de wireless olup olmadığı ve de kalem uçlarının piyasada bulunup, bir daha alınıp alınamayacağı (bitiyorlar zira. aşınıyorlar) tabi. yerlisi üretilsin, tofaş gibi yedek parça desteği olsun istiyor gönül ama şu dakkada daha önemli memleket meseleleri var.

insan wireless olsun, yayılıp bi ayak yerde bi ayak gökte çizim yapabilsin istiyor, o açıdan kablosuz teknoloji mühim. kalemi için de 4a pil kullanılıyor genelde. ak sakallı dede kontenjanından bir kişinin bana "hayvanlar gibi çizim yapıyorsan elinin altında daima yedek uç ve pil bulundur evlat" dediği de vakidir, not düşeyim.

ha bir de, tableti eline ilk defa alan kişi "oha lan oha!", "oryantasyon sıfır lan!", "bu ne lan!" diyebilir, zira tabletin ekranına değil, monitöre bakacan. yani tablet üzerinde çizp, monitörde takip edecen (bu işler böyle).

yakın olmasa da gelecekte bir gün semt pazarını dolaşırken sisler arasındaki bir tezgahın üzerinde bir pazarcı belirecek ve "gel vatandaş grafik tablete geeel!" diye bağıracak.

("buna olan inancını da yitirme evlat" diyor ak sakallı eleman).
  • bilgi verme hususunu biraz daha açayım, ticari işler yapan kişiler için zaman ve kolaylık açısından olmazsa olmaz bir yatırım diyeyim.

zamandan tasarruf bir kere. niya? mouse'tan çok daha hızlı çalışıyorsun, photoshop veya painter fırçalarının hassasiyetini, şeffaflık derecesini krallar gibi ayarlıyorsun (aynı çizgiyi bir tabletle, bir de mouse'la çek anlarsın). saç çizmek denen gebertici iş minimum 5, çok abartırsan 10, daha da abartırsan 20 layer ile yapılıyor. bu durumda grafik tablet, bulutlar arasından uzanan ve orijini cennet olan bir el üzerinde sunulmuş oluyor kişiye. fiyatlar da makul zaten.

iyi bi yatırımdır.