şükela:  tümü | bugün
  • bir firmanın organize ettiği bir sürü organizasyon için bir sürü site yapılmaktadır. hepsi için ayrı bir bayan atanmıştır. ve bu bayanlar aynı ofisin içinde 5'er dakika arayla beni aramaktadırlar.

sekreter: x arıyor
    ben: hay sokayım x'e. tamam bağla

- ee thug bey ?
    - efendim
    - x'im ben
    - anladım efendim buyrun
    - ya şimdi bana bi mail geldi bizim sayfayı aşağı çekemiyorlarmış
    - nasıl yani çekemiyorlarmış
    - ya şimdi sayfa açılınca bir yazı çıkıyor onun devamı aşağıda ya hani ortada çubuk var onu çekiyoruz
    - evet anladım da onu mu çekemiyormuş. nasıl yani ?
    - ya o çubuğu bulamıyorlarmış
    - hmm görünmüyormuş yani ?
    - yok görmüşte ilk bakışta görememiş biraz araması gerekmiş
    - yani çalışıyor değil mi ? (teknik kısmındayım ben hala ama ne salakmışım göreceksiniz)
    - ya çalışıyor da görünmüyormuş işte. yanar döner bişey yapsak oraya biz ? hani burdan çekeceksiniz filan yazsak ?
    - nasıl yani x hanım scrollbar'ın yanına burdan çekeceksiniz mi yazayım ?
    - ya da sayfanın altına bi ok koyalım şurdan çekin filan diye ?
    - x hanım zaten son düzeltmelerden sonra sayfa oldukça amatör bir görünüm kazandı. bu daha da amatörleştirecek işi. bir adam göremedi diye çok çirkin bi hale getirdiniz siteyi (düzeltmeler ise sade bir tasarımın sağına soluna resimler ekletmiştir. bir sponsoru birden fazla yerde göstertmiştir sayfada falan filan anlatamıyacam daha çok sinirleniyorum)
    - peki yansın sönsün o zaman çubuk ? ya da büyütelim biraz ?
    - mümkün değil x hanım. standarttır o çubuk sadece rengini değiştirebiliriz.
    - ama göremiyorlarmış
    - x hanım bakın o adamlar 5 taneyi geçmez. geri kalan diğer ziyaretçilerin yaptığınız sayfa ile dalga geçmesini istemezsiniz herhalde
    - o zaman ben bi mail atayım şu çubuktan çekeceksiniz diye.
    - en güzeli o olur sanırım.

akabinde diğer ofis arkadaşı arar 3 dakika sonra

sekreter: y hanım arıyor.
    ben: bağla bağla. baltalar başladı

- thug bey nasılsınız ben y
    - iyiyim efendim şimdi x hanımla konuştuk daha iyi oldum
    - ehehe ya bizim düzeltmeler vardı

teker teker gelin lan !!
  • - zemini camel sarısı istiyorum
    + camel sarısı mı? cmyk olarak kodu kaç?
    - tamam, o zaman parliament mavisi olsun
    + pantone den gösterseniz onu!
    - ecevit mavisi olsa?
    + ayazda kalmı$ bekçi çükü moru nasıl?
  • pazardenyo -can senin siteler hep mavi ya
    can - napim kurumsal renkleri genelde o oluyor. mavi en çok kullanılan renk . rahatlatıcı uyumlu bla bla
    pazardenyo -can ya bu yeşil olsun
    can - olm zırvalam ne yeşili bak kurumsal renk bak logo ne yeşili. çimenmi ektik şirkete alla alla
    pazardenyo - yok mülteri öyle istiyor
    can - ana avrat ulan tasarımı bitirdim işmdimi söylüyorsun

zaman geçer...

can - al yeşil
    pazardenyo - ver yeşil

daha da zaman geçer...

pazardenyo - ya abi adamların kurumsal rengi mavi öyle istiyorlar.
    can - kusura bakmazsan vazelinsiz dalacam
  • büyük bir şirketin tasarımı layığıyla uzun süren telefonlar sonrasında bitmiştir artık aynı sayfayı açıp düzeltmekten gına gelmiştir ve yaklaşık bir haftadır organizasyon şeması ile uraşmaktadır kahramanımız ...
    artık pazarlamacı aradan çekilmiştir paralar alınmıştır hem genel müdür hem pazarlamacı rahattır telefonlar direk size aktarılmaktadır ...
    - e selamlar nasılsınız ...
    - iç güveysinden hallic... (söz kesilir)
    - e bi bozukluk var gene sayfada onu bi düzeltelim
    - düzeltelim tabi düzeltelim buyrun (ananıavradınısülalenigelmisinigecmisini)
    - şimdi bizim organizasyon şemasında personel resimleri varya
    - evet var ?
    - o resimlerde x bey ile y hanımın resimleri arasındaki uzaklık diğerlerinden farklı
    - nası farklı ya hmmm
    (sayfa açılır cell'ler arasındaki uzaklığa resimlerin boyutlarına herşeye bakılır hatta olabilecek bozukluklar bile test edilmiştir bir şekilde ama yoktur öyle bişey)
    - beyefendi aynı ordaki uzaklıklar
    - farklı kardeşim bende
    - siz nasıl ölçtünüz peki o kadar rahatsız etti sizi ?
    - cetvelle ölçtüm tabi neyle ölçecem yaa hayret bişey (oldukça ukala bir tavırda paşam)
    - ?! nası cetvelle ya ?
    - dayadım monitore cetveli ölçtüm işte kardeşim ...
    - (dumurdan dumura yelken açarken "allahım ne yapsamda kapatsam telefonu" düşünceside hakimdir bünyede) eee beyefendi monitorunuz düz kare ekran mı ?
    - hmm yok değil hafif ovallik var işte standart
    - yaa ondan işte böyle ovallik olduğundan göz yanılması olur ondan cetvelde işlemez pixeller kaymış görünür bikbikbik
    - göz yanılması? pixel ? kaymış ?
    - iyi günleeeer
  • müşt: - işte bunlar da ilanlar. böylece eksiğimiz kalmadı.
    ben: - tamam.

(ee, niye gitmiyor bu adam?)

ben: tamam, ben yaparım. (gitsene lan)
    müşt: tamam, başlayın siz yapmaya.
    - siz de başımda duracaksını sanırım?
    - evet. mahsuru mu var?
    - iyi de 64 sayfanın tamamı bitene kadar başımda mı bekleyeceksiniz?
    - şirketten onun için gönderdiler. dergi bitene kadar yanınızda olacağım.
    - pardon ama ne işe yarayacaksınız?
    - bir işe yaramasam da duracağım burda öyle.
    - kusura bakmayın ama duramazsınız. başımda biri olunca çalışamam ben.
    - ama şirketten öyle dediler. şimdi geri dönsem fırça yerim.
    - dönmeyin o zaman. çıkın gezin, dolaşın. hava da güzel.
    - anlatamadım galiba, burda, işin başında durmam gerekiyor.
    - sanırım ben de anlatamadım. siz burda durduğunuz müddetçe işe başlayamam. böyle otururu karşılıklı.
    - (sinirden mosmor) nasıl yani yapmazsınız?
    - ya siz gelsenize benle (doğru patronun odasına) bakar mısınız hede bey, bu arkadaşı şirketten başımda durması için göndermişler. lakin ben de başımda birinin durmasını istemiyorum. anlaşamıyoruz.
    müş: - ya ben size doğrusunu söyleyeyim, bana "işin başında dur ki araya başka iş sokmasınlar. yoksa bitirmezler bizim işi" dedi patron.
    pat: - haaa. sizin patron bize güvenmiyor demek ki.
    ben: - siz anlaşın aranızda, ben içeri geçiyorum. ve çok rica ediyorum, şayet şirket dışına çıkmıyorsanız da içerde oturun, dergi okuyun, bulmaca çözün, ne yaparsanız yapın ama lütfen yanıma gelmeyin.

gitmedi adam iyi mi. hakikaten de içerde oturup dergi okudu, gazete karıştırdı ve mesai saati bitimine kadar ajansı terketmedi. gel de işini zevkle yap anasını satiim.
  • kendi camiasında baya bir tanınan bir yazara site yapılmıştır yazar hakkın rahmetine kavuşmuştur işlerine oğlu bakmaktadır sitenin herşeyi bitmiştir sorunlu görüşmelerden sonra sadece yazarın hayatının text olarak siteye girilmesi lazımdır adamın elindeki kağıttan hiç bir ocr programı texti alamamıştır ve elle girilmesi gerekmektedir ve aciliyetinden dolayı bana kalmıştır tabi o sinirle o 20 küsür sayfalık text yazınca çok kritik hatalar olmuştur aklıma gelenlerden bazıları :

garnizon komutanlığı yerine gazino komutanlığı ...
    adamın tepkisi : benim babamın ne işi var kardeşim gazinoda rezil ettiniz bizi cümle aleme yazıklar olsun
    yazarcılık yerine pazarcılık
    adamın tepkisi : hadi gazinoyu geçtik pazarcılık nedir peki ama pazarcılığı küçümsemiyorum ama babamın ne işi var çarşıda pazarda *
  • üstün bi pazarlamacımız vardı (tencere pazarlamacısı olsa kariyer ypardı inancındayım) bir gün pazarlayan insanımız toplantıdan muzaffer bir şekilde göğsünü kabartarak geldi ve " delirdiler fikirlerime süper kesin bağladık çocuklar yapıyorsunuz bunu bitiriyoruz işi" dedi. akabinde toplantı notları vs heyecanla masaya döküldü ve abi sıralamaya başladı .

-bir jingle yapacağız
    -abi ne jingle'ı web sitesi?? flash mı olacak?
    -hayır html
    -e jingle ne alaka . adamların marşımı var?
    -yok biz yapacağız
    -ama ulan site.... (dinlenmez tabi)
    -bide maskot yapacaz
    -ne maskotu
    -bildiğin maskot . aymarın sarı yaratığı gibi turkcell'in hayvanı gibi
    -seni koyalım?
    -efendim?
    -yok bişey devam et.
    -budur yani o maskot sağda sabit kalacak bişeyler diyecek.
    -ya alın şun elimden ya nediyor bu ya . skerim ya. ulan adamlar ne iş yapıyor se diyorsun ya . allahmısın laaaaa.... (uzar gider. yapmadık tabi jinge maskot falan manyakmıyım lan ben. hastanemiydi tüpgazcımıydı neydi iş hatırlamıyorum. zaten işi de yapmadık. ohbe aman be. yemişim maskotu hayret bşey)
  • yaraticiliklariyla cikarabilecekleri cevherlerin gormezden gelinmesi. "$unu $oyle yap." "$urda $u rengi kullan." cumleleri arasinda yaptiklari i$in cogunlukla ayaki$inden farki kalmamasi.
    ustun bir performans sergileyip harika i$ler yapsalar da alacaklari tepkinin "guzel. $urayi da $oyle degi$tirelim.." gibi bir $ey olmasinin kacinilmaz olu$u.
  • gelen bir maille gayet güzel özetlenmiş sorunlar ... özetini inceleyecek olursak:

" * saç görsellerini kullanırken, şampuan ve saç kremlerinde uzun, gür ve mümkünse düz(fönlenmiş) saçlı kadınlar,
    * jölelerin tümünde de (fönlü olmayan saçlar) kıvırcık veya kısa ama şekil verilmiş saçların kullanılması. "

kuaför müyüm ulan ben ?!
  • mouse tutmasını öğrenip photoshop ta iki efekt vermeyi becerebilen dallamalar yüzünden gittiğim çoğu iş görüşmesinden küfür ederek ayrılmamı sağlayan hayvanlar en büyük sorunumdur benim şahsen...

adam 500 lira maaş diyor bana yahu
    soruyorum bu paraya nasıl iş yapamamı isteyebilirsin ki benden diye
    her gün 100 kişi geliyor diyor adam hepsi razı bu maaşa
    küfür edeceğim suratına karşı olmuyor işte