şükela:  tümü | bugün
  • asıl adı henry graham greene. 1904-1991 yılları arasında yaşamıştır; önemli bir kısa öykü ve roman yazarıdır. ingilizdir. times'da editörlük yapmış olması itibariyle gazetecilik geçmişi olduğu da söylenebilir. 3. nisan 1991 tarihinde, isviçre'de hayata gözlerini yummuştur. the human factor, brighton rock, the third man, the end of the affair, our man in havana, a gun for sale eserlerinden bir kaçıdır yalnızca.
  • "our man in havana" adlı kitabının finalindeki küçük viski şişeleriyle satranç oynama bölümü lise 1'e giden robert kolej'li gençlerin hayallerini süslerdi.
  • aynı isimde bir de kızılderili aktör vardır. oneida kabilesindendir. dances with wolves filminde oscara aday olmuştur. bunun dışında thunderheart, maverick, die hard: with a vengeance gibi filmlerde rol almıştır. son filmi skins ile adından övgü ile söz ettiren aktör bir çok uluslar arası festivalde en iyi erkek oyuncu ödülünü almıştır.
  • donnie darko filminde the destructors ismindeki öyküsü geçen yazar.
  • 13 yaşındayken bir çakıyla bacak damarlarından birini keserek bunun sonucunu merak etmiş ilginç bir kişi. oxford'da tarih filan okumuşluğu vardır. yazıya şiirle başlamış, ancak şiir sanatında bir şey yapamayacağını erkenden sezerek düzyazı olayına girmiştir. epeyce bir süre gazetecilik yapmıştır kendisi (caz çağından ikinci dünya savaşı öncesi homurtularına dek). 1941-44 arasını ise gizli ajan olarak yaşadı. senaryoları vardır. hepsi hepsi 25 sayfalık "suçluyorum" (j'accuse) isimli kitabı ikinci abdülhamit'in yönettiği fransa'da sansür'e uğradı. graham bey ise en güzel yanıtı birinci dereceden hamidiye nişanını (fransa topraklarında legion d'honneur diye de telaffuz edilir) majestelerine iade ederek göstermiştir. acıklı son: 3 nisan 1991. (o gün greeneland'de yağmur yağmış mıdır acaba?)
  • "may we borrow your husband?: and other comedies of the sexual life" isimli cok hos vakit gecirten bir hikaye kitabi olan yazar.
  • genellikle ingiliz dili'nde okuyanlara bir donem boyunca iskence araci olarak kullanilan "the third man" adli kitabin yazari.