• black tar prophecies 1, 2 & 3 albümünün more erosion şarkısı, biiirr, ikiiii, üççç, dörrtt, beşş diye cıvıldayan ilkokul çağında çocuklarla başlıyor. one, two değil. türkçe yani. sanki zaman-ı vaktinde türkiye'yi boydan boya dolaşmışlar, durup kaydetmişler gibi. yaptıkları müzik, etkileşim halinde oldukları coğrafyanın izlerini taşıyor. yanisi, grails'in türkiye'den geçip gitmişliği var. konser için de gelseler keşke. hatta bi turne gibi gelseler. bu sefer görsel bişi yapsalar. ne bileyim, bi kaz dağlarında, bi beyoğlunda, ardından kelebekler vadisinde, sonrasında van gölünde kayıtlar yapsalar, dvd'ye bassalar. oryantalistlerin bu konuda farklı bir özeni var. na buralı uğraşmaz o işlerle.
  • karanlık mı aydınlık mı tam kestiremiyorum. pek çaktırmadan müzik yapıyorlar.
  • biri de dememiş adamlar canım kardeşim'in müziğini kullanmışlar ya lan.

(bkz: invitation to ruin)
  • bir süre önce deep politics isminde yeni bir albüm yayınlamışlar. henüz dinlemedim ama grails denince aklıma dinleyip de sevilmeyecek bir şey gelmiyor açıkçası. umarım öyle olur, umarım dinlemeye doyamam.
  • kendilerinin "interpretations of three psychedelic rock songs from around the world" diye bir epleri vardır ki, pek bilinmez lakin gong, the byrds ve flower travellin' band şarkıları yorumlamışlar, insanlık ve uzay adına muntazam bir hareket çekmişlerdir.
  • yaptıkları müzik tam anlamıyla psychedelic post rock'tır.
  • bu grubu dinlerken müziğin sesini açma hissiyatı o kadar baskın ki... başka hiçbir şey dinlerken yapmıyorum bunu. tüm apartman dinliyor beraberimde, eheh.
  • yaklasik dort aylik birlikteligimizde farkettim ki tersi pis olan bi framework'tur. exception firlattigi zaman hatanin neden kaynaklandigini bulmaniz oldukca ugrastirir. hata aninda panik yapmamaniz icin bi kac iyi adim:

1- have you tried turning it off and on again? (hakketen kapatin acin bi, sorunlari buyuk oranda cozuyor.)

2- son yaptiginiz degisikliklerin bilincindeyseniz onlari geri alip tekrar bi deneyin. hata gittiyse son degisiklikleri tek tek deneyin bakalim ne olacak.

3- veritabanini bi kontrol edin. onceden domain entity'sindeki constraint'lerde yaptiginiz bi degisiklik veritabaninda hala eski haliyle bulunuyor olabilir. kontrolsuz guc guc degildir.

4- hala sorunu bulamadiysaniz eacherror diyerek tum sorunlari bi ekrana yazdirin. aslinda sorunlari bulmanin en kolay yolu buyken insanoglu mal oldugundan ilk once ilk uc adimi deneyerek olabildigince zaman kaybetmeyi tercih ediyor.

hala daha exception firlamaya devam ediyorsa -ki kendileri sagolsun ise yarar bi bilgi vermekten uzaktir, saclarinizi itina ile yolabilirsiniz.

yine de seviyoruz kendisini.
  • take refuge'u ilk dinlediğimde erkin koray tadı var bu şarkıda dediydim. hatta 5-10 erkin koray şarkısı dinledim o gazla aynı riff'i yakalayabilir miyim diyerekten bir yerlerde. (bkz: #14029263) şu entryde görüldüğü üzre varmış öyle bir durum.

edit: ilgili entry silinmiş. uyarı için old joe'ya teşekkürler.

entry'de grails'in myspace sayfasında erkin koray'ı takip ettiği yazıyordu.
  • 2003'e kadar laurel canyon derlermiş ken'lerine, sonradan grails olmaya şey etmişler..

pek detaylı bir bilgi olmasa da, galiba 2001-2002 sıralarında, elemanlardan paul spitz'in türkiye'ye geldiği zikrediliyor (hem de hep aynı saçma cümleyle: "paul spitz left the us to travel in turkey...").. şarkının bir yerinde zırt diye ortaya çıkan sazımız (milli enstrümanımız olan yani), türkçe "biir, ikii, üüç"ler filan da onun başının altından çıkmış olsa gerek bu durumda.. iyi ki de çıkmış öte yandan; harikulade eserler üretiyor adamlar..

black tar prophecies serisinin 4.'sü bu yıl çıktı piyasaya bu arada...
hesabın var mı? giriş yap