şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
sponsorlu
 • pazartesi alım yaparak eski seviyelerine indireceğim altın. ne zaman altın alsam zarar ettim, yine zarar etmek için alarak tasdikleyeceğim bu durumu.
 • ben hiç bulamadığım için yükselmeye devam etmekte.
 • bankalarda alış satışın makas aralığı neden bu kadar uçurum anlam veremiyorum. halkbank'ta belirli miktar altınım var birazını bozdurayım dedim 331 liradan işlem yapılıyor. 350 tl olan altında gram başı 20 lira soygun değil mi? yoksa bu işin bi raconu var mıdır sevgili suserlar?

  edit: kıymetli meşazlarınızı aldım piyasalar kapalı olduğu içinmiş çok teşekkürler
 • hangi bankanın gram altın fonunu kullanacağımı fellik fellik aradığım yatırım aracıdır. yazarlardan tavsiye beklediğimdir.
 • bu hafta 360 bandına çıkabilir diye tahmin etmekteyim.
 • bu hafta 325 - 360 bandı arasında olacağını tahmin etmekteyim.
 • bu hafta çıktığı banda sokayım.
 • altın neden artar?

  -altın küresel ekonomiye dair beklentiler bozulunca destek bulur; şu an küresel ekonomiye dair beklentiler son derece olumsuz.

  - altın enflasyon ve küresel likiditenin artmasından destek bulur. abd, 2 trilyon; japonya ve almanya yaklaşık 1 trilyon dolarlık destek paketleri açıkladı ayrıca bu paketlerin önemli bir kısmının helikopter para (helikopter para nedir) olarak tüketiciye yönlendirecek olması ayrıca enflasyon açısından(altın için de) pozitif.

  - altın emtia sınıfı bir varlıktır ve emtia cinsi varlıklar değerlenince altın da destek bulur. başta petrol olmak üzere emtialarda toparlanma var.

  - altının dolar ile ters korelasyon içinde olması beklenir. her kriz aynı zamanda dolar likiditesi krizidir. normal zamanlarda doların ciddi şekilde negatif etkilenebileceği birçok faktör içinde bulunduğumuz şartlarda pozitif olabilmektedir. (dolar likiditesi neden önemli) altın dolar ile ters korelasyon içinde hareket etmezse gram altın yatırımcısı bundan pozitif etkilenir. doların değerine gelince dolar endeksi eşik değerin üzerine çıkmış durumda ama türk lirası pozitif ayrışıyor olsa bile gelişmekte olan para birimlerinde değer kaybı dxy'deki artış ile izah edilemeyecek seviyede. dolar endeksi yıl başından beri %3-4 prim yaptığı halde gelişmekte olan ülke para birimlerinde değer kaybı %15-30 bandında. türkiye bir miktar pozitif ayrışıyor olsa da tl'de de doların değer artışı ile izah edilemeyecek bir değer kaybı var.(gelişmekte olan ülke para birimleri neden baskı altında)

  - borsalar ile altın arasında ters korelasyon görmeye alışığız ama geçmiş krizlerde de altının stresin artmaya başladığı ilk dönemlerde likidite korkusu ve teminat çağrıları sebebiyle bütün varlıkların herhangi bir mantık aranmaksızın satış yemesine şahit olmuştuk ve ardından stres azalması ile(vix endeksinden takip edilebilir/vix endeksi nedir) altın dahil her türlü varlığın düzeltme yapması görülen bir yatırımcı davranışıdır.

  -altını pozitif etkileyecek bunca gelişmenin yanında bir de salgın sebebiyle dünyada madenler kapanıyor o yüzden küresel arz sorunu var; bunun dışında var olan altının da talebe ulaşması(lojistik, teknik sınırlılıklar) konusunda sorunlar var; bu da spekülatörlerin altını yükseltmesi için hikayeler üretmesini sağlıyor.

  özetle şu ana kadar altın için pozitif olabilecek neredeyse her şey çakıştı; tabii ki dikkatli olmalı çünkü terazinin diğer kefesinde de şu var contango nedir
 • bu hafta göz bandı seviyesine çıkabilir diye dusunmekteyim
 • trendindeki hedefi 850-1000tl olan yatirim aracidir. yatirim tavsiyesi degildir.