• istanbul altın rafinerisi ve nadir metal rafinerisi tarafından gram altın gibi külçe halinde piyasaya sürülmüştür. iar gram gümüş nmr gram gümüşten daha güzel görünmektedir. ayrıca daha ucuzdur.
  • şu aralar döviz ve gram altının arttığı dönemde altına görece epey aşağılarda kalmıştır. sağlam liman arayışında yüklü olarak altın stoklanırken gümüş günlük hayatta sıklıkla kullanılmaktadır. alışveriş enstrümanı olmaktan ziyade sanayi, üretim hammaddesidir. bu bağlamda stok yapılması kolay değildir. ons (amerikan birimi olarak 31.10 gr) değeri 15 ile 18 lerde gezinmektedir. gram altının artışı küresel krize dayalı ons ve dolar tl artışı ile birlikte iken biraz kendi başında takılmaktadır.

bir ons altının gümüşe oranı 70 90 lar arası dalgalanırken son zamanlarda 110 a çıkmıştır. ocaktan çıkarım maliyetleri (mining) 10 13 dolar arasında gezinirken fiyatı 15 18 dolar aralığına istinaden, altında 400 500 dolar/ ons a göre epey aşağılarda kalmaktadır.

zaman zaman garip şekilde tarihte çılgın fiyat yükselişleri kaydetmiştir. saklanma ve çıkarmasının zor olması, fiyatının dişük tutulmaya çalışılması, geçmişte de zirve yapışları sebebi ile bir miktar elimde tuttuğum yatırım aracıdır.

yaşasın halkların çalışan, işlenilen yatırım enstrümanları..
  • gr altın çok yükseldi,şahsi görüşüm olarak belirtiyorum ki şuanda en iyi yatırım aracıdır. al sat değil, al yat...tabi ytd!
  • 18-24 ay içinde değerini 30'a katlaması sözkonusu olan emtiadır.
    fiyatına bakmadan aylık 100-200 gr alım yapmaya devam...

(bkz: gram altın) başlığına olan ilgi 8-9 ay sonra buralara kayacak.
    bu entry esnasında gümüş gramı 3.41 tl
  • likidite sorunu yüzünden yaklaşmıyoruz. yanlış belki de..
  • ne içiyorlarsa artık bilemedim. 30 kat ne yahu.

göreceği en yüksek değer 50 dolar civarı olan 2011 zirvesidir (3,5 kat). fazla içmeyin karantinada. sonra garip entryler yazıyorsunuz.
  • öyle 10-20-30 kat yükselmesi beklenmeyen şeydir. neden?
    çünkü ben aldım.
    :)
  • 5 yılda değerini 2’ye katlayamayan emtia.

bazı vatandaşlar yatırım tavsiyesi veriyor ama. çık. 30 kat artması mümkün değil.
  • birazcık kafası çalışan adam 10 yıllık grafiği açar ve inceler. nerelerden nerelere gelmiş diye.

bakın arkadaşlar, gümüş demek stres demektir, öyle sarı kız gibi uçsun kaçsın bekleme. biraz uçar kaçar dersin ki aha çıkıyor, anında aşağı iner hevesini kursağında bırakır. nereden biliyorum ? bu stresi yaşayan arkadaşlardan biliyorum. gümüş almam, ha tekrar 2.40, 2.50 alırsa uzun vadeli belki alırım.

gümüş ne demek? üretim demek, petrol demek.

şunları unutmayın:

gümüş ve ons normal zamanlarda doğru orantılıdır. şu anki dünya ekonomisi normal değil.

ons kargaşayı savaşı sever fakat gümüş ons kadar sevmez. nedeni kargaşa derinleştiğinde üretim durma noktasına gelir.

dolayısı ile gümüş bozuk ekonomiyi sevmez
  • çok guzel emtiadir. gelisine yapiştirin... ya da o sizi yapistirsin.
hesabın var mı? giriş yap