şükela:  tümü | bugün
  • - 250 gr kokteyl cerez alayim.
    - ne kadar demistiniz?
    - 250 gr.
    ... (cerez kuregiyle bir takim devinimler. misket gibi yuvarlanan findik, leblebi, kese kagidini 120 derece aciyla asagi tutarak kurege geri intikal... gorev basarisiz)
    - 300 gr olsa olur mu beyefendi?
    - olur, olur ! (onay ifademi iki kere tekrarlayayim ki tavir yaptigimi dusunmesin emekci dostum)

50 gr icin seni kirmak istemem, tezgahtar dostum. bu durum beni biraz geriyor tabii. beni onemsemedigini ya da 50 gr daha fazla satarak cirosu gunluk seksen katrilyon dolar olan markete kendince katki sagladigini dusunmuyorum ama bu, mahalle arasi cakal esnaf taktigi olarak tecrubelerimde yer edinmis bir tavir. istemsizce defans reflekslerim aktif hale geliyor (hayir, cyborg degilim)

50 gr icin seni yormak istemem tabii. "alacagin zaten bir avuc leblebi, onda da niye insanlara eziyet ediyorsun?" dedirtmek istemem. bir leblebi, bir kavrulmus badem omuzlarima bu kadar yuk bindirmemeli, diger yandan. gerci badem pahali. onun icin savasabilirim birkac gram icin daha.
  • net bir şekilde gramaj belirtmek yerine "bir kürek kadar" ya da "en küçük kese kağıdınızın alabildiği kadar" diye ortalama bir ölçü vererek kurtulabileceğiniz durum.

özellikle kuruyemiş satın alırken oldukça işime yarıyor bu yöntem, tavsiye ederim.

(bkz: bardakla çekirdek alınan yıllar)
    (bkz: çay bardağıyla çekirdek satın almış nesil)
  • pazarda sıklıkla karşılaştığım durum.

1 kilo portakal alıyorum abi diyor 2 kilo oldu olsun mu?

ulan 1.25 de 1.5 de 2 nedir hayvan.

işte bu tavır yüzünden eskiden he olur dediğim her şeye hayır diyorum

ben 1 kilo istemişim 2 kilo mu yapıyor, kalsın hemşerim diyorum. 2 liralık istiyorum abi 3 liralık yaptım diyene kalsın hemşerim diyorum.

bir akıllı siz misiniz pezevenkler.