• tam bir rezillik. ne oyundur ne de simülasyon.

bir önceki oyunun üzerine gıdım konulmamış bir yapım. grafikler, modeller, gameplay, senaryo, dinamikler gt5'in aynısı, hatta bazıları gt4'ün bile gerisi.

*oyun menüsü*
    3'ü hatırlamıyorum, 4 idare eder, 5 rezillikti. 6 ise "aman yan yana dizelim kafa patlatmaya değmez". başka bi yorum da yapılamaz zaten. ***

*yapay zeka*
    playstation'ın resmi gt forumunda da herkesin şikayet ettiği konu. "oyunun kontrolündeki rakip araçlar" ne sizinle ne de kendi aralarında yarışıyorlar. hepsinin kendi çizgisinde, hızında, sıfır risk, sıfır kayıp/kazanç düstüru ile başlayıp bitiyor yarış. daha önceleri gt5 için ai araçlar önünde engel var mı yok mu bilmiyor iddiasi forza 3 ile karşılaştırmalı ortaya atılmıştı. aynısı geçerli. virajda abanın frene, eğer o sırada ai için planlanmış çizgide iseniz arkadan bindirecektir. gideceği çizgi programlı olduğu için her temasta (sizin vurmanız ya da onun size vurması) pistten çıkan siz oluyorsunuz. nfs 4 bile daha gerçekçi ak.

*rolling start/hareketli başlangıç*
    grid startta salak yapay zekanın hiçbir şansı olmadığı için pd ve yamauchi hıyarının bulduğu dahiyane yöntem. ai yine başa çıkamıyor (historic racing cup hariç) ama bu hareketli başlangıcın saçmalığını gizleyemiyor. gt4'te sıralama turları olurdu ve ai adamın kafasına verirdi. schumi gibi turlar atar, bu oyunda olduğu gibi 100-150 pp düşük araçla bile yarım dakikaya varan farklar yaratmaya kimsenin gücü yetmezdi.

*standart/premium araç*
    rezillik. başka birşey değil ve bunun bir izahı da yok. buna bir de amerikan ve avrupalı üreticilerin model eksikliğini katarsak oyun aslında tam lise müsameresi ciddiyetinde. iyi güzel 1000 çeşit skyline, 350z, s2000, levin, civic, nsx, yani jdmler olsun ama koca mercedes'in 28 modeli de az. ki oyunda olmayan baba firmalar var.

*sesler*
    aynı tek düze motor sesi, çarpışma sesi, fren sesi, lastik sesi. he he diyip geçiyoruz. müzikler 4'ten sonra düşüşte o topa hiç girmiyoruz.

*yıldızlar*
    yarışmak için yıldız toplamak gerekiyor. allah akıl fikir versin. ben olayı çözemedim daha.

*lastik aşınması*
    daha dayanıklılık yarışlarına gelemedim ama 12 dakikada sert yarış lastikleri bitti. dikmen deresi gibi pistte ağır yağış lastikeri çalışmıyor. tabii ki ben beceremiyorum.

*mikro ekonomi*
    oyun içi paraların harcanabilmesi için market geldi. kıyafet, araba, dlc falan alınabilecek. mesela 20m cr olan bir araba; ford mark iv 67, bunun için 117 liradan fazlasını ödemeniz gerekiyor. yani oyunla hemen hemen aynı fiyat.

olmamış, olmamış. gt5'in olmadığı aşikarken aynısının daha kötüsünden para kazanmaya çalışmak ancak kazanori malına yakışır.

gran turismo 4'ün gözünü seveyim, ascari pistine de kafam girsin.
  • oyun içi ödeme sistemi olacakmış oyunda. bu da demek oluyor ki bütün adil rekabet seviyesi yok olacak. parası olan anasını ağlatacak oyunun. ulan ben zaten dünyanın parasını gömecem oyuna, sen gelip bir de "yeaa kanki, o arabayı istiyosan bana bi 5 dolar fişeklicen" dersen ben seni sikerim çocuk!
  • arabalar hala dup dup diye mi çarpışıyorlar merak ettiğim, ps2 ve ps3'ü bana aldıran serinin son oyunu.

o dup dup sesi duruyorsa bir daha da gelmem davosa
  • eski oyunlara göre sönük reklam kampanyasına sahiptir.
  • şuracıkta hakkında onca attık tuttuk ; ancak bu gün psn üzerinden satın aldım. tarifsiz duygular içersindeyim yeminlen.

bi defa d&r da 54 lira olan oyuna 69 lira vermem sebebi ile keriz gibi hissediyorum. fakat makul sebeplerim var. bi defa kargo 3 günde gelecek. ben 3 gün sonra başka şehirde olacağım. ayrıca kotamızın sıfırlanmasına saatler kala ttnet e nekadar giydirsek kardır kafasındayım. fiziksel diski tak çıkar yapmak da istemiyorum. bundan sonra psn den alıcam.

oyun gran turismo serisinin olması gerektiği yerde değil. daha önce demosunu oynadım. ayrıca bi kaç defa mağzada oynamıştım. ps3 için daha iyisi yapılabilirdi. en azından sesler daha iyi olabilirdi. görüntüye laf yok. ps3 için yeter artar bile. fizikler geliştirilebilirdi hadi onları da sineye çektik. araba çeşitliliği artabilirdi ama onu da saplantı yapmadık. kendim japon arablarından yana sıkıntı çekmedim. ama ferrarinin filan modeli az. ayrıca euro civicler yok. bence en büyük sıkıntı benim standart aile arabasıyla 120 ile dönebileceğim virajı s2000 100 ile dönemiyor. onu geç civic type r düz yolda 220 yi zor görüyor. tünel etkisi olayını abartmışlar. senden 200 hp güçlü arabanın peşine takıl onla beraber hızlan. her neyse oyun aslında istediğim yerde değil. belki güncelleme ile düzlmiştir diyorum.

ancak almaktan başka da seçenek yok gibi. bi defa elimde ps3 ve nispeten güçlü bir pc var. pc için steam den grid serisini aldım. özellikle intercity istanbul park da gazlayayım diye. ancak grid de öyle istediğin araba ile istediğin yarışa girmek yok. çok da hoşuma giden bişey değil bu oyun. ama arada açıyorum. bu iracing rfactor lfs gibi oyunlar ise beni ne görsel olarak tatmin ediyor ne de oynanışları hoşuma gidiyor. aylık para ödeme olayına girmeyelim bile. nfs gibi oyunları artık oynamıyorum zaten. arada ets2 oynadığım da oluyor.

g27 set ps4 de çalışmıyor. zaten düzgün oyunda yok. dolayısı ile ps4 ölü yatırım benim için. drive club şu ana kadar yapılmış en iyi oyunlardan birisi olsa bile tek oyun için gerek yok. gt7 çıkar g27 çalışır ise çıktığı gün alırım.

gelelim gt6 ya. bi defa oyun araba kütüphanesi. benim gibi her arabayı kullanayım derseniz açıp arcade modda inceleme şansınız var. sürüş fiziği olarak yine çoğu oyundan iyi. modifiye vs kısmını beğenmeyebilirsiniz ama ayar kısmı bence çok çok iyi. bir çok oyunda camber/ toe vs ayarları yok. beni en çok güldüren şey ise atmosferik araçların gerçekçi bir şekilde rakım arttıkça çekişinin düşmesi. fiat 500 68" ile nürburgring nordschleife de gazlarken pistin bir ucunda 30 km yi geçemezken diğer ucunda son hıza ulaşabilmek ilginç oldu. bu duruma başka bir simulasyonda denk gelmedim. belki diğerlerinde de vardır.

vel hasıl kelam kızıyoruz sana kazu reis. ama gran turismo bizim 15 yıldan fazla süren sevdamız. millet nfs diye ölürken biz gt oynamaya başladık. play station nasırımız oldu.
  • ps3'e kuruyorum, 2,5 saattir update yapıyor. şu ana kadar 14 parçalık update'in 5'ini tamamladı ve yaklaşık 2 gb veri indirdi. 14 parça tamamlanınca toplam indirilen veri kaç gb tutacak bilmiyorum. yalnız merak ettiğim bir şey var, madem bütün veriyi internetten indirecektik, blu-ray diskin içine ne koydu bunlar?

şimdiden şevkim kırıldı şerefsizim.

edit: entry'nin üzerinden 4, update'in başlamasının üzerinden 6,5 saat geçti ve hala sürüyor. şu an %65'te. kısa bir hesapla 3,5 saat daha süreceğini tahmin ediyorum. 10 saat süren update. vallahi bravo.
  • "ps3'ün ekmeğini bi kere daha yememiz lazım arkadaşlar, koca nesli sadece 1 oyunla geçirmek olmaz" mantığıyla çıkarılan oyun.
  • eğer yine 5'teki gibi 200 tane nissan 200 tane honda yapacaklarsa hiç o kadar çaba sarf etmesinler daha iyi. ulan 1000'in üzerinde araç var deniyor, oyunda porsche yok! mercedes'in, bmw'nin, corvette'in, ferrari'nin 7-8 modelini koyduğun zaman yarış oyunu değil galeri sahibi oluyorsun.
  • japonların japonca mantaliteleriyle maalesef bir miktar bok ettikleri oyundur.

grafiklerde cidden sıkıntılar var gibi duruyo arabalara galeride bakarken beklenilen smooth hissiyat yok gibi. gt5'ten daha kötü mü onu bilemem gt5'i takıp da karşılaştırmaya üşendim. ama ps3'ten bekleyebileceğimizin ne olduğunu düşününce çok da diyecek bir lafım yok grafiklere. artık ps4'e çıkacak gt'leri bekleyeceğiz bu konuda iyileşme için.

microtransactions meselesi nedeniyle para kazanmada korkulan sıkıntı gerçekleşmemiş gibi duruyo henüz ia ve s gibi seviyeleri açmadım ama 5 gün boyunca 24 saat geçmeden birer kez login olup redbull junior challenge'ın yarışlarından %200 bonusla gayet güzel paralar kazanmak mümkün. şu ana kadar keşfedebildiğim en kazançlı taktik bu. şu ana kadar yayınlanmış seasonal eventlardan 2 milyona yakın para kazandım (şimdiki aklım olsa bonusu %200'e çıkarıp yapardım eventları ama acemilik işte) bu paralarla gittim en sevdiğim araçları aldım.

tesla model s ve bmw m4 gibi araçların oyunda olmasını beklemezdim açıkçası bu mantalitedeki adamlardan. işin kötüsü oyunda 2010 ve sonrası modelleri topladığınızda 100 tane bile etmeyebilir. herifler resmen yeni araç lisansı almaktan kaçıyorlar çok ayıp ediyorlar. veneno p1 laferrari üçlüsünden birinin bile olmaması ayıp resmen adamlar sanki gt5'ten hiç para kazanmamış gibi yeni lisans almaktan çekiniyorlar böyle bir saçmalık yok. öte yandan vision gt olayı çok güzel düşünülmüş umarım çok beklemeyiz yeni araçların gelmesini. oyunun bazı eksikleri var ancak bazı çok güzel noktaları da var ve her şeye rağmen gt5'in üzerine koymuşlar beklediğim kadar kopya bir oyunla karşılaşmadım bu sebeple önceki entry'mde tükürdüklerimi bir miktar yalamak istiyorum.

ama araba listesi olmamış, olmamış, olmamış. bunun başka bir açıklaması yok malesef. 300 premium olsun bizim olsun dedik dinletemedik adamlar hala inatla çıkaramadılar şu standart modelleri oyundan. hatta herifler uzakdoğuyu falan geçtim sadece japon faşizmi yapıyor hyundai ve kia gibi markaların bile güzel modelleri yok oyunda. kıskanıyolar mı napıyorlarsa anlamadım insan hiç olmazsa bi tanecik kia modeli koyar şu oyuna. 90'lardan sonra adam gibi araba üretememenizin suçunu bütün dünyaya mı yıkıyorsunuz, siz yerinizde sayıyorsunuz diye dünyanın geri kalanında çıkan yeni modellerin suçu ne arkadaş? disk alanını doldurdukları mazda miata ve nissan skyline modelleriyle oyuna koyamadıkları bütün önemli avrupa ve amerika araçları koyulabilirdi. harcadığım 2 milyon parayla aldığım tek japon aracı nissan gt-r. onun da hala seneler öncesinden kalma nordschleife rekorunu bastıra bastıra gösteriyolar araç açıklamasında. arkadaşım gt-r o rekoru aldıktan çok kısa süre sonra viper acr gibi canavarlar tarafından yalan edilmedi mi o rekor daha hala neyin havasını atıyosun? yok honda'nın yeni nsx'i geliyomuş da bilmemneymiş de adam aynı araca honda için ayrı acura için ayrı yer vermiş güzelim yeni avrupa araçlarına hiç yer vermemiş. gt7'de araç seçimi meselesinin kesinlikle japonların elinden alınıp avrupalı ve amerikalılara bırakılması gerekiyor.

süspansiyon ve diferansiyel olayında epey gelişme var gibi duruyor. özellikle oyunun başında zorla sattıkları honda fit üzerinde baya çalışmışlar gibi. aracı sürerken virajlardaki banketlerin üzerinden geçtiğinizde teker davranışları ve yaşadığınız hissiyat çok başarılı ve gerçekçi olmuş. diğer araçlarda bu kadar hissedemedim ama. piyasada bu konuda gt'ye rakip olabilecek başka bir oyun olduğunu da düşünmüyorum forza falan yanında hikaye sürüş konusunda.

sürüş mükemmel olmasına rağmen yapay zeka çok kötü. doğru aracı seçip doğru tuningi yaptığınızda ilk turda birinci olup sonra atabildiğiniz kadar saniye farkını atıyorsunuz her zaman olduğu gibi. bu kadar rahat ezilen bir yapay zeka artık baymaya başladı. şuna da bir el atmaları gerekiyor. forza'da daima seçtiğiniz aracın performansına yakın araçlar çıkıyor mesela bu şekilde rakipler hiçbir zaman gt'de olduğu kadar ezilmiyor. benzer bir sistemi getirmek çok zor olmamalı.

gt'yi bugüne kadar sevdiyseniz alın oynayın pişman kalmayacaksınız. ama benim şu andaki haline puanım 8.7, 9 sınırını geçebilen bir oyun olduğunu düşünmüyorum.
  • ilk hafta satışları önceki oyundan 5 kat aşağıda olan oyun.

http://www.ign.com/…medium=referral&utm_source=t.co

ve önceki oyunun grafiklerinin daha iyi olması.

http://www.youtube.com/watch?v=1urci-yv0li

(bkz: daha sayayım mı)
hesabın var mı? giriş yap