şükela:  tümü | bugün
 • bordeaux şaraplarının resmi sınıflandırılmalarından bir tanesi.
  fransız saraplarındaki sınıflandırmaya genel bakış için :
  http://www.gurmeguide.com/…t.asp?ctid=129&recid=766
  genco altonun yazı dizisi icin;
  http://www.sarapgunlugu.com/…ectid=7000000000008739
 • sanilanin aksine grand cru sekliyle bordeaux saraplarinda kullanilmayan tabir. onun yerine (bkz: premier cru)
  burgundy ve alsace'in en sahane saraplaridir ama bunlar.
 • ‘cru’ “büyüme” anlamına gelen bir fransız şarap terimdir. bu terim belli bir kalitenin üzerindeki itibarlı teruarlarda üretilmiş, özel olarak isimlendirilmiş ve yasal olarak belirlenmiş genellikle fransız şarap bağlarının sınıflandırılmasında kullanılır. ‘ilk büyüme’ anlamına gelen ‘premier cru’ terimi ise farklı bölgelerde farklı anlamlarda kullanılır.

  bordeaux’da premier cru sınıflandırılmış şaraphane anlamında kullanılır. 1855’teki bordeaux şarap resmi sınıflandırmasına göre medoc ve grave bölgelerinde üretilen kırmızı şaraplar için premier grand cru veya premier grand cru classé terimleri en yüksek ünvanlar olarak kabul edilirken sauternes bölgesindeki şaraplar için en yüksek ünvan premier grand cru classé superieur’dür. st. emillion şaraplarının sınıflandırılmasında ise en yüksek iki unvan premier grand cru classe a ve premier grand cru classe b’dir. st. emilion grand cru ünvanlı şaraplar ise appelasyon kuralları ile bütünleşmiş tüm grand cru classe seviyesinin altındaki şaraplar için kullanılır.

  yazar: mania gurme – tarih: ekim 12, 2012

  http://www.hobikulupleri.com/…6&id=3873&tab=all&p=3
 • bir saint emillion şarabının şişesinde "grand cru" yazıyorsa şaşmaz iyi şaraptır. boru değil boşuna yazmıyorlar yani. ucuz olanları bile (15 euro bandı) hoştur.