şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: rush)

power windows albumunden yaraticiliga ovgu olarak anilabilecek bir $arkidir, o siralarda avrupa ve uzakdogu ile ilgilenen neil peart ustadimiz, ba$ta antonio gaudi ve maurits cornelius escher olmak uzere yaraticiligin doruklarinda gezinen insanlara atifta bulunarak yazmi$tir grand designs'i... gercekten de dikkatle okunursa sozleri, sanatcinin ruhunu nasil eserine aktardiginin aynasi gibidir... ozellikle vurucu kisimlari "life in two dimensions is a mass production scheme" ve "we break the surface tension with our wild kinetic dreams" olarak bakanin gozunde belirebilir...

lyrics peart music lee and lifeson

grand designs
    a to b --
    different degrees...

so much style without substance
    so much stuff without style
    it's hard to recognize the real thing
    it comes along once in a while
    like a rare and precious metal beneath a ton of rock
    it takes some time and trouble to separate from the stock
    you sometimes have to listen to a lot of useless talk

shapes and forms against the norms --
    against the run of the mill
    swimming against the stream
    life in two dimensions is a mass production scheme

so much poison in power, the principles get left out
    so much mind on the matter, the spirit gets forgotten about
    like a righteous inspiration overlooked in haste
    like a teardrop in the ocean, a diamond in the waste
    some world-views are spacious -- and some are merely spaced

against the run of the mill
    static as it seems
    we break the surface tension with our wild kinetic dreams
    curves and lines -- of grand designs...
  • kevin mccloud'un sunuculugunu yaptigi, ilgi cekici mimari projeleri ve insaatlari konu alan program. izlerken insani bu kadar sakinlestiren bir program daha yoktur herhalde. genellikle ingilterenin veya fransanin doga guzelliklerinin tavan yaptigi bolgelerde geciyor. en buyuk amaclarimdan birisi bu programin bir bolumunde yer almak. 11. sezonu baslamis, eskiden digiturkte yayinlaniyordu ama yeni bolumleri ne zaman yayinlanir belirsiz. eger ozel ilginiz varsa da malum ortamlarda butun bolumleri mevcut. ayrica eski sezonlari kendi sitesinden de izleyebiliyoruz:

http://www.channel4.com/…rand-designs/episode-guide
    http://en.wikipedia.org/…_of_grand_designs_episodes

tavsiye edilebilecek bolumlerden bir kaci:
    customised german kit house
    the eco arch
    the bath kit house
    water tower conversion
  • digitürk'te home&entartainment kanalında yayınlanan, tuhaf ve bir o kadar güzel projeleri konu alan, izlemesi oldukça keyifli bir programdır. bütçeleri ister düşük, ister ultra yüksek olsun ortaya çıkan evlerin %90'ı yaşanası. inanılmaz manzaralar, değişik ve yaratıcı fikirler havada uçuşuyor.
  • hiç sıkılmadan saatlerce izleyebileceğim program. dönüşümün getirdiği heyecan da cabası. biz 200 yıl günah diye matbaayı ülkemizde yasaklamışken rönesans ve reform hareketleri yaşamış avrupa ve avrupalı'nın geldiği noktayı izlemek biraz rahatsız etse de iç çekiyor, hayranlıkla izliyorum.
  • mudavimi olduk.her gun aksam yayinlanma saati gelsin de izleyelim diye dort gozle bekliyoruz.ucuk projeler programi.bir de londra da yasamak cok pahali.bunu ogrendik program sayesinde
  • home&entertainment tv'de yeni sezon bölümleri yayınlanıyor. dün yayınlanan bölümde ms hastası italyan bir adamın ingiltere'deki tarihi bir mağarayı eve çevirmesi anlatılıyordu. bolum müthiş kaçırmışsanız kesin izleyin.

asıl ilginç olan ise hürriyet'in dünkü bölümü haber yapması.

http://www.hurriyet.com.tr/…eve-donusturdu-40039331

haberde kaynak olarak dailymail verilmiş. dailymail'de haberi kontrol ettiğimde haberin 30 eylül'de yapıldığını gördüm. buradan editör'ün haberi dünkü bölümde görüp yazdığı aşikar. bu da normal bence fakat anormal olan haberde mağaranın 250 milyon yıl (?!?) yaşında olduğunun iddia edilmesi. dailymail ise mağara için 800 yıllık hobbit deliği diyor. şu güzelim programı izleyip saçma şekilde haber yaptığı için editörü tebrik ediyorum.

http://www.dailymail.co.uk/…esigns-episode-yet.html

tekrar yazayım bölüm çok güzel. zaten bu program harika. izleyin, izlettirin.
  • bloomberg ht boylesine guzelim programi bu saate koydugu icin utansin kendinden oncelikle.

ne guzel evler, manzalar, fikirler gosterdiler. mimari, surdurulebilirlik, doga konulari hep ilgimi cekmisti ama bu programla buyuk bir keyif ve yogun bir merakla takip etmeye basladim. programin akisi da gosterdikleri evler gibi sakin, minimalistik. ahahaha..

yillaaar sonra belki birazcik param olursa diye orijinal fikirleri ve elzem noktalari da not ediyorum haniy.
  • home&entertainment tv'de denk geldiğim zaman izliyorum.
    klas ancak kibirli bir adam sunuyor.
    izlemesi çok zevkli, bayılırım zaten bu tür programlara.
    ancak her bölümde yapılan para yetmiyor muhabbetinden de gına geldi.
    her ev değişikliği yapanın sorunudur belki bu bilmiyorum ama nedense hep yapıyorlar bu muhabbeti.
    hatta konu olarak merkeze koyuyorlar.
    klişe bir dizi gibi izliyoruz, tamam para yetmeyecek ancak o ev de mutlu sonla bitecek, aile taşınacak içine.
    bunun haricinde izliyoruz işte, hoşumuza gidiyor.
  • tv'deki tüm programlari sollayan program benim için. buna denk gelirsem kanali çevirmem imkansiz. estetik, keyif, hayret ve hayranlik tavan yapiyor bu programda. tavsiye edilir
  • grand designs (büyük tasarımlar), el emeği evlerin yapım ve tasarım süreçlerini konu alan reality show. programa konuk olan binalar; yenilikçi tasarım, yapım veya işletim süreçleriyle diğerlerinden ayrılarak öne çıkıyor. ortak noktaları ise işin sonunda sıcak bir yuvaya dönüşüyor olmaları.

kimi zaman dereceli tarihi eser niteliğinde ahır, kule, ibadethane gibi yapıların/yıkıntıların restorasyon veya rekonstrüksiyonuna; kimi zaman kırsalın veya kentin ortasında sıfır karbon salınımını hedefleyen ekolojik ve kendine yeten binalara; kimi zaman kusursuz detayda minimalist veya yaşanmışlık kokan toplama eşyalarla kurgulanan vintage tasarımlara yer veriyorlar.

programın en sevdiğim olayı; jeneriğinden çekimlerine, sunucusundan konuklarına naif ve huzurlu atmosferde geçiyor olması. altın zincirli kodamanların, silikonlu barbi bebeklerin magazinel ve şaşalı yaşamlarını izlemiyoruz. vizyon sahibi senden benden insanların hayallerine tanık oluyoruz. otobüs şoförü, çiftçi, demirci, akademisyen, eş cinsel, yaşlı, genç, evli, bekar olabilen konukların bir kısmı mimar veya müteahhit bile kullanmayıp ailesiyle, kendi elleriyle, marangozuyla, demircisiyle inşa ediyor binaları.

program, yapımı yıllarca süren inşa süreçlerinin önem arz eden dönüm anlarına yapılan ziyaretlerle 40 dakika sürüyor. bu süre zarfından ölümlere, doğumlara, çocukların büyümesine, yaşlılığa, hastalıklara, değişen finansal koşullara tanıklık ediyoruz. yıllar içerinde değişen organik düzenin tasarım ve inşa sürecine etkilerini de gözlemlemiş oluyoruz.

programın sunucusu da oldukça sarkastik bir insan. sanırım kendisi ingiltere'nin önemli tasarımcılarından. sırf program yapıyorum, konuk ağırlıyorum diye gereksiz pohpohlamalara girmiyor. yeri geldiğinde eleştirisini yapıyor, gerçekçi bakış açıları sunuyor, yeriyor, lafını esirgemiyor.

programın öğretici bir yanı da var. kendin yap (diy) * projelere meraklı hayalperest insanlara geniş ve yenilikçi bir bakış açısı ve malzeme bilgisi sunuyor. sadece mimariye ve mühendisliğe ilgi duyanlara veya profesyonellere değil, kendi küçük tasarımlarını hayata geçirmek isteyen ekolojist, ekstremist ve tasarımcılara da bolca malzeme çıkar.

1999 bu yana 14 sezonu devirmiş program, home&entertaintment kanalında türkçe dublajlı seçeneğiyle yayınlanıyor.