• hakkında şöyle bir şey yazılmıştır:

selam. ben gta vice city deki malubu
    klübünün karşısında ki binada oturan
    adam. burda bir tane mal var. adı
    tommy. pskopatın teki orospu çocuğu.
    sokağa çıkamaz olduk ipnenin
    yüzünden. deli midir nedir ? sahilde
    güneşlenen insanların üstünden jiple
    geçiyo, o da yetmiyo bikinili gezen
    çevre sakinlerinin cinsel bölgesine
    uzun namlulu silahlarla ateş ediyo.
    bide nasıl bi fanteziyse alışveriş
    merkezine arabayla girdikten sonra
    en üst kata çıkıp milleti tarıyo. polis,
    asker ,özel tim, fbi falan işlemiyo
    hepsini sikip atıyo kodumun çocuğu.
    abi o değil caddeye uçakla inilir mi
    diye sormayın caddeye uçakla indi
    geçen hafta. evine baktık bahçesine
    tank parketmiş dengesis. hayır,
    nerden buluyo anlamadık. bazen
    karıya, kıza çakmak için çimene falan
    gidiyo. şehirde ne kadar kaşar
    bulursa arabaya atıp gidiyolar.
    izliyoruz bişey yaptıkları yok ama
    araba sallanıyo. nereleriyle
    sikişiyosalar artık onuda anlamadık ?
    hadi erkek adamdır sikti eyvallah,
    siktikten sonra kadın arabadan iniyo
    bu sefer peşinden bu da inip karıyı
    öldürüyo, parasını geri alıyo. geçen
    de polis helikopterini bazukalamış
    manyak. hastaneden ambulans çalıyo
    sonra arabayı mahvedip bi yere
    bırakıyo. yüksek binalardan kendine
    aşşağıya atıyo, az bi yükseklik görsün
    arabayla uçmaya çalışıyo. araba
    demişken denize de arabayla giriyo
    amına kodumun evladı. göt kadar
    şehirde nereye kaçacağımızı şaşırdık.
    ipne bi de şanslı nereye gitse 100$
    buluyo. en son mafya olaylarına
    karışmış diyolardı. daha ilk görevden
    albayın kızını sikmiş. ordu peşinde
    piçin. bir sürü tank getirdiler sen
    misin bana tank getiren deyip oda
    tank getiriyo hayır nerden buluyosa
    artık ? sokaklar savaş alanına döndü...
  • gerçek miami'den birebir kopyalanmış olan oyun.

https://seyler.eksisozluk.com/…larin-gercek-halleri
  • --- spoiler ---

teee dokuz yıl önce* ilk kez bitirdikten sonra, biraz önce vance ve sonny dallamalarını hakkın rahmetine kavuşturarak ikinci kez bitirdiğim efsane oyun. evet, gta 5 pc'ye gelmeden önce seriyi şöyle bir gözden geçireyim derken hızımı alamayıp, gta 3'ten sonra (bkz: #40004161) bunu da 16 saatlik süre, %73’lük bir oranla, son görevi yaparak sonlandırdım. zaten sırada serinin halihazırda pc için en iyi oyunu olan san andreas var! *

valla tadı damağımdayken uzunca bir şeyler yazacağım sanırım ama önce oyunun hikayesini kısaca hatırlamak gerekirse; libery city şehrinin mafiozo ailelerinden biri olan forelli ailesi'nin sadık adamlarından biridir ana karakterimiz tommy vercetti. oyunda ana düşmanımız olacak sonny forelli ise bu ailenin en önemli üyelerinden biridir. zamanla tommy'nin güzide kariyerinde hızla yükselişini kendine tehdit olarak gören sonny en iyi elemanlarından biri olmasına rağmen tommy'yi eşek cennetine göndermek için ona bir tuzak kurar. sonny tarafından şehrin harwood bölgesinde tek bir düşman gangsteri öldürmek için görevlendirildiğini sanan tommy, tam 11 kişiyle karşılaşmış ama bir şekilde hepsini harcayıp hayatta kalmayı başarmıştır. tuzağı kuranın kendi patronu olduğunu bilmeyen karakterimiz bu olaydan sonra yakalanıp 1971-86 arası tam on beş sene hapiste kalmıştır. çıkar çıkmaz da hala kendisine güveni olduğunu düşündüğü forelli ailesi tarafından liberty city'de varlığının diğer aileleri rahatsız edeceği öngörüldüğü için bir süre vice city'deki kirli işlerle uğraştırılmayı kabul eder. ama daha buradaki ilk görevinde de ailede don * mertebesine ulaşmış sonny tarafından kazık yiyeceğinin farkında değildir. kolombiyalılarla kurallara uygun bir uyuşturucu alış verişi yapacağını sanan kahramanımız yanında iki arkadaşı ve ellerinde para dolu çantalarıyla vice city rıhtımında takası gerçekleştirmek üzereyken saldırıya uğrar. iki arkadaşı da vurulan tommy burdan da canlı kaçmayı başarır. arabada bekleyen avukat ken rosenberg ile hızla oradan uzaklaşırlar. ertesi gün başlarına geleni haber vermek için arayan tommy, o anda takastaki para ve uyuşturucuların masasının üzerinde duran sonny'den üstüne tonla fırça yer ve zararı karşılayacağı sözünü verir mecburen. bunla uğraşırken tommy'nin uzun süre oyalanacağını belki de sonunun geleceğini sanan sonny de asıl ex elemanının tüm şehri ele geçirip onun sonunu getireceğinin farkında değildir henüz.

meyin storimiz böyle. oyunla ilgili aklımda kalan diğer şeyler de nah şöyle;

bir kere ana karakterimiz tommy vercetti hakikatten tüm video oyun evreninin en karizmatik karakterlerinden biri. serinin önceki oyunundaki kahramanımız claud gibi silik bir tip değil kesinlikle. her verilen göreve kafa sallayıp gitmek yerine mafya babalarına boyun eğmeden ağırlığını koyup, lafını sokuyor gerektiğinde. daha ilk görevden artık benim için çalışacaksın diyen diaz'a, para için çalışırım ben diyerek tavrını koyuyor gömleklimiz. böylece diğer liderler tarafından da zamanla eleman gibi değil arkadaş gibi övülerek yada gaz verilerek görevlere yollanıyor.

diaz demişken onun da gelmiş geçmiş en sinirli oyun karakterlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. görevin tekini almaya gittiğimizde odasında film keyfi yapmaya çalışırken rastlıyoruz kendisine. ama fişini prize takmayı unuttuğu güzelim vhs çaları çalışmıyor diye ateş ederek parçalıyor manyak herif. ulan kim bilir kaç dolar o alet o zaman hırbo...

zaten bir kaç görev sonra damarımıza fazla basan diaz'ı öldürüp, malikanesine sahip olarak vice city'de hükümdarlığımızı kurmaya başlıyoruz tommy ile.

meşhur inşaat patlatma görevi var tabi. şimdi yıllar önce bunu ne kadar sürede bitirdim hatırlamıyorum ama bu sefer yirmi dakikada 3 yada 4. deneyişimde, iki dakika kadar da süre kalarak rahat bitirdim. neden bu kadar abartıldığını bilmiyorum. genel olarak vice city'nin görevleri gta 3'ten çok daha zor ama inşaat patlatma görevi en zor beşe girmez kesinlikle. klavyede oynanıyorsa q,w,e ile yönlere, 9 tuşu ile ileri gitmeye alıştıktan sonra helikopteri kontrol etmek çok kolaylaşıyor. bombaları bırakırken de mouse yerine sol el serçe parmağını kullanarak ctrl'ye basmak lazım. bunları yaptıktan sonra zor değil eğlenceli hale geliyor görev. zaten bu görevi yaptıktan sonra oyunun geri kalanında yanından geçerken patlamış halde görüyorsunuz inşaatı, böylece en azından küfür edip rahatlayabilirsiniz. * bu görevle ilgili canımı sıkan tek nokta avery carrington'ın ödül olarak sadece 1000 dolar vermesi… lan colonel kadar eli açık olsana. adamı fransız mafyasından kurtarıp, şehirden kaçmasını sağlarken ödül olarak tommy'ye 5000 dolar + lüks bir bot hediye ediyor. ayrıca kız kardeşi mercedes'i emanet edip behlül tadı yaşattırıyor bize, daha ne olsun.

bot demişken, vercetti'nin tek eksiği yüzme bilmemesi.

yapımcılar oyunun gerçekçiliğini arttırmak adına şehire bir çok türk şöför de serpiştirmiş. bunlara kırımızı ışık yanarken kurala yarı yarıya uymuşken rastlayabilirsiniz. evet, arabanın yarısı ışığı geçmiş vaziyette olanlar vice city'deki gurbetçi vatandaşlarımız.

motosiklet sürme ve verdiği his harikayken, tommy'nin gömlek ve t-shirtlerinin motorda hız yaparken dalgalanması da o yıllara göre güzel bir grafik detayı.

oyunda bir çok komik enstantane yaşayabilir ve çeşitli çakallıklar keşfedip gülebilirsiniz de. bununla ilgili de aklımda en çok kalan iki şey var. birincisi arabayla top speed yapmışken görev yerine geldiğimi fark edip arabayı durdurmadan enter'a basıp atlayayım derken şoförsüz devam eden arabanın kaldırımda yürüyen en az 5-6 kişiyi biçtiğini görüp, gidip paraları toplamak oldu. ikincisi ise sonlara doğru banka soyma görevinde bize sürücülük yapsın diye şehrin en hızlı araba kullanan adamını ikna etmek için onunla kapışıp yenmememiz gereken ''the driver'' görevinde yaptığım mini trollüktü. şimdi bu adam hakikatten şehrin en iyi sürücüsü, işte kapışırken virajları falan yüksek hızda alıp düzlükte de abanıyor gaza, trafikteki hiç bir araca da çarpmıyor, makas üstüne makas atıyor. birde bu adamı yenmemiz için bize kıytırık bir stallion verilirken rakibimiz phoenix, banshee gibi iki kat hızlı arabalarla başlıyor yarışa. bir yarış, iki yarış, üç, beş, yok geçmek neredeyse imkansız. hele polisler de musallat oldu mu hiç şans kalmıyor. sonra kafada bir şimşek çakıyor tabi, ulan sen nasıl gangstersin diye. yarış başlar başlamaz arabadan inip, sniper ile çöküp, güzelce zoomlayarak rakip ilk viraja girip gözden kaybolmadan tekerinin tekini boooom, patlatıyoruz. sonra arabamıza binip favori radyo istasyonumuzu açıp tıngır mıngır geçip kazanıyoruz yarışı.

ayrıca çıktığı yıla göre bir çok gerçekçi öğe barındıran bu güzide yapımımızın da ''dur lan şuna oyun olduğumu hatıralatim'' tarzında fizik kurallarını yerle bir eden aksiyonlarına rastlayabilirsiniz. mesela strip clubı satın aldıktan sonra içeriyi bir kolaçan edip elemanlara yeni patronlarını tanıtayim dedim. kıvrımlarını beğenmediğim dansçılardan birini sahneden indireyim diye yumruğu sallamam ile bir saniye önce neredeyse çırılçıplak olan hatunun neresinden çıkardığı muamma olan beyzbol sopasıyla bana iki tane geçirip, farkında olmadığım üzere yirmilerde olan canımı bitirip öldürmesi bir oldu... para toplamaya bile gitmedim oraya ondan sonra...

yukarıda vercetti, diaz ve sonny'den bahsettik ama oyundaki diğer karakterler de çok orijinal ve hikayeyi zenginleştiriyorlar tek tek. hemen herkesin favorilerinden, london'ın bağrından kopup gelmiş brit kardeşimiz kent paul mesela. oyunun başlarındaki tavırlarından tommy'yi satacağını düşündüğüm bu kardeşimiz hikayenin sonuna kadar ana karakterimize sadık kalmıştır. bu güzel aksanlı herif tommy için pek olmasa da bizim için şehrin neşe kaynağıdır. sözlerinden taviz vermeden sıradan bir gangsterken de şehrin en büyük mafyasına dönüşmüşken de vercetti'ye my son demekten vazgeçmez. biraz tommy'nin gaffurudur adeta, bol bol dayak yer ondan ama ona karşı en rahat davranabilen de kendisidir. içip içip arar kerata, kah -hacı film stüdyosu almışın başrol var mı der, kah arayıp şehirde yükselişimizin büyük oranda onun yardımlarıyla olduğunu hatırlatıp vefasızlık yapmamamızı ister.

colonel cortez var bide. bunla ilgili en dikkat çekici şey her görev almaya gittiğimizde entel entel şeyler yediğini görmemiz. hadi yengeç falan anladık da, tapir kafası ney la?..

hikayenin en önemli karakterlerinden biri de vance'tir malum. yukarda dallama demiştik ama oyunun sonunda anası tüpçüye vermişgillerden olduğunu da anlıyoruz büyük satışından sonra.

giyim kuşamıyla 80'leri en iyi şekilde temsil eden telaşlı dostumuz avukat ken rosenberg'i de unutmayalım yine.

ve şahsi favori karakterim, uğrana bin tane haitili öldürdüğüm koca adam, küba'lı umberto robina. onunla son görevimizden sonra şöyle gurur okşatıcı, eğlenceli bir telefon konuşmamız da olmuştur;
    - incredible tommy, incredible. no wimps, tommy, just real men and the beautiful women! anyway i wanted to tell you, me and my papi, to us you cuban. you proved yourself man. you got big cojones.
    - well thank you umberto. nobody said that to me since i left prison. see you around.
    cojonesin ne olduğunu açıklamaya gerek yok herhalde.

gurur okşatıcı demişken tommy şehirde ünlendikçe arabaya falan bindiğinde etraftaki insanlar tarafından görülünce -hey it's mr. v. gibi tanımlarla gösterilip, çağırılıyor.

son olarak bu harika oyunun en güzel yönünden bahsetmek gerekirse, bunun şüphe duyulmayacak şekilde, açık ara müziklerinin olduğunu söyleyebiliriz sanırım. 70 ve 80'lerde geçen hikayemizde dönemin en güzide şarkılarını çeşitli radyo istasyonlarında dinleyebiliyoruz. daha oyundaki ilk sürüşümde emotion'da died in your arms tonight karşıladı beni mesela. michael jackson'dan billie jean, dönemin hitlerinden self control gibi parçaların çaldığı flash fm ise favorim oldu oyun boyunca. ayrıca hikaye ve zamanına uygun olsun diye mp3 player ile 80'lerden bonnie tyler'ın total eclipse of the heart, journey'in faithfully, diana ross & lionel richie'nin meşhur endless love, kool and the gang'in cherish gibi slowlarından kendi radyo istasyonumu da yaptım ki mis oldu yeminle.

kısacası retro zamanlarda geçmesiyle seri ve türün en özgün oyunlarından biridir vice city. giyim-kuşam, mekan, araba ve müzikleriyle 70 ve 80'leri şöyle bir anımsamak için de en eğlenceli araçlardan biridir adeta.

--- spoiler ---

100 üzerinden değerlendirirsek;

grafik/ambiyans: 89 *
    ses/müzik: 95
    konu/hikaye: 88
    kontrol/oynanabilirlik: 90
    eğlence: 94

sana ortalama puanım kanka: 91,2
  • golf arabasıyla şehir sokaklarında terör estirdiğim oyun.
    ayrıca bir adet "berdan mardini -aman aman.mp3" indirilir ve gta3vicecity/mp3 klasörüne atılır.oyuna başlatılır.dolmuş görünümlü eski model bir taksinin koltuğuna geçilir.mp3 player açılır ve vice city sahil yolunda turlanır.(kroluğun mekanı olmaz)
  • vice city'de belirli bir consume alt-yapı desteği olmasa bile, yapılabilecekler insana ümit veriyor. yeterli cephane ve silahla şehrin bütün polis gücüyle çatışabilir, alışveriş merkezlerinde turlarken çekilişle müşterilere verilecek arabayı çalıp, dükkanların altını üstüne getirebilir-
    taksi şöförlüğü.
    motorsikletle pizza servisi.
    ambulans şöförlüğü gibi ek işlerle para kazanıp satır satın alabilirsiniz.
    golf kulübüne üye olup, plajda uzu yürüyüşler yapabilirsiniz.
    sniper tüfeği alıp bir evin çatısına çıkın, bir araba çalıp, kat otoparkının çatısından kendinizi şehir merkezine bırakın; ya da downtown!'a inip bir, iki kavga seyredin, bowling oynamaya gidin-gece kulubünde dans edin ve birden delirip etrafı alev makinesiyle kızartmaya başlayın. helikopter kullanıp, gökdelene bindirin, elektirikli testereyle ara sokakta fehişeleri doğrayın. bir tornavida alın ve bu tornavidayı size satan bireyin beyninde bir delik açın. karakolu basın. motorsikletin arkasını kaldırıp 'stunt puanı' kazanın. samuray kılıcıyla kübalı çetelere bulaşın. mücevherciyi soyun. işleriniz açılınca kendinize garajı olan bir ev alın. ara yolda size omuz atan adama shotgun ile bir head shot yapın ve kopan kafasını dikkatlice inceleyin (bir daha ki sefere o sizin kafanız da olabilir) roket atarla swat ekibine bir selam çakın. hafta sonları takım elbisenizi giymeyi sakın unutmayın ve sakinleşmek için gün batımında uzun, uzun denize bakın. bol şans.
  • en iç açan gta'ydı oynadıklarımın arasında. gta 3 ve 4 iç karartıcı ve soğuk iken san andreas bu konuda ne iyi ne kötüydü. vice city oynarken ise bi yaşama sevinci geliyordu insana.
  • geçen yaz can sıkıntısından indirip tekrar bitirdiğim oyun.
    bitirince tekrar canım sıkıldı, taksicilik yapmaya karar verdim ve önce dumura uğratıp sonra kahkaha attıran bir olayla karşılaştım.
    taksi buldum bir tane çalmak için, şöförü indirdim iki patakladım, çaldım taksiyi, görevi de açtım. haritada hemen ilk müşteri belirdi, bir baktım müşteri yanı başımda, benim taksisini çaldığım adam. oyun iyice mala bağladı diye düşünerek aldım bunu müşteri olarak, herifi istediği yere bir götürdüm, polis merkezi çıktı.
    yılların oyununda çoğu şeyi görmüştüm, ama eğer tesadüfen olmadıysa böyle ince bir detayı ilk defa yakalıyorum.
  • oyunda, yayalar hariç tüm karakterlerin isimlerini, tiplerini ve kim olduklarını derledim:

1 tommy vercetti
    oyundaki oynanabilir ana karakterdir. 10 haziran 1951'de italyan bir babanın ve amerikalı bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. babası gibi matbaada çalışmak isterken farklı bir hayat yaşamıştır.
    1971 yılında liberty city'de sonny forelli bir adamı öldürmesi için onu harwood'a gönderir. bir adam öldürmek için gittiği harwood'da tuzağa düşer ve 11 adam öldürür. bu nedenle adı harwood kasabına çıkar ve 15 yıl hapse mahkum edilir.
    1986 yılında hapisten çıkar. yaşanan olayların ticarî işleri kötü etkileyeceğini düşünen sonny, onu uyuşturucu ticareti için vice city'e gönderir. böylelikle liberty city'de onun hapisten çıktığını kimse öğrenmemiş olacaktır. ticaret için gittiği vice city'de uyuşturucu ve para takası yapılırken 3 silahlı adam oradakilere ateş ederek victor vance'i, harry ve lee'yi öldürür. tommy yara almadan oradan kaçmayı başarsa da paraları ve malları kaybeder. sonny'nin kaybolan paralarını telafi etmek için şehirde birçok yasadışı iş yapar. sonunda şehri ayakları altında tutan büyük mafya babası ricardo diaz için çalışmaya başlar. diaz'ın yanında çalıştığı sırada şehri ele geçirme planları yapar. uyuşturucu takasını bozan üç silahlı adamın diaz'ın adamları olduğunu öğrendiği zaman diaz'ı öldürür ve onun yerine geçerek şehri yönetmeye başlar. birçok dükkanı haraca bağlar ve birçok gayrimenkul satın alır. kübalılar'ın, motosikletli çetelerin de desteğini alarak yerini sağlamlaştırır.
    aradan uzun zaman geçtiği hâlde parasını alamayan sonny, tommy'nin işlettiği dükkanlardan haraç almaları için birkaç adam gönderir. sonny'nin adamlarını halleden tommy, sonny'e sahte para vererek onu kazıklamak ister. tommy'nin yakın dostu lance vance'in durumu sonny'e bildirmesiyle tommy'nin planları suya düşer. hâlâ para isteyen sonny, adamlarıyla tommy'nin konağına saldırır. çatışma sırasında lance vance ve sonny forelli ölür.

2 sonny forelli
    forelli ailesinin lideridir. 1980'li yıllara gelindiğinde artık uyuşturucu, yüksek geliri olan bir ürün haline gelmiştir. birçok aile bu sayede zengin olduğu için sonny forelli de geri kalmamak için 1986'da bu işe girer. bunun için forelli kardeşlerle takas yapması için tommy vercetti'yi bu iş için vice city'e gönderir. ancak anlaşma diaz'ın adamları tarafından baltalanır ve sonny her şeyini kaybeder. sonny paraları kaybettiği için tommy'e kızgındır ve paraları bulması için tommy'e bir süre müddet verir. birçok kez tommy'i telefonla arayarak paraları bulması için zorlar. tommy, vice city'de güç kazanıp kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmiştir. aradan zaman geçmesine rağmen parasını alamayan sonny, tommy'nin konağına ziyarette bulunur. tommy sahte paralarla borcunu ödemeye çalışır ancak lance'nin durumu sonny'e bildirmesiyle tommy'nin evinde çatışma çıkar ve bu çatışmada sonny forelli, lance vance ve birçok kişi hayatını kaybeder.

3 lance vance
    oyundaki yardımcı karakterdir. annesi janet vance, kardeşleri victor ve pete olup babası ise bilinmemektedir.
    1986 yılında o ve kardeşi victor, forellilerle uyuşturucu ve para takası yapmak için helikopterle vice city'de bir limana gelirler. helikopteri limana indirdikten sonra kardeşi anlaşmayı yapmak için helikopterden çıkar. yapılan anlaşma baskına uğrar ve kardeşi victor vance ve forellilerden iki kişi vurularak ölür. o ve tommy ise oradan yara almadan kaçmayı başarır. baskından günler sonra bir ara sokakta tommy'i dövüşürken görür. tommy'nin döverek öldürdüğü adamın arkadaşları tommy'nin üzerine doğru yürüyünce tommy'e bir tabanca verir ve kaçmasına yardım eder. ikisi de ricardo diaz için çalıştığı zamanlarda tommy'e takası diaz'ın bozduğunu ve ölmesi gerektiğini birkaç kez söylese de tommy şehre hakim olmayı planladığı için bu fikri pek önemsemez. kardeşi victor'un intikamını almak için tek başına diaz'ı öldürme girişiminde bulunur ancak başaramaz ve yakalanır. lance'in yakalandığını ve tutulduğu yeri öğrenen tommy onu diaz'ın adamlarından kurtarır ve hastaneye götürür. hastaneden taburcu olduktan sonra tommy ile birlikte diaz'ın konağına saldırırlar ve onu öldürürler. diaz'ın ölümünden sonra yerine geçen tommy birçok dükkandan haraç alarak ve önemli gayrimenkulleri satın alarak şehri işletir. bu zamanda tommy, lance'e pek fazla pay vermediği için lance, sonny forelli'ye yanaşarak tommy'e karşı birleşirler. sonny, tommy'den borcunu almak için geldiğinde lance tommy'e karşı ihanet ettiğini açıkça dile getirir ve sonny'nin adamları ile konağa silahlı saldırıda bulunur. lance vance, tommy vercetti ile girdiği silahlı çatışmada hayatını kaybeder.

4 ricardo diaz
    oyundaki önemli karakterlerden biridir. vice city'deki en büyük mafya babasıdır. lakabı "bay kokain"dir.
    1986 yılında vance kardeşler ve forelli ailesi arasında uyuşturucu ve para takası yapılacağı haberini almıştır. bunun üzerine bölgeye 3 silahlı adamını gönderir. anlaşma yapılırken diaz'ın adamları oradakilere ateş ederek parayı ve uyuşturucuyu ele geçirir. çatışma sırasında victor vance hayatını kaybeder. tommy vercetti ve lance vance ise olay yerinden yara almadan kaçmayı başarırlar.
    olaydan günler sonra arkadaşı juan garcia cortez'in vasıtasıyla tommy vercetti ile tanışır. tommy'nin becerisinden etkilenen diaz, ona kendi için çalışmasını teklif eder. tommy bu teklifi kabul eder. tommy, 1984'ten beri diaz'ın yanında çalışan lance vance ile birlikte diaz'ın verdiği önemli işleri yaparak diaz'ın güvenini ve saygısını kazanırlar. lance, takası diaz'ın bozduğunu öğrenmiş ve kardeşi victor'un intikamını almak için diaz'ı öldürmeye kalkmıştır. bu girişiminde başarısız olan lance, diaz'ın adamları tarafından rehin alınır. tommy, lance'nin tutulduğu yeri öğrenir ve onu diaz'ın adamlarından kurtarır. daha sonra tommy ve lance, diaz'ın evine silahlı saldırı düzenleyerek onu öldürürler.

5 ken rosenberg
    tommy vercetti'nin avukatı ve samimi dostudur. endişeli bir yapısı vardır.

6 juan garcía cortez
    emekliye ayrılmış eski bir albaydır. eşi bilinmemekle beraber mercedes cortez'in de babasıdır.

1986 yılında kendi gemisinde düzenlediği bir partide tommy vercetti ile tanışır ve ondan etkilenir. parti bittikten sonra tommy'i arayarak ona bir iş teklifi eder. tommy verilen bu işi hallettikten sonra ona başka işler de teklif eder. verdiği bir iş sayesinde tommy'nin ricardo diaz ile tanışmasına aracılık eder. bir gün fransız hükümetinin mallarını gasp ettiği için başı derde girer. bu durum karşısında tommy'i arayarak kendisini şehri terk edene kadar korumasını ister. tommy bu işi kabul eder ve onu korumak için gemisine gelir. gemi hareket ettiği sırada fransız ajanları peşlerine düşer. tommy'nin yardımıyla peşlerine takılan fransız ajanlarını öldürerek vice city'i terk eder.

7 mercedes cortez
    emekli albay juan garcía cortez'in kızıdır. babasının gemisinde verdiği partide tommy vercetti ile arkadaşlık kurar. tommy sayesinde steve scott'ın filmlerinde rol alır.

8 kent paul
    sürekli malibu club'da takılır. ciddi bir kişiliği olmadığı için her şeyi dalgaya alır. zevk ve eğlence düşkünüdür. sokaklardaki yasadışı gelişmelerden haberdar olduğu için tommy vercetti bilgi almak istediğinde sürekli malibu club'a gelir ve onu tartaklar. ilerleyen zamanlarda love fist adlı bir rock grubu için menajerlik yapar.

9 avery carrington
    teksaslı bir mülkiyet amiri. emlak fiyatlarındaki değerlerin artması veya azalması için yasadışı yöntemlere başvurur. bu yöntemlerden biri de çete savaşı çıkartmaktır.

10 umberto robina
    little havana'da bulunan kübalı çetelerin lideridir. babasının little havana'daki kahve dükkanında çalışır. ezeli düşmanı haitili çetelere karşı birçok saldırıda bulunmuş ve 1986'da tommy vercetti'nin de yardımıyla onları yenmiştir.

11 auntie poulet
    haitili çetelerin lideridir. şişman, siyahî ve yaşlı bir kadındır. little haiti'deki küçük bir mahallede ikamet eder. tommy vercetti'nin de yardımıyla düşmanı kübalılara birçok saldırı gerçekleştirmiştir. ancak tommy vercetti, kübalılarla birlik olup haitililerin fabrikasını havaya uçurmuş ve haitililer savaşı kaybetmiştir. bu olay onun tommy ile aralarının bozulmasına yol açmış ve tommy, haitililerin düşmanı haline gelmiştir.

12 love fist (grup)
    menajerliğini kent paul'un yaptığı bir rock grubudur. grup üyeleri: jezz torrent, willy, dick ve percy'dir. grubun lideri jezz torrent'tır. ancak bu grubun başı bir psikopat ile derttedir. bu psikopat sürekli ortaya çıkıp gruba zarar vermeye çalışmaktadır. bu nedenle grubun güvenliğini sağlayacak birilerine ihtiyacı vardır. tommy vercetti, grubun güvenliğini sağlamak amacıyla motosikletli çetelerin lideri mitch baker ile görüşmeye gider. tommy, baker'ın çeşitli testlerinden başarılı bir şekilde geçtikten sonra baker grubun güvenliğini sağlamaya karar verir.

13 mitch baker
    vice city'deki motosikletli çetelerin lideridir. o ve çetedeki arkadaşları genelde şehir merkezindeki bir barda takılır. bir gün tommy vercetti, love fist adlı rock grubunun güvenlik sorununu halletmek için barda onu ziyarete gelir. ancak bu çete sadece kendilerine çalıştığı için tommy çeteye girebilmek için kendini göstermek zorundadır. tommy, verilen zor işleri halledip kendini kanıtladıktan sonra motosikletli çete elemanları love fist'in güvenliğini sağlar.

14 candy suxxx
    mesleği film yıldızlığıdır. tommy vercetti sayesinde steve scott ile tanışır ve onun filmlerinde rol alır. ayrıca milletvekili alex shrub ile ilişkisi vardır.

15 cam jones
    kilit açma uzmanıdır. kilit açmakta çok başarılı olduğu için 1968'da tommy vercetti tarafından tutulduğu nezaretten kaçırılır. banka soygunu sırasında banka kasasını açarak kasadaki paraları çalar. soygun tamamlandıktan sonra polislerden kurtulmak için ekip bir süre onun evinde saklanır.

16 phil cassidy
    bir zamanlar orduda görev yapmış emekli bir askerdir. silahları kullanma konusunda oldukça deneyimli ve eğitimlidir. hatta 25 metre mesafeden uçan bir sineği vurabileceğini iddia eder. 1986 yılında cam jones'in vasıtası ile tommy vercetti ile tanışır. tommy'nin banka soygunu işinde ona ihtyacı vardır. ancak phil, tommy'i sınamak için atış poligonunda tommy'den ateş etmesini ister. tommy hedefleri başarılı bir şekilde vurunca banka soygununda yardımcı olmayı kabul eder. soygun günü geldiğinde başarılı bir soygun gerçekleştirirler.

17 hilary king
    vice city'deki en hızlı şofördür. tommy vercetti ve ekibinin (cam jones & phil cassidy) banka soygunundan sonra güvenli bir şekilde kaçmaları için bir şoföre ihtiyacı vardır. bunun üzerine tommy, ona bu işi teklif eder. ancak verilen teklifi kabul etmesi için tommy'nin onu bir sokak yarışında yenmesi gerekmektedir. tommy onu yendikten sonra tommy'nin teklfini kabul eder. banka soygunu sırasında bankanın etrafını saran polislerle girdiği çatışmada hayatını kaybeder.

18 earnest kelly
    little havana ve little haiti bölgeleri arasında bulunan matbaanın sahibidir. eskiden zaman zaman sahte para basmıştır ancak tommy vercetti matbaayı satın aldıktan sonra sahte para işine geri döner. tommy para basmak için gerekli para kalıplarını temin ettikten sonra her beş dakikada bir 8,000 dolar basılır. tommy'nin borçlu olduğu sonny forelli haraç almak için matbaaya iki adam gönderir. matbaaya gelen adamlar onu döverek hastanelik ederler. hastanedeki tedavisi tamamlanır ancak yürümek için değneğe ihtiyacı vardır.

19 harry & lee
    vance kardeşler ile ticaret yapmak için tommy vercetti ile vice limanına gelirler. anlaşma yapıldığı sırada ricardo diaz'ın adamları tarafından öldürülürler.

20 victor vance
    lance vance'in erkek kardeşidir. forelli ailesi ile takas yapmak için geldiği limanda diaz'ın adamları tarafından öldürülür.

21 leo teal
    vice city'deki bir otelde aşçı olarak çalışmaktadır. vance kardeşler ile yapılan takasın baskına uğramasıyla bir ilgisi olduğu düşüncesiyle tommy vercetti tarafından öldürülür. baskınla ilgili bir şey yakalamak amacıyla tommy, onu öldürdükten sonra onun telefonunu da alır.

22 gonzalez
    albay juan garcía cortez'in sağ koludur. cortez'e ihanet ettiği gerekçesiyle cortez'in talimatıyla tommy vercetti tarafından öldürülür.

23 donald love
    emlak mühendisi avery carrington'un öğrencisidir. daha sonra liberty city'ye taşınır ve 2001 yılında şehrin en önemli iş adamlarından biri olur.

24 bj smith
    little havana'daki araba galerisinin (sunshine autos) sahibidir. 1986'da galeriyi tommy vercetti'ye satmıştır.

25 dwaine & jethro
    boatyard'ın tommy vercetti'den önceki sahipleridir.

26 maude hanson
    cherry popper dondurma fabrikası'nın tommy vercetti satın almadan önceki eski sahibidir.

27 delores
    kaufman cabs'in eski sahibidir. 1986'da firmayı tommy vercetti'ye satmıştır.

28 steve scott
    vice city'de film yönetmeni olarak çalışır. prawn adasındaki interglobal films adlı stüdyoda çekimler yapmaktadır. genelde köpekbalığı filmleri ya da cinsel içerikli filmler çeker. tommy vercetti stüdyoyu satın aldıktan sonra işleri daha kazançlı hâle getirir.

29 mr. black (oyunda görünmeyen bir karakterdir)
    tommy vercetti leo teal'i öldürüp telefonunu almıştır. leo'nun öldüğünden habersiz olduğu için telefonda konuştuğu tommy'i leo zanneder.

aşağıdakiler de oyunda satılık olan ve satın alınabilen tüm gayrimenkuller ve mülkler:

1 malibu

2 dondurma fabrikası

3 araba galerisi

4 basımevi

5 taksi durağı

6 film stüdyosu

7 pole position club

8 boatyard

9 1102 washington

10 ocean heights

11 3321 vice point

12 el swanko casa

13 hyman condo

14 skumole shack

15 links view

tommy vercetti'nin tüm kıyafetleri:

1 sokak

2 spor

3 spor 2

4 golf

5 mr. vercetti

6 artist

7 günlük

8 kübalı

9 soyguncu

10 polis

oyundaki tüm karayolu taşıtları:

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
  • bu oyunu indirip pc'lerine yukledigim yegenlerim ( yas biri 10- biri 11) bir sure sonra, telefonla arayarak hile kodlarini internetten indirip kendilerine cikti halinde iletmemi istediler.

boyu bana yaklasmis* ama ciftlesmenin erojen bir durtu oldugunu henuz ogrenememis o masum kirlenmemis melegin cok olagan birseymis gibi;
    "halaaa kari s*kme kodunu bul ama sakin unutma" diyisinde ki safligi hic unutamiyorum.
  • gece olup da yağmur bastırdığında, şehir ışıklarının altındaki caddelerden arabayla son hızla geçtiğinizde çalmaya başlayan self control'dür benim için. hey gidi.
hesabın var mı? giriş yap