şükela:  tümü | bugün
 • çekya'nın karlovy vary, eski adıyla karlsbad şehrinde bulunan tarihi ve lüks otel.
  otelin kuruluş yılı 1701. yıllar içinde pek çok ünlüyü misafir etmiş. bunlardan bazıları şöyle: johann sebastian bach, giacomo casanova, johann wolfgang goethe, ludwig van beethoven, napoléon louis bonaparte, fryderyk chopin, antonín dvorák, sigmund freud, franz kafka, claudia cardinale, robert de niro, gregory peck, michael douglas, jacqueline bisset, robert redford, sharon stone, daniel craig, renée zellweger, antonio banderas, susan sarandon, helen mirren ve john travolta.

  ama benim nazarı dikkatimi celbeden misafir başka: mustafa kemal atatürk.

  atatürk 30 haziran 1918'den, 28 temmuz 1918'e kadar bir ayını bu otelde geçirmiş. atamız anı defterinde (bkz: m. kemal atatürk'ün karlsbad hatıraları) kaleme aldığı hatıralarında otele geldiği ilk günden şöyle söz etmekte:

  "...cottage sanatorium doktorlarından markotein'in karlsbad'da bulunan dostu doktor vermer'e vuku bulan tavsiyesiyle, mumaileyh tarafından bulunan ikametgâh adeta hususi bir evden ibarettir. ismi rudolfs hof olan bu ikametgâh otel pupp mebanisi ittisalinde (bitişiğinde) ve büyük hamamın karşısındadır. doktor vermer mezkûr evde benim için bir salon, bir yatak odası, bir uşak odası (bir emirber neferim şevki için) ve hamamdan ibaret aksamı haftalığı 140 krona tutmuş. ben ilk nazarda memnun olmadım. pupp ve buna mümasil (benzer) mebani-i âliye ve müdebdenin şaşaası ve mebani-i mezkûre dahillerindeki haşmetin yanında hemen ittisalinde onlara nisbeten basit kalan bu benim yeni ikametgâhım o kadar cazip görünmedi..."

  görüldüğü üzere atamız, kendisi için ayrılan yerden özellikle de kalacağı otelin şaşaasını göz önünde bulundurduğunda pek memnun kalmamış.

  aynı günün gecesinde uykuya dalmadan aklından geçenler:

  "...tren yorgunluğuna rağmen derhal uyuyamadım. apartmanın vaziyet-i umumiye ve dahiliyesi ve burada kalıp kalmamak fikri zihnimi işgal ediyordu. salona muttasıl (bitişik) küçük bir oda nazarı dikkatimi celbetmişti. bu odanın da ilavesiyle apartmanı tevsi (genişletme) ve biraz tanzim ettikten sonra alabileceği şekli düşünüyor, bir taraftan ımperial ve pupp otellerinin azamet-i hayatına karışmak, diğer taraftan bu kuytu mahalde, sükûnetli apartmancığın içinde gayrı mekşuf (açık-meydana çıkmış) kalmak hususlarının mücadelesini dinliyordum. nihayet dalmışım."

  otelin 1910 yılından bulabildiğim bir fotoğrafı: https://i.hizliresim.com/dd1pjz.jpg
  şu da 1908 yılından: https://i.hizliresim.com/bzn32v.jpg

  otelin web sitesi: https://www.pupp.cz/en/section/2-accommodationhtml

  atatürk'ün hatıraları da şuradan okunulabilir: http://turkoloji.cu.edu.tr/…karlsbad_hatiralari.pdf
hesabın var mı? giriş yap