şükela:  tümü | bugün soru sor
 • (bkz: grandmother)
 • sevgili sevgilim malganis'in facebook önerilerinde çıkmasıyla, dün akşamüstü merak edip gittiğimiz; teşvikiye camii'nin tam karşısında yer alan, açılalı henüz 2 ay olan, şirin bir butik kafe. fiyatlar, nişantaşı standartlarına göre normaldi; aynı günün sabahında kurtköy'de bir pastanede latte'nin 8,5 olduğunu görmemden sonra; burada latte'nin 9 tl olması normal geldi diyebilirim. kahve konusunda expert nitelendirebileceğim; taa ingiltere'lerden sipariş verdiği çekirdekleri evde bizzat kendi elleriyle öğüttüğü, kendi elleriyle hazırladığı dışında hiçbirini beğenmeyen malganis'e bile; kendini beğendirebilmişse, kahve konusunda oldukça başarılı olduklarını söylemek yerinde olur.

  10 gün önce moda şubesine gittiğimiz cherrybean coffees ile karşılaştırınca; grandma fiyat/performans konusunda kat kat üstün görünüyor. belki cherrybean gibi; oturup kitabını okuyacağın, dersini çalışacağın bir konsepti yok -ve buna yeterli alan ve uygun masa da yok zaten- ama kahvelerinin kat kat daha güzel olduğu kesin.
 • övüle övüle bitirilemeyen ministry of coffee'yi ararken karşımıza çıktı iyi ki de öyle oldu. kahveleri çok güzel, tadını beğenmedikleri kahveyi satmıyorlar. tartları filan çok leziz, özellikle limonlusu. en kısa zamanda kişleri ve ekmekleri de denenmeli. beyaz dekoru filan... zaten adı grandma iken beğenilmemesi mümkün mü?
 • teşvikiyede bulunan, kapısından içeri girer girmez mis gibi kek ve pasta kokusuyla karşılaşılan mekan. benim gibi hamur kafalı biri için bulunmaz nimet. çavdar, tam buğday, organik beyaz ve rustik undan yapılan ekşi mayalı ekmekleri, köy emekleri, italyan tarzı bigalı (tuzsuz ekşi maya) ekmekleri ve bagetleri var. favorim ise labne peyniriyle yapılan menemen. en kısa zamanda evde de deneyeceğim.

  grandma ismi; mekan sahibinin, anneannesinin ekmek yapmasına özenmesinden geliyormuş.

  edit: imla.
 • if istanbul 2016'da gösterime girecek olan, paul weitz'in yazıp yönettiği ve yapımcılığını da üstlendiği son filmi.

  acilen 600 dolar bulmak için yollara düşen çulsuz bir anneanne - torun hikayesi. eğlenceli olacağa benziyor.
 • --- spoiler ---

  karl denen bir adamı haber vermeden terk eden ve yine haber vermeden kürtaj olan bir kaltağı barındıran film. üzerine bir de 40 yıl sonra çıkıp torununun kürtajı için borç para isteyecek cesareti bulabiliyor. çok aşağılık bir hareketti. yalnız julia garner tüm film boyunca pozitif enerji yayıyordu.

  --- spoiler ---
 • 2015 yapımı, çok keyifli, bağımsız bir film. oldukça naif ve sıcak bir yapısı var. böyle samimi filmleri çok seviyorum. çoğunlukla komedi unsurları barındırsa da dram yönü de oldukça sağlam ve dozunda. izlerken hiç sıkmıyor, 1 saat 15 dakika gibi bir süresi var.

  --- spoiler ---

  planlamadığı gebeliğini sonlandırmak isteyen sage, despot annesinden yardım almak istemediği ve erkek arkadaşı da kendisine yardımcı olmadığı için, çılgın anneannesi elle'e başvurur. elle de kız arkadaşından yeni ayrılmış olan sıradışı bir lezbiyendir. anneanne-torun, kürtaj için gerekli olan 600 küsür doları bulmak için birlikte hüzünlü, keyifli, macera dolu bir yolculuğa çıkarlar.

  --- spoiler ---

  bence anlatırken bile heyecanlı.
 • nişantaşı teşvikiye arasında bi yerlerde konumlanan, acayip lezzetli tatlılarıyla gönüllerde taht midelerde krallık kuran şahane fırın/cafe/ pastane... yolu düşen herkes bu acayip tatları denemeli derim.
 • ahmet fetgari sokakta bulunan, zilyon tane tatlısıyla, kahvaltısı ve salata tabağı tarzı yemekleriyle çok hoş bir yer. özellikle tatlılardan hangi birini deneyeceğinizi şaşırıyorsunuz. tatlı istemezseniz poğaça vs. de var. fiyatlar nişantaşına göre iyi.
 • amerikan sinemasının bağımsızlarından. diyalog ağırlıklı bir film ancak diyolaglar o kadar gerçekçi ve samimi ki filmden 1 dakika bile sıkılmıyorsunuz.

  !f 2017'nin velinimetlerindendi. yapımcılığını da netflix üstlenmiştir.