şükela:  tümü | bugün
  • oluşum derinliği bakımından diğer doğal taşlara göre daha fazla radyoaktif ve kanserojen madde içerir. mutfak tezgahlarında kullanılmasının iki nedeni vardır; 1. kolay çizilmezliğidir. 2. kar olarak üreticiye iyi para bırakır. çok çeşitli minerallerden oluştukları için hijyen konusunda sınıfta kalırlar. ne kadar bez veya sünger ile silinirlerse silinsinler, mikroskobik olarak her daim her türlü bakteriyi bünyelerinde yıllarca tutabilirler. tüm hastahane, laboratuar vs. kuruluşlarda beyaz mermer kullanılmasının yegane sebebi budur.
  • bazı türleri ciddi anlamda ağır metal içerir ve çok sağlıksızdır.

bazı türleri dediğim de baya baya türkiyede bol bulunan evlerimize hatta mutfaklarımıza koymaktan zevk duyduğunuz modeller.

kadına diyorum ablacım mermer yapayım en iyisi budur. yok granit olcak illa diyor. gidiyorum en fazla metal ihtiva eden en zehirlisini alıyorum (ki en pahalısı o amk, en pahalı olunca bizim insanımız götünü açar sevinçten)

gelişmiş ülkeler bizden sağlıklı mermeri 100 dolardan alıp bize en sağlıksız graniti 200 dolardan çakar. (rakamları salladım). bizim piyasayı da büyük ihtimal gelişmiş ülkeler manipule ediyor zaten. sağlıklı mermer de onlara kalıyor mis gibi.

israilin sağlıklı türk tohumlarını kendine alıp iğrenç israil tohumlarını türk piyasasına sunup tüm meyve ve sebzelerimizi zehirlemesi gibi aynı.
  • onlarca çeşit granit içerisinde belirli tiplerinin içeriği zehir taşıyor diye "tencere zehir saciyor uranyum varmış bunda..." demek zir cahil işi bence.

insanların herhangi bir paper okumadan etmeden buradaki yorumlar ile yonlenmesi ve baska kişileri zehirliymis zaten siz de almayın minvalinde yönlendirmesi de gerçekten ayıp. türkiye'de bulamadigim için alamamistim şimdi bir marka bio granit olarak satışa çıkarmış. bos konuşmayı çok seven insanlarımiz bilsin ki zehirli bir malzemeyi gıda üretiminde bu denli yaygın olarak bulundurmak, üretmek, her türlü izni alıp satışa sunmak cesaret ister. hadi adamlarda göt vardı piyasaya bunu sürdü. sizler bu tencereleri hangi malzeme testlerine tabi tuttunuz, veya hangi test sonuçlarının sonuç kısmından "alıntı yaparak" böylesine net bir karar verdiniz? bilmek istiyorum gerçekten.

neden çok kızginim, mevzuyu anlatayım yurt dışında bu tencerelerin kullanımı gordugum kadari ile yaygın. özellikle yağ kullanmayi sevmeyen teflon ile bağı olmayan insanlarin evinde az çok denk geldim. kullanışlı ve gerçekten az yağ olayı kısmını gözümle gördüğüm için türkiye'de çıkar çıkmaz anneme aldim.. annem de her nasıl olmuş ise burada özellikle tencere ile ilgili yazilanlari görüp tedirgin olmuş.

işte ben de bekliyorum artık zehirli olduğunu bir yerlerinizden çıkardığınız makaleler ile ispatlarsiniz herhalde diye...
  • tencere olanları, granit adını görüntüsünden ötürü almaktadır. bildiğiniz granit taş ile alakası yoktur. radyoaktif neyin değildir.
  • son yıllarda cephe malzemesi olarak kullanıldığını gördüğümüz bir malzemedir kendisi. aynı zamanda kaldırım yerine de kullanıldığını görmekteyiz.

şimdi granit, şık binalarda cephe malzemesi olarak kullanılıyor, özellikle çok katlı binalarda. oysa ki depremi var bunun, sallantısı var. maazallah, bir gün kafama bir granit blokunun düşmesinden feci halde tırsmaktayım.

öte yandan bazı kaldırım müteahhitlerimiz bu güzide malzememizi kaldırım taşı olarak kullanmakta. "bir kaygan üç kaydırmayan" olarak kullanmaktalar ki "yağmurlu havalarda düşmemece" oyununu oynayabilelim.

şu sıralarda granit kullanmak çok moda vesselam.
  • bazi belirli sert minerallerin bir araya gelmesiyle olusan bir malzemedir.

bir bal kavanozundaki hava kabarciginin yavas hareket ederek yukari cikarkenki formuna benzeyen; yerkabugundaki farkli ozgul agirliga ve akiciliga sahip kaya kutlelerinin isi-basinc altinda akiskan hale gelmesiyle olusan, genellikle acik renkli, iri taneli (taneleri ortalama 0,5 cm. olan), derinlerde katilasmis bir magmatik kayactir.(bkz: magmatik kayaclar)

iri taneli olanlarinin mineral bilesimine goz atildiginda, yaklasik %40'inin saydam kuvars, %30'unun pembe renkli potasyum feldspat ve %20'sinin beyaz sodyum feldspattan olustugunu saptariz. bunlarin disinda % 5-20'lik bolumu de mika ve ya amfibol adli renkli mineralden olustugu gorulendir.

latince 'taneli' demek olan 'granum'dan geldigi kabul edilen addir.

bilim adamlarinin yapisini 'basit bilesimli' olarak yorumlasada, sahadaki gorunumunu 4 ture ayirirdigi, bunlardan ilkinin, granit, yani tanecikleri esboyutlu, ikincisinin, bazi kristalleri digerlerinin en az 10 kati buyuk olan, porfir, ucuncusunun, ufak taneleri gozle zor fark edilen aplitik ve sonuncusunun da pegmatitik, yani bazen tek kristali metrelerce boyutta olan cok iri taneliler oldugu tastir.

kurak iklim bolgelerinde olanlarinin asinma ve bozusma olaylari sonucu ozel yuzey sekilleri sergiledigi; kuresel ayrisma seklinin ic yapisi sogan kabugu gibi oldugundan parcalarinin zamanla koparak ana kayadan ayrildigi; daha derinlerdeyse yeralti sularinin catlaklarindan ve kilcal damarlarindan sizarak feldspatlarini kil minerallerine donusturdugu bilinen sert bir tastir.

ulkemizde erdek, bergama, kirklareli, aksaray, kirsehir, giresun, ordu'da ve hatta roma doneminden kalma kestanbol granit ocaklari gibi, sikismis ve tektonik hareketlere maruz kalmis bolgelerde bulunan bir yapi malzemesidir.
  • yüzey düzgünlüğü ile ağzımızın suyunu akıtır.. 2-3 metre uzunluğundaki granit'lerin bile bir ba$ı ile diğeri arasındaki yükseklik farkı mikron düzeyindedir..
    yıllarca dö$ek yerine kullanmı$tım..
  • en çok mutfak tezgahı yapımında kullanılan malzeme,
    granitin rengi ne kadar koyu ise fiyatı o kadar pahalıdır, son kullanıcı fiyatı m2 si 80 dolardan başlar.
  • sultanahmet meydanı'ndaki mısır dikilitaşının malzemesi.
  • santimetrekareye 2500 kg çekme 3500 kg basma dayanımı olan magmatik kayaç. fiyatı nedeniyle bir statü göstergesi.