şükela:  tümü | bugün
 • bir cesit "cereal"dir bu. en bir yarali tahillarin, bal veya turevi bir madde yapistirilarak minik toplar haline getirilmesiyle olusturulur.
 • hippie lerin ve vejeteryanlarin kendilerine verdikleri bir isim, nick.
 • (bkz: muesli)
 • enerjik, yararlı ve doyurucu, bir nevi lembas denebilir.
  yulaf, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, pecan cevizi, hindistan cevizi, ceviz, fıstık, bal veya akcaagac şurubu, esmer şeker, kurutulmuş meyve parçacıkları gibi zevkinize uygun leziz içeriğin fırınlanmasıyla yapılan çıtır atışkırmalıktır.
  yoğurtla, sütle tüketilebildiği gibi, minik toplar veya bisküviler şeklinde de hazırlanabilinir.
 • bilgisayarınıza kurduğunuz ve enerji tasarrufu sağlamanıza yarayan minik program. elektrik faturanızdan tasarruf ederken bir yandan da çevreye karşı sorumluluğunuz için yardımcı oluyor. şuradan ve şuradan detaylarına ulaşabiliyoruz.
 • pek sağlıklı ve beklenmedik derecede lezzetli bir tahıl ürünü. kaseye doldurup kahvaltıda ya da televizyon karşısında yenebileceği gibi küçük gofret boyutundaki granola bar'larla da her yere taşınabilir özelliği vardır.

  bu granola bar denen nane, özellikle abd toplumunun algısında yer etmiş bir tüketici stereotipinin parçasıdır. tree hugger'lar, neo hippiler ya da aynı anda bunların ikisi birden olan kişileri tanımlamak için kullanılan iki üründen biridir granola bar. ikilinin diğer elemanı birkenstock sandaletlerdir. bunun dışında yeri gelir güneş enerjisi, yeri gelir toyota prius, ne bileyim bir has pamuktan yapılma elbise falan da katıldı mıydı bu resme kompozisyon pek tamam olur.

  bu arada bu granola bar'ları türkiye'de her yerde bulmak çok kolay olmaz maalesef. starbucks'larda kasanın yanında görülebilir, bir de gümüşsuyu'nda alman konsolosluğu'nun sokağında bir bakkalda satılmaktadır. onun dışında büyük marketlere gitmek gerekebilir. kahvaltılık, kutulu olanlar arasında ise fiyat/lezzet eğrisi en optimumda olan doğa'nın ballı çıtır granolasıdır. o da her yerde bulunmayabilir, ancak migros'larda bolca bulunmaktadır.
 • türkiye'nin ilk ve tek granolasini sanirim tesvikiyedeki bir firma üretiyor. 4 farkli lezzete sahip ürünü su anda ünlü bir hipermarkette bulmak mümkün. cikolatalisi bagimlilik yapiyor.
 • bilgisayarınızda enerji tasarrufu için kullanabileceğiniz programdır. şöyle şahane bir arayüzü mevcuttur. arayüzünde bulunan bilgiler sayesinde kaç kwh enerji kurtardığınızı, elektrik faturasından kaç usd tasarruf yaptığınızı vb. gibi şeyleri öğrenmek mümkün. kullanılmasını şiddetle tavsiye ettiğim programdır aynı zamanda. sözlük yazarlarını tasarrufa davet ediyorum.*
 • türkiye'de doğa'nın granolası dışında artık ülker kellogs da granola yapmaya başlamış ve benim gibi müsliden granola yapamayacak kadar üşengeç, ingiltere'ye gidip gelen eş dosttan paket paket sainsbury's granola istemeye çekinmeyecek kadar utanmaz biri olan şahsımı da mutluluklara sevk etmiştir.