şükela:  tümü | bugün
 • american gothic adli resmiyle bolgeciler icinde un kazanarak bu fikrin gelismesini saglamis sanatci.
 • 1892 ve 1942 yılları arasında yaşamış, eserlerinde amerikanın orta-batı hayatını canlandıran grant wood, iowada doğdu. 19 yaşına kadar köy işlerinden**** fırsat buldukça kendi kendine resim yaptı. daha sonra iowa üniversitesi ve chicago sanat enstitusünde çalıştı. birinci dünya savasından sonra paristeki julian akademisine gitti. parisin modern resminde çekicilik bulamayarak almanyaya geçti fakat orada da aradığını bulamadı. '' bir an içinde tüm güzel düşüncelerimin süt sağarken meydana geldiğini idrak ettim ve iowa ya döndüm. '' şeklinde bir beyanat vererek en nihayetinde vatanına döndü. döndüğünde, eserlerinde amerikayı yerli bir dil ile tasvir etmeye çalıştı. parlak, sade ve objektif bir üslup ve realist duruşu ile en iyi bildiği manzaraları ve halkı anlattı.

  wood, en meşhur tablolarından american gothic için ise şunları demiş:
  ''bunlar bütün hayatım boyunca tanıdığım insanlardır. hususiyetlerini tam olarak vermeye, onları gerçekte olduğundan daha fazla kendilerine benzetmeye uğraştım. bunların kusurları vardı, bu kusurları gizlemedim fakat bu insanlar iyi ve sağlam insanlardı.''
 • meşhur american gothic'in çizeri.

  diğer çalışmaları kronolojik olarak şu şekilde;

  american gothic (1930)
  appraisal (1931)
  arbor day (1932)
  arnold comes of age (1930)
  the birthplace of herbert hoover, west branch, ıowa (1931)
  boy milking cow (1932)
  daughters of revolution (1932)
  death on ridge road (1935)
  dinner for threshers (1934)
  fall plowing (1931)
  haying (1939)
  ıowa cornfield (1941)
  january (1940)
  the little chapel chancelade (1926)
  the midnight ride of paul revere (1931)
  near sundown (1933)
  new road (1939)
  parson weems' fable (1939)
  plaid sweater (1931)
  portrait of nan (1933)
  return from bohemia (1935)
  seedtime and harvest (1937)
  self-portrait (1932)
  spotted man (1924)
  stone city, ıowa (1930)
  sultry night (1937)
  woman with plants (1929)
  young corn (1931
 • american gotic adlı meşhur tablosunda model olarak dişçisini ve kız kardeşini kullanmıştır.
 • grant wood (1891-1942) tarafından yapılan amerikan gotik, amerikan sanatının en yaygın olarak bilinen eserlerinden biridir. resim çoklukla orta amerika’nın bir hicvi olarak görülmesine rağmen, ressamı tarafından öyle olmasına niyetlenilmemiştir.

  wood, 1930'da “marangoz gotik” olarak bilinen bir tarzda inşa edilen bir on dokuzuncu yüzyıl evi ile karşılaşır. evlerinin önünde duran bir çiftçi ile kızını hayal ederek kahverengi kağıt üzerine hızlı bir eskiz yapar ve birkaç fotoğraf çeker. wood, daha sonra kıza karşılık model olarak kız kardeşini, çiftçiye karşılık ise dişçisini kullanarak evde kompozisyonunu tamamlar.

  karakterlerin her ikisi de viktoryen döneminin tipik ciddi giysilerini giymişlerdi. çiftçinin elindeki çatallı uçları, evin pencere çerçevelerini tamamlar ve yuvarlak dibi ise iki yüzün oval şeklini tekrarlar. karakterlerin hareketsiz, taş gibi ifadeleri, erken dönem fotoğraflarda görülen, kişilerin uzun süreler hareketsiz kalmaları istenen anları hatırlatır.

  wood, chicago sanat enstitüsü’nde bir yarışmaya katılmak için resmi tam zamanında bitirir. onu şaşırtan bir sonuç olarak resim, bir bronz madalya ile 300 dolar ödül kazanır. bugün resim sanat enstitüsü’nde sürekli olarak sergilenir.

  * saman tırmığı erkekliğin, kötülüğün ve çiftçiliğin bir sembolü olarak yorumlanır.

  * resimdeki evin panjurları çekilidir ve pencereleri kapalıdır; bu detay, çiftin düşmanca ve korku duyan tavrını vurgular görünmektedir.
hesabın var mı? giriş yap