şükela:  tümü | bugün
 • geçen sene bu vakitlerde 6 bölümlük ilk sezonu yayınlanan, 2. sezonu da 2016 başında gelecek olan bir dönem dedektiflik draması. yayıncısı ise ingiliz kanalı itv.

  konusu kısaca, rahip sidney chambers'ın (james norton) bir şekilde kendini bir cinayet davasının içinde bulması ve ardından komiser geordie keating (robson green) ile birlikte cinayetlerin aydınlatılmasında etkin rol oynaması şeklinde özetlenebilir. her bölümde farklı bir cinayet aydınlatılırken, yan konu olarak da rahip sidney'nin çevresindeki insanlarla yaşadığı günlük olaylar gayet eğlenceli bir şekilde seyirciye sunuluyor ve bunun yanında kendisinin de bulunduğu savaş sonrası yaşadığı sorunların hayatına etkisi de görülüyor. dizi esasında james runcie'nin roman serisinden uyarlama.

  gayet sade, eğlenceli ve kafa yormanızı gerektirmeyecek bir dedektiflik dizisi. özellikle cinayet davalarında değindikleri konular diziyi ortalamanın bir tık üzerine çıkartıyor ve imdb'de 8 puanı almasını sağlıyor.

  tercih edenler için türkçe altyazıları da şurada bulunuyor. bu arada rahip dediysek aklınıza yaşlı ve sakallı bir şey gelmesin. rahibimiz şu.

  hem merak edip sözlüğe gelenlere başlığını açmış olmak için yazılan, hem de ingiliz dedektiflik dizilerini sevenlere tavsiye niteliği taşıyan bu entariyi de burada sonlandırıyorum.
 • bunu seven bunu da sever : (bkz: murdoch mysteries)
 • üçüncü sezon onayı alan seri.
 • ingilizlerin dizilerini, aksanlarını, görsel planlara bakışlarını, hayatın durağanlığını ve insanın iç çelişkilerini anlatmalarını nasıl sevdiğimi hatırlatan dram polisiye. her bölümde bir ölümün soruşturulması bitiyor bir yandan o iyi. sürüncemede kalmıyor. alıştığımız rahip profilinin dışında ama inandırıcı bir karakter yaratılmış sidney ile. polisimiz geordie ile ilişkileri de çok eğlenceli.
  ikinci dünya savaşından sonra savaşın insanlara etkilerini de yer yer görmek mümkün.
  tabii dönem dizisi olma önceliği olmayabilir ama döneme ait toplumsal değerler, kadınların kıyafetleri ve erkeklerin yanındaki konumları açısından da ilginç gözlemler var.
  izlenir. izlerim!
 • yeni sezonu başlayınca beni ziyadesiyle memnun eden, hele hele ilk iki bölümde sydney chamber'i görünce özlediğimi anladığım dizi. diğer bölümlerde sydney olmayacak diyorlar ama...
  keyifle izlediğim ingiliz dizisi.
  geordie! son bir oyun.*
 • her türlü sevesim var, anladığım dizi.
  will davenport'u da sevdim, sdyney chamber'siz olmaz sanmış idim. yanılmışım.
  mrs. c., leonard, geordie ve güzel gülüşlü will. sizi seviyorum. o ingiliz soğukluğunu, savaş sonrası bunalımlarını, kadınların cemiyet hayatına girişlerini, erkeklerin toplumsal hayattaki yerini, ön yargıları... hepsini bu diziyi izlerken görmek mümkün.
  geordie, senin cathy'yi sevmeni severim ayrıca!*
 • sidney chambers'in karanlık ve melankolik halini seviyordum ve o gidince sanş vermem diziye diye düşünürken yeni vicar'ın hal hareketlerini, karakterini sevdim.
 • ingiltere kırsalında ve 50'li yıllarda geçen harika dizi. süper yaratıcı senaryosu, muhteşem oyunculukları filan var diyemeyiz ama yine de harika dizi. çünkü atmosfer yaratmayı ve sürdürmeyi bilen bir ekibin elinden çıktığı çok belli.

  nasıl yaratıyorlar peki bu atmosferi?
  + mekan seçimleri, iç mekanlardaki ışık kullanımları harika.
  + oyuncuların makyajlarını yapan ekip belli ki harika.
  + konsept danışmanları harika iş çıkarmış. oyuncuların giysileri bile atmosferi tamamlıyor.

  açıkçası yukarıda saydıklarıma rağmen ben biraz da kıbrıs türkü olduğunu tahmin ettiğim, 89'lu seline hızlı adındaki şu aşırı taş abla hürmetine seyrediyorum.
 • cambridge'e 2 km mesafede, rupert brooke'a uzun uzun şiir yazdıran şirin köy. newnham-trumpington hattındaki iki araba enindeki ana caddesi hafta sonu gezmeye gelenlerin park etmesiyle tek şeride düşer. aynı adlı dizinin bazı sahneleri köyde geçer, yolda film ekibi normaldir. lord byron, virginia woolf ve rupert brooke bir dönem burada takılmışlardır; bu nedenle turist profili oldukça ingilizdir.

  bisikletle ya da yürüyerek ulaşılır. yeterince uzmansanız punt* ile gitmek de mümkündür.

  (bkz: grantchester meadows)
  (bkz: the orchard tea gardens)
  (bkz: david gilmour)

hesabın var mı? giriş yap