şükela:  tümü | bugün
 • çoğu insanın anlamını bilmediği, hatta duymadığı şey...her gün içtiği ve markası ne olursa olsun nescafe olarak adlandırdığı kahvenin granül kahve ya da çözünebilir kahve olduğunu bilen kaç kişi var allasen? şimdi tek derdimiz bu muydu diyen olacak ama starbucks'a, tchibo'ya, kahve dünyası'na, hatta cafe crown cafelerine gidip bana bir neskafe diyen insanlar var ne yazık ki...herhangi bir cafeye gidince menülerinde hangi kahve markasından yapıldığı önemsenmeksizin nescafe yazdığı için orada ''bana bir nescafe'' demek belki abes kaçmaz ama diğer türlü bir kahve çeşidini direkt marka ile özdeşleştirmek son derece yanlıştır...yurdum cafelerinde kahveler çok büyük ihtimal nescafe 3'ü 1 arada ile hazırlansa da atıyorum jacobs ile hazırlanan bir kahveye nescafe demek marka haklarına saygısızlıktır her şeyden önce...şimdi ben bizim halkımızın kahve alışkanlığı 25 kuruşa satın aldığı 3'ü 1 aradalar ve tercihen türk kahvesinden ibaret ne beklenir ki zaten diyecem ama yanlış anlaşılacağı için demiyorum...yine de her şeyi çok iyi bilen, aralarında nescafe'ye ''neskahve'' deme yaratıcılığında bulunanları olan yurdum halkı şu şeyin de doğrusunu, her içtiği granül kahvenin nescafe ürünlerinden yapılmadığını bir öğrense ne güzel olur...ukalalık etmek için yazmadım yanlış anlaşılmasın sadece nasıl ki filtre kahveyi bir marka üzerinden ifade etmiyorsak, granül kahveyi de etmeyelim...granül demiyorsak, çözünebilir kahve diyelim olmadı hazır kahve diyelim...

  bilinçlenelim...

  teşekkür ederim...
 • (bkz: çöp)
 • süt tozu ne kadar süt ise granül kahve de o kadar kahvedir.
 • hakkında yazılanlara çok fena içerlediğim kahve. aramızda kopmayacak bir bağ oluştu artık. filtre kahveden o kadar zevk alamıyorum ama granül kahveyi seviyorum.

  bir arkadaşım, bu durumun tedavisinin kahve makinesi almak olduğunu söyledi. ona vereceğim parayla iki koli granül kahve alırım dedim, sustu.
 • savaş zamanı, doğal afet sonrası veya kamp zamanı kullanılmak için geliştirilen bir kimyasal üründür.
 • filtre kahve artığından yapıldığı rivayet edilmektedir. bu yüzdendir ki tüketilmemesinde fayda var. insanlar coffee shoplarda devasa buhar çıkaran şekilli makinaları gördükten sonra evde kendi kahvelerini hazırlamaya tırsmakta haklıdırlar; mamafih, ufak ve uygun fiyatlı aparatlarla kendi filtre kahvenizi, hatta espressonuzu bile yapabilirsiniz. o zaman da bu işten keyif almaya başlarsınız. kafanızda hala bir soru işareti varsa, gidin herhangi bir kahveciden 100g kahve çektirin, koksunu alın, ne demek istediğimi anlayacaksınız.
 • düşünün ki (mesela) bir fincan filtre kahve yaptınız. bu süzülmüş tortusundan arındırılmış kahveyi çeşitli yöntemlerle içindeki suyu alıp katı hale (granül) getirdiniz. sonra paketlediniz. bir nevi sıkıştırma (bkz: rar). buraya kadar üretimi..
  paketi açtınız ve sıcak suya kattınız. işte size (önceden yapılmış) kahvenin suyu... bu da tüketimi.
  çok pratik olmakla birlikte tat olarak bir filtre kahve ya da espresso bazlı içeceklerin yakınından bile geçmeyen ticari bir buluş. ha bu arada çok karşı olmasına rağmen starbucksda granül kahve satıyor uzun zamandır. hem de öyle 5 paketi 2 tl ye filan diil..
 • kahve içtiklerini zanneden bazı insanların çok sevdikleri, "nescafe" adını verdikleri kimyasal türü. kahve falan değildir. esasen savaş, kıtlık, alternatifsizlik vb durumlar için ortaya çıkmıştır.
 • filtre kahve ile olan savaşını her daim kaybetmeye mahkum kahve türü. filtre kahvenin lezzetini ve kokusunu keşfettikten sonra sadece ve sadece pratikliğinden dolayı tercih ediyorum. tabii şekersiz ve kremasız.