• çoğu insanın anlamını bilmediği, hatta duymadığı şey...her gün içtiği ve markası ne olursa olsun nescafe olarak adlandırdığı kahvenin granül kahve ya da çözünebilir kahve olduğunu bilen kaç kişi var allasen? şimdi tek derdimiz bu muydu diyen olacak ama starbucks'a, tchibo'ya, kahve dünyası'na, hatta cafe crown cafelerine gidip bana bir neskafe diyen insanlar var ne yazık ki...herhangi bir cafeye gidince menülerinde hangi kahve markasından yapıldığı önemsenmeksizin nescafe yazdığı için orada ''bana bir nescafe'' demek belki abes kaçmaz ama diğer türlü bir kahve çeşidini direkt marka ile özdeşleştirmek son derece yanlıştır...yurdum cafelerinde kahveler çok büyük ihtimal nescafe 3'ü 1 arada ile hazırlansa da atıyorum jacobs ile hazırlanan bir kahveye nescafe demek marka haklarına saygısızlıktır her şeyden önce...şimdi ben bizim halkımızın kahve alışkanlığı 25 kuruşa satın aldığı 3'ü 1 aradalar ve tercihen türk kahvesinden ibaret ne beklenir ki zaten diyecem ama yanlış anlaşılacağı için demiyorum...yine de her şeyi çok iyi bilen, aralarında nescafe'ye ''neskahve'' deme yaratıcılığında bulunanları olan yurdum halkı şu şeyin de doğrusunu, her içtiği granül kahvenin nescafe ürünlerinden yapılmadığını bir öğrense ne güzel olur...ukalalık etmek için yazmadım yanlış anlaşılmasın sadece nasıl ki filtre kahveyi bir marka üzerinden ifade etmiyorsak, granül kahveyi de etmeyelim...granül demiyorsak, çözünebilir kahve diyelim olmadı hazır kahve diyelim...

bilinçlenelim...

teşekkür ederim...
  • acı oralet yapmak için bire bir efenim.
  • kahvenin pişirilip kurutulmasıyla elde edilir. yani sıcak suyun içine attığınız şey kahve çekirdeği değildir. kahve çekirdeğini zaten ne kadar ince çekersen çek, suda eritemezsin. türk kahvesini düşünün mesela; türk kahvesi, kahve çekirdeğinin en ince çekilmiş halinden yapılır ona rağmen tortu(telve) kalır fincanın dibinde. granül kahvede ise kahve çekirdeği bulunmaz. kahve çekirdekleri kavrulur, pişirilir, sonrasında o sıvı kahve kurutulur ve paketlenir, suya attığın zaman da çözünür. tabii içindeki kimyasalları, geçtiği işlemleri tam olarak bilemem.
    özetle kahve değil de kahveli içecek yapılır bununla.
  • (bkz: çöp)
  • süt tozu ne kadar süt ise granül kahve de o kadar kahvedir.
  • şimdi elbette filtre kahve kokusuna doğmadık ama resmen pislik bir içecektir bu. bilumum çay çeşitleri, yağlı yiyecekler, asitli, kolalı içecekler vs. hiçbir şey midemi ve boğazımı bunun rahatsız ettiği kadar etmiyor.
  • adını duyduğum anda boyu omzuma değen dev bir şarap şişesininin üçüncü ilk birimine girdiğim halde içesim gelen kahve.

benim gibi dolaylı yazan adamların iksiri dahi olabilir.
  • hakkında yazılanlara çok fena içerlediğim kahve. aramızda kopmayacak bir bağ oluştu artık. filtre kahveden o kadar zevk alamıyorum ama granül kahveyi seviyorum.

bir arkadaşım, bu durumun tedavisinin kahve makinesi almak olduğunu söyledi. ona vereceğim parayla iki koli granül kahve alırım dedim, sustu.
  • savaş zamanı, doğal afet sonrası veya kamp zamanı kullanılmak için geliştirilen bir kimyasal üründür.
  • yaklaşık 4 yıldır içmediğim kahve türü, geçen evde filtre kahve bitti, tembellikten evdeki nescafe'yi yapayım dedim, bir alışverişin yanında promosyon vermişlerdi, bir yudum alıp geri tükürmem bir oldu. öyle rezil bir şey bu