şükela:  tümü | bugün
 • filtre kahvenin yanında esamesi okunmaz.
 • granül kahve saçma sapan kimyasallardan oluşur genellikle, filtre kahve ise gerçek çekirdek kahvenin öğütülmüşünden yapılır. kahve dediğin çözünür mü lan? varsın iki dakika temizlik yapayım; ama doğru düzgün kahve içeyim.
 • granül kahve erken boşalmak gibidir; filtre kahve ise tam teşekküllü seks.
 • biri kahvedir, diğeri granüldür.
  ikisi de candır. filtre kahve daha çok candır.
 • filtre kahve gerçektir, tadı da keyfi de tartışılmamalı bence. granül kahve işin kolayına kaçmaktır, az zamanda çok iş gibi, alet edavat yok ama bir fincan sıcak su varsa kahven de olur. bir de bazı tatlar için granül kahve şart, en azından bana göre, frappe için nescafe classic olmazsa olmuyor maalesef.
  (bkz: frappe/@nickininneolacaginakararveremeyenkisi)
 • granül kahve 'freeze dry' teknolojisi ile yapılır. su ile birleşince eriyen kahveyi içtiğimiz zaman asında bütün çekirdeği yemiş oluyoruz. filtre kahvede ise filtre olmuş kahve parçaları midemiz ile buluşmaz. böylece aslında filtre edilince elde edebileceğimiz tadı almak için, sadece hazırlaması kolay olduğundan gereksiz bir şekilde kahve tortullarını da yemiş oluyoruz.
 • yıllarda ünlü bir markanın gold serisinini dünaynın en iyi kahvesi sanarken, bir anda kendimi filtre kahve makinası ile dolaşır halde bulacağımı hiç sanmazdım. granül = çamur kahve.net
 • (bkz: #56361850)
 • net olarak granul kahvenin kazanacagi versus.

  cift kor kontrollu deney yapalim bu gerizekalilarin cogu ayirt bile edemez hangisinin ne oldugunu.

  nescafe gold ictigim tum filtre kahvelerden daha iyi. markalasmamis cafelerde starbucksta ve evde cesit cesit markanin filtre kahvelerini ictim. bi tanesi bile granul kahveden daha iyi olmadi. her turlu gerizekalica taktigi de uyguladim ayrica. yok suyu 93 derecede dokun yok 27,5 gram kahve kullanin yok bardagi onceden isitin. kahve mi yapiyoruz kimya deneyi mi belli degil.

  granul kahvenin kaybedecegi tek versus var o da turk kahvesine karsi olan.
 • granül kahve ya da diğer adıyla hazır kahve, kısaca özetleyecek olursak gerçek kahvenin posasından oluşur. üretiminde iki farklı yöntem vardır. spreyle kurutma ve dondurularak kurutma. spreyle kurutma yönteminde, kahve özü ısıtılmış tankların içine sprey olarak sıkılır. bu işlem sırasında kahve özü, un gibi ince bir kıvama dönüşür ve bu aşamadan sonra ekstra birkaç kimyasal işlemden daha geçirilerek granül kahve elde edilir. dondurularak kurutma yönteminde ise kahve, büyük tanklarda demlenir ve şok dondurucu ile anında dondurulur. daha sonra kurutma odalarına aktarılır. bu havasız odalarda kahveye ısı uygulanır. ortaya çıkan buhar odalardan tahliye edilir ve sonunda kalan tortu paketlenerek granül kahve olarak satışa sunulur.

  filtre kahve, aslında gerçek kahveye verilen genel bir isimdir. kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra kullanılacak demleme yöntemine uygun şekilde öğütülür ve filtre kahve elde edilir. granül kahve dışındaki her kahve, aslında filtre kahvedir. mesela piyasada satılmakta olan türk kahveleri, büyük oranda brezilya rio minas kahvesinin espressodan bile ince öğütülmesiyle elde edilir ve bir filtre kahve çeşididir.

  lezzetlerini, kahvenin aromasından alınan keyifi karşılaştırmaksa tamamen cahilliktir.
  granül kahvenin sağlığa olumsuz etkilerini de hesaba katarak net bir şekilde diyebilirim ki filtre kahve rullezz!

  konuyla ilgili daha detaylı bir şeyleri buradan okuyabilirisiniz.