şükela:  tümü | bugün
  • bugün facebook misyonu 'make the world more open and connected' şeklinde tanımlansa da 2008 yılında bu misyonun 'mapping the social graph' olarak tanımlandığı söylenir yani ilk amaç teknik olarak insanların sosyal ağlardaki tüm varlıklarının bağlamlaştırılarak anlamlaştırılmasıdır.

graphql, facebook'un social graph öğrenimleri sonucu 2012 yılında duyurduğu sorgu dilidir.
  • 2017'nin yildizi olmasi beklenen teknoloji.
  • nasıl olur da hakkında bu kadar az entry yazılmış olabilir diye düşündüğüm query language.
  • şu anda instagram tarafında kullanılmakta. api endpoint'i sınırladığı için instagram api yerine legal olmayan yöntemi denerken keşfettim.

backendde python kullanıyor ve sorguları graphql ile sunuyor.
  • ilk başta anlaşılması zor bir syntax'a sahiptir. yaptığınız hataları an itibariyle debug etmek zordur. rest'in tahtına göz dikmiş durumda.
  • bir endpointe query yaptirmamak degilmidir zaten isin basitliligi?

tamam anladim, eger disariya acilan bir api yaptin, bunu insanlara sundun. gerekli olabilir ama, bir organizasyon icinde; iki applikasyon bunu kullanirsa ne anlami var ki. ben zaten query yapmayayim diye, query yapan bir servis yaziyorum.
  • facebook tarafindan 2016 ekim ayinda yayinlanan, acik kaynak sorgu dili. getirdigi en buyuk yenilik single node olmasidir. rest servisler gibi get, post, create ve delete(bkz: crud) islemleri icin farkli nodelar belirtmenize gerek yok. single node uzerinden gonderdiginiz sorguda crud islemlerini query ve muation tanimlariniz ile gerceklestirebilirsiniz.
    apilerimi ve olsuturdugum servisleri duzenlerken buyuk sikintilar icerisindeydim. ilk andan itibaren calismalara basladim, zaman ile bu surecte butun rest apilerimi graphql'e donusturdum. edindigim tecrube ve gozlemlere dayanarak belirtmeliyim ki, gelistirme asamasindaki kolaylik, apinin esnekligi ve gucu sorgularinizi daha akilli sorgulara donusturecek uygulamanizi ve sisteminizi rahatlatacak. ciddi anlamda kaynak tasarrufu sagladiginizi ve apilerinizin esneklik kazandigini goreceksiniz. python gelistiricileri icin baslangic noktasi, graphene.

graphql.org

graphql wikipedia