şükela:  tümü | bugün
  • gravitational vacuum star'dan kısaltılarak oluşturulmuş mazur ve mottala'nın hali hazırda var olan kara deliklere alternatif olarak sundukları astrofiziksel obje.

ilgili makale için: https://arxiv.org/abs/gr-qc/0109035
  • pawel o. mazur ve emil mottola tarafından geliştirilmiş konsept.

kara deliklerle aynı bileşime ve özelliklere sahip olmakla birlikte bazı küçük farkları olan bir tarif gravastar. çok yoğun, çok karanlık, çok soğuk yıldızlar olarak kendi içlerine kapanan yıldızlar ancak içinde bir tekillik değil bir boşluk, bir yerçekimsel bir vakum barındırıyor. yani gravastar içerisinde quantum bilgisi yok olmuyor, planck uzunluğunda gravastar içinde bulunuyor ve çevresindeki madde de bose-einstein yoğuşması formunda. ışık ya da maddeler event horizona girerek tekilleşmek yerine planck uzunluğuna indikleri bir quantum etkisiyle karşılaşıyorlar.

kara deliklerin belirsiz tasfirinden farklı olarak, gravastar quantum mekaniğini, tarif edilmiş boyutlarla, chronon'u baz alarak üretilmiş bir modern versiyonu gibi.

kaynak: bu entryi şuradaki anton petrov isimli youtuber'ın çok başarılı anlatımından çevirdiğimi söyleyebiliriz. bu arada başka kaynakları da inceledim ama cidden girişinde bu konsept (hipotez) çok iyi anlatılmış.