şükela:  tümü | bugün soru sor
 • blair cadısı ekolünden yeni bir film. mezar buluşmaları adıyla ülkemizde gösterime girecek.

  (bkz: sahte belgesel formatlı korku filmleri)
 • sinema sektöründe bir film ilgi çekmeye görsün, hemen onlarca benzeri ardından geliveriyor. bu film de rüzgara kapılmış yapımlardan biri. işin ilginç yanı ise türk sinemasının da karadedeler olayı adlı film ile bu rüzgardan nemalanmaya yönelik girişimlerde bulunmuş olmasıdır. te buralara kadar sıçradı anlayacağınız.
 • bu filmi sevenlerin aynı zamanda amnesia the dark descent isimli oyunu da sevdiklerini tahmin ediyorum. her ne kadar zaman ve mekan uymasa da amnesia yı oynayanlar ne demek istediğimi anlayacaklardır. yeri geldiğinde mumları yakıp önümüzü görebilmek için bir tane kibrite muhtaç bırakıp karanlıkta delirmeye mahkum eden bu oyunun ambiyansını bir nebze de olsa bu filmde tatma imkanı buluyorsunuz.

  efektleri çıkardığınızda film gayet güzel geriyor. bu tarz filmlerini dedesini blair witch, zirvesini rec, en gerilimlisini de la casa muda olarak kabul etmiş bünyemin bu filme puanı 7 dir kanka.
 • aslında çok da bi olayı olmayan ancak efektle korkutma ekolünün başarılı bir temsilcisi olan film.
 • anlatımı ve tekniği ile blair witch project e yakın duran vasat bir mocumentary. 6/10.

  "grave encounters" adlı (bizim berna laçin li "sınır ötesi" zırvalığı gibi) paranormal olayları araştıran 5 kişilik bir ekip terkedilmiş bir akıl hastanesinde haber için geceliyorlar. hatta abartıp kendilerini binaya kitliyorlar. başlangıçta ufak tefek seslerden mutlu olan ekip bir süre sonra korkunç olaylara tanık oluyor.

  kıpır kıpır kameralı sahneler, koşan insanlar, uzun karanlık koridorlar, kaybolan arkadaşlar gibi öğelerle bezeli grave encounters, klişe filmlerin izinden giden vasat bir film. 16 milyon izlenmiş fragmanı ile dikkat çekmişti ama balonmuş.

  --- spoiler ---
  filmin başında ekibimizin ne kadar sahtekar olduğunu görüyoruz. hele anlatıcının yemeyeceği halt yok gibi duruyor. eski akıl hastanesine kendilerini kitleyip ruhları çağırıyorlar. hatta ruhlar gelmeyince sinirleniyorlar. ama sonra eski bina kendilerine oyun oynuyor ve kayboluyorlar. burası the shining i çağrıştırdı bana.

  bundan sonra filmde hastaların ruhlarının gelmeye başladıklarını görüyoruz. ardından işler kopuyor zaten. ekiptekiler yakın çekimlerde ağlamaya başlıyor, "pişmanım, korkuyorum" tarzı klişe laflar ediyorlar. sonlara doğru iphone uygulamalarında edinebileceğiniz "yüzleri korkunçlaştırma" efektli sahneler var. neticede hastalara deneyler yapılıyormuş falan filan.

  --- spoiler ---
 • vasatı aşamayan, hatta vasata bile ulaşamayan bir film.

  bu hayalet arkadaşların olayı neydi, hastane niye öyle kendi kendine işler yapıyor, bizim elemanlar neden ayrı gayrı dolaşıyor, video kayıtları nasıl şirketin eline ulaşıyor falan da filan tonla muallak...

  doğrudan karşımıza üç beş "dabbe"msi "semum"umsu surat koymuşlar, bir de amatör çekim havası vermişler, karanlık mekânlar, akıl hastanesi, bağrışmalar, hırıltılar, deliler meliler derken al sana korku filmi.

  oldu canım...

  5/10
 • (bkz: konusuz)
 • klasik bir "el kamerasıyla gizem arayan bir grubun (bunları daha önce maceracı gençler, belgesel yapımcıları, muhabirler vs. şeklinde bu türün içinde sık sık gördük) gerçekten belasını bulması" filmi. türün sevenleri için orijinalliğe dair çok da umut vaat etmeyen bir fragmanı var.

  --- spoiler ---

  her neyse deyip filme bakınca da akıl hastanesinin soğuk havası, olmazsa olmaz sayko doktorun lobotomi sahneleri derken bu türde çok rastlanmayan abartılı cgi'a yaslanmış sahnelerine tanık oluyoruz. hikayenin gidişatında ise sürpriz denecek hiç bir durum yok doğrusu. ailesine koşmaya çalışan "e ne işin var abicim o zaman orda" dediğimiz set görevlisi, hadi bir tane de kız olsun filmde diye tutulan arkadaş, kapıyı dışarıdan zincirleyerek çaresizliği vermeye çalışmak derken bir iki yer dışında gerilimi bile fazlaca veremeyen bir film çıkmış ortaya.

  akıl hastanesi kısmıyla (bkz: house on haunted hill), küvette kaybolma sahnesiyle (bkz: rec), genel gidişatıyla (bkz: blair witch project)'e fazlasıyla benzemiş.
  --- spoiler

  imdb'de 6 ve 6,5 üzeri almış korku gerilim filmlerinin fazla olmayışından ve filmin bu puanı nasıl almış olduğunu merak edip, bundan nemalandığını credits akmadan çok önce farkedebileceğiniz film şeysi.

  şahsi puanım 5,5/10
 • vasat film ama sıkmadığından ve yer yer hayaletleri çok kısa ve etkili gösterdiğinden beğendim. ayrıca içinde tek bir cin ya da hayalet görüntüsü olmayan bu formatta filmleri her an bir yerden bir şey çıkacak kaygısıyla izleyip sadece geriliyorduk. bu sefer canlıyı gördük hiçte fena olmadı ama bu sahnelerin bazılarında oyunculuklardan kaynaklanan inandırıclık problemleri filmin sertliğini kırıyor. genel olarak izlenebilir bir film. ayrıca:

  (bkz: grave encounters 2)
 • başlangıcı gayet iyi olan bu filmin yarısından sonra yönetmenin after effeksi keşfetmesiyle ve youtube dan bir kaç scary face dersi izledikden sonra deneme yapıp filme koyan ve ani karelerde popo kasımızı kullanmamıza neden olan filmdir. aslında iyi yapılmıştır. hatta blair witch tarzı filmlerin arasında en iyisi derim kendimce. imdb de iyi puan almıştır bir korku filmine göre. iyi film, hoş film ama scary face ne hocam!