şükela:  tümü | bugün
 • yercekiminin (standard modele gore 4 ana gucten biri) henuz varligi ispatlanmamis guc tasiyici parcacigi..
 • kuantum mekaniği ile standart modeli birbirine uydurmak icin var oldugu savlanan sey..(parcacik diyerek kısıtlamalıyız kesinlikle, özgür olsun mutlu olsun..) robot resminden cikan sonuclar soyledir:

  isik hizinda yasar.
  durgun kutlesi yoktur.
  charge'i yoktur.
  spin'i 2'dir.

  yakalayana ödül var ona göre...
 • evreni standart modelle açıklamaya çalışan fizikçilerin öngördükleri momentum taşıyıcısı. "şimdi dünya beni çekiyor ya, aslında çekmiyor da bana negatif momentumlu graviton atıyor" gibi düşünmek gerekir
 • tanri nin insanevladina adeta $aka yaptigini bir kez daha du$unduren hayali zamazingo, (diger $aka adaylari olarak akla ilk gelenler arasinda elma, ajdar anik, $izofreni sayilabilir). ne guzel genel goreliligi, bilumum alan kuramini, kuantumu boku pusuru kur, sina, i$let ondan sonra "hadi bunlari birle$tirelim de elimizde tamamlanmi$, saglam, pratik bir her $eyin teorisi olsun" demek icin ozellikleri belli, adi belli olan fakat varligindan bir turlu emin olamadigin (belki de hic olamayip her $eye ba$tan ba$lamak zorunda kalacagin) bir parcacigi * fellik fellik ara. hayir eskaza bulunsa * $oyle en sogugundan bir reset * yiyecegimizden ciddi ciddi $uphelenmekteyim. (bkz: #1371120)
 • teorik fizikcilerin bulunmasi ya da oldugunun kanitlanmasi icin cocuklarini kesebilecegi kuanta. cunku aksi halde kendileri, kuantum fizigiyle acikladigimiz olaylari bastan yorumlamak zorunda kalacaklardir. bu durum 100 yillik calismalarin, yayinlarin cope gitmesi demektir. ben bir deneyselci olarak ilgiyle izlemekteyim gelismeleri...ama uzaktan****.
 • graviton, sicim seklinde oldugu dusunulen enerjinin iki ucu birlesik olanidir. iki ucu acik olan enerjilerin cekim dolayisiyla bulunduklari membrane'den ayrilamadiklari ama gravitonnun ayrilabildigi dusunulmektedir.

  cern labrotuvarinda, atom carpismasi sonucunda ortaya cikan bu parcacigin yok oldugunu ispatlamaya calisacaklar. eger ispatlarlarsa, bu parcacigin boyut degistirdigi kanitlanmis olacak, bir baska degisle yani basimizda bizim goremedigimiz baska bir evren oldugu ortaya cikacak.
 • bu gravitonlar aslında birden çok boyutta yayınım yapılırlarmış da bizim üç uzay boyutuna düşen kısımları oransal olarak çok azmış. bu yüzden de kütle çekim en zayıf kuvvetmiş. diye bir teori var. teoren kişinin yalancısıyım.

  (bkz: temel kuvvetler)
  (bkz: membran)
 • bunların spin sayısı iki oldugundan beri zıt spinlileri birbirini iter, aynı spinlileri birbirini ceker denir.
 • kütle çekimi alanının kuantonu..

hesabın var mı? giriş yap