şükela:  tümü | bugün
  • barfiks demirine ters şekilde asılmaya yarayan alet.
  • boy uzatmaya ve fıtık gibi problemleri gidermeye yarayan , insana yarasa hareketi sağlayan bir alettir. konç şeklinde ayak bileğini sarar ve önünde ters kanca vardır. barfikse takılıp beden aşağıya salınır..ileri yaşlarda (40+) bile boy uzatır.(bkz: ertuğrul akbay)
  • barfiks çubuğundan baş aşağı asılmak için kullanılan bir ekipmandır. ayakkabı gibi ayağa takarsınız, ters dönüp barfiks çubuğuna bottaki kancaları takarak baş aşağı asılırsınız.

    bu hareketin omur disklerindeki baskıyı azalttığı, bu yüzden omurlara iyi geldiği hatta omurları açarak boyu uzatabileceği söylenir. kan basıncını artırdığı için 1-2 dakikadan daha fazla asılmamak gerekir. uzun vadede gözlere bazı zararları dokunabilir. hatta daha kötü durumların yaşanması da mümkündür. kendine güvenen yapar.

    bu ekipman olmadan da ayak tarak kemiklerinden kendimizi asabiliriz ama ayaklar acıyacaktır ve ayağımızın kayıp kafa üstü çakılma riskimiz de vardır. tıpkı çocukların yaptığı gibi diz hizasından asılıp ayakları birbirine de kilitleyebiliriz.

    bir de bunun yoga versiyonu vardır: antigravity yoga