şükela:  tümü | bugün
 • the marvelous misadventures of flapjack'in yaratıcısı alex hirsch'ün yeni projesi.
 • geçen gün kardeşim izlerken varlığından haberdar olduğum baya orjinal çizgi dizi. biz küçükken neden böyle çizgi filmler yoktu acaba, şimdiki veletlerin nasıl bu kadar çok bilmiş olduklarını anlıyorum. benzer örnekler için (bkz: adventure time) (bkz: regular show) (bkz: gumball) (bkz: flapjack)
 • henüz tek sezonu olduğundan underrated demenin yanlış olmayacağı harikulade çizgi dizi.
  ilk sezonu ve short'ları bitirerek hakkında iki kelam etmem gerektiğine kanaat getirdim.

  --- spoiler'ımsı ---

  ilk başta, favori animasyonum olan regular show'un disney çakması olduğu hissine kapıldım, iki kişi, abuk subuk olaylar, sevdiğine açılamayan bir asıl karakter.. sonra sonra, özellikle kriptografi göndermeleriyle beni sardı. hele sezonun son üç bölümü, ne kadar sağlam bir yapım olduğunu gösterdi.
  her bölümün end credit'lerinde verilen sayılar da kriptik.
  dipper gayet başarılı bir 12 yaş portresi, wendy inanılmaz güzel yansıtılmış, gözlerini devirmesi falan.. soos'u sevmiyorum lan ama, fazla yüzeysel, tipik "şişko salak komik saf karakter".
  mabel da çok sevimli lan, her ekrana çıktığında snap alıyorum, telli telli sırıtıyor. yerim.
  favori karakterim, sezon sonu itibarıyla gruncle stan. spoiler olmasın, orayı anlatmayayım.
  ama stan bucks gibi bir olay var ki...

  --- spoiler'ımsı ---

  bir ara da tüm karakterleri yazacağım, kısmetse.
  yeni sezon 2014 sonuna doğru geliyor demiş yapımcı reddit ama'inde, hatta 2015'e kadar sarkabilirmiş.
  türkçeye de esrarengiz kasaba diye çevirmişler lan, şimdi öğrendim.

  --- spoiler ---
  bill cipher: remember! reality is an illusion, the universe is a hologram, buy gold bye!
  --- spoiler ---
 • yanlış kanalın çizgi filmidir, aynı akıbeti phineas and ferb de yaşamaktadır. keşke cartoon network'te olsaydı da adventure time, regular show, amazing world of the gumball ile birlikte kombo yapıp seyredebilseydik. sabah akşam tırto gençlik dizisi veren disney channel'a yakışmıyor, on beden fazla geliyor.
 • disney channel'da 1. sezonu yayınlanmakta olan çizgifilm. karakter kadrosu içinde hafif saftirik ve boğazlı kazaklar giymeyi seven, sevimli ve iyimser mabel, çevresinde dönen garip olayları sorgulama gereği duyan tek kişi ve aşırı mantık takıntısı olan dipper, ikizlerin amcası acımasız ve paragöz, adeta bay yengeçin kara şubesi olan stan ve esrarengiz klübe'de çalışmakta olan dipper'ın aşık olduğu tipik teenager kızımızla beraber bildiğin süzme salak bir eleman.

  --- spoiler ---

  mable ve dipper yaz tatili için stan amcalarında kalmaya gelirler ancak dipper'ın bulduğu 3. kitapla kasaba hakkındaki ilginç olayların ortasında bulurlar kendilerini. bu macera boyunca kısa sahnelerde görünen bir adamın zaman anormallikleri düzelticisi çıkıp ikizlerin neden olduğu anormallikleri düzeltiyor olması, mabel'ın halk havuzunda tanıştığı bir deniz adamına ilk öpücüğünü vermesi, amerika'nın tarihinde var olmuş ve bunca zamandır utanç kaynağı addedilip gizlenmeye çalışılmış bir başbakanı olması gibi olaylar yaşarlar. ancak işler kısa boylu medyum'un esrarengiz klübe'yi almak için şeytanla anlaşma yapıp stan'in beynine girip gerekli bilgileri almasını sağlamasıyla değişir. ortaya 2. bir kitap çıkar ve işler iyice kızışır. ancak 1. sezonun sonunda stan çocuğun verdiği broşun işitme aletini bozduğunu anlar ve onun aslında bir gizli kamera olduğunu, bu sayede kendini medyum gibi gösterdiğini ve herkesi kandırdığını ahaliye açıklar ve beyaz saçlı cücemiz hapishaneyi boylar. sezon finalinde dipper, stan amca'ya kitapları gösterir ve 'bunca zamandır uydurmuyordum' der. stan amca onunla alay eder ve okuyup gülmek üzere kitapları alır. ancak sonradan anlaşılır ki, başından beri kayıtsız görünen stan amca 1. kitaba sahiptir ve şimdi üçünü birleştirmiştir ve haritaya sahiptir.
  --- spoiler ---

  çizgidizi birçok illuminati savaşçısı tarafından bombalanmıştır çünkü dizi boyunca bir sürü simge yer alır. dizi başındaysa 25. kare tekniğiyle bir sayfa gösterilir. sayfada tüm karakterleri temsil eden simgelerle etrafı çevrili bir üçgen içinde göz bulunur. bu bazı sitelerde, herkes bu planın parçası, şeklinde yorumlandırılmıştır. ve çemberin sağında şifreli olarak 'stan aslında görüldüğü gibi değil!' yazar. her bölüm sonundaysa her biri alfabedeki bir harfi temsil eden sayılardan oluşan cümleler yer alır. dizinin bir bölümünde şarkıya gizlenmiş subliminal mesaj tekniği anlatılır.

  konular tamamen gizem ve büyü üzerine kurulu olduğu için ben bunları yadırgamadım ve açıkçası özenilerek yapılmış bir yapım olduğunu düşündüm. arada bir ortaya çıkan tuhaf gözlü keçiyi saymıyorum bile.
 • illuminati ile yakın bağlantıları olduğu iddia edilmektedir.
 • ilginç diyaloglara sahiptir

  mabel:neden merdiven kullanmıyorsun?
  stan: deli misin sen! araştırmalara gore evde merdiven bulundurmak silah bulundurmaktan 10 kat daha tehlikelidir. bu yüzden eve biri merdiven koymasın diye silahımla bekliyorum
 • disneyden beklenmeyecek derecede karanlık, eğlenceli ve yaratıcı. ilk sezonu finali ile zirve yapmış. ikici sezonu izlemeye yeni başladım ve beni gerçekten adventure time kıvamına getirdi. tavsiye edilir.
 • --- spoiler ---

  bu arada bazen çok karanlık olabiliyor. ikinci sezonun başlarında deney#201 shapeshifter diye bir nane var ki gece evde tek başıma izlerken yetişkin halimle oha dedirtti.

  http://www.youtube.com/watch?v=ktihw-1btli
  --- spoiler ---
 • syfy'ın çerezlik bilim kurgularından (eureka warehouse13 gibi) bile daha iyi, hatta verdiğim örneklerden çok daha iyi. izlenmesini tavsiye şiddetle ederim. ilk sezonun bölümleri daha çok çocuklara hitap ediyor gibi görünsede ilk sezon sonu ve ikinci sezonla yetişkinlere çocuklardan daha fazla hitap ettiğini düşünmekteyim. tek eksisi çok uzun olan bölüm aralıkları. bölümlerin yayımlanma tarihlerine baktığınızda ayda ortalama 2 bölüm yayınlandığı görülüyor. zaten 22 23 dakika bölümler. bir bölüm için iki hafta beklemek pek iyi olmuyor tabi.
hesabın var mı? giriş yap