şükela:  tümü | bugün
 • bir metal levhanın üzerine lak sürüp, kuruyan lak'ı kazıyarak desen çizildikten sonra levhayı aside atıp bunu daha sonra kalıp olarak kullanarak yapılan baskı
 • bir salih bolat $iiri.

  -gravür-

  bu dağlar o çok öldüğüm dağlar değil
  eğri büğrü gülen bu çocuk
  bu yamyassı rüzgar
  kapının önünde uluyan bu gece
  ufukta uyanan bu masmavi kadın cesedi deniz
  bu yeni doğmuş tayın ıssız adımları
  sığ sularda boğulan bu balık
  o değil

  bu umutsuzluğun gravürü
  umutsuzluk: tabutuma çakılacak son çivi

  salih bolat

  http://www.siir.gen.tr/siir/salih_bolat/gravur.htm
 • asitle indirme dışında lak sürmeden direk kuru kazıma yöntemiyle de uygulanabilen baskı tekniği.
 • sanal müze de resmin üç ağır işçisi yazısının altında güzel bir tanımlamasının/açıklamasının bulunduğu resim tekniği.

  ''ofset baskının ilkel bir biçimi olan serigrafinin, öz türkçesinin yanlış kullanımı sonucu "özgün baskı" adıyla, gravürle, litho ile, tahta ya da muşamba oyma ile anlamdaş sayıldığı, bir baskının değerini oluşturan baskı sayısının numaralandırmasının bilinmediği, daha da kötüsü, bilmesi gereken kişiler (galeri yöneticileri, sanat eleştirmenleri) tarafından belirtilmediği bir ortamda her özgün baskının gravür olmadığını belirtmekle yetineyim. gravür, kedi içinde özgün bir sanat yapıtıdır. örneğin serigrafi ise bir yapıtın kopyası. ama bir gravür sergisi dolayısıyla, "baskı" teknikleri konusunda bir el kitabı yazacak değilim. altını çizmek istediğim, gravürün özgünlüğü, güçlüğü, göz boyamaya, küçük numaralara olanak vermeyişi. gravür, yalnız bir teknik bilgi değildir, sanatçının yeteneğini sınadığı bir alandır da . gravür, nitelik, açıklık ister. ayak oyununa dayanası yoktur. bu nedenle, kendine güvenen sanatçılar göze alabilir gravür sanatını. resmi görmek ve anlamak değil, bakmak ve beğenmek aşamasındaki kişileri renkli bir resim kolayca yanıltabilir. sözcüğü saklamayalım: aldatabilir. ama bir desen, bir gravürün yanıltma/aldatma payı çok daha küçüktür.''
  http://www.sanalmuze.org/
  http://www.sanalmuze.org/…neller/tartisma/rsuai.htm
 • (bkz: aquatint)
 • metali asitle eriterek yaratılan, dolayısıyla çirkin yöntemlerle güzel sonuçlara ulaşabileceğinizi kanıtlayan sanat eseri.

  kendimi en iyi hissettiğim yer: bir gravür atölyesi...
 • ağaç kalıp üzerine oyma yapıldığında ona gravür denmez,o ağaç baskı olur ve çok hoş bir görünümü vardır. gravür ise metal üzerine oyularak basılır.hazırlarken en can alıcı yanı aside yatırıldığı andır, nitrik asitle suyun oranı iyi dengelenmelidir yoksa ya asit kalıbı oyar eritir yada hiç işlemez uğraşırsınız. uygulama sırasında asidin üzeride kapatılmalıdır, asit solumak tehlikelidir nitekim ayrıca kalıbıda amaaaaan su var zaten ne olacak diye elinizle almaya çalışmayın sararmış parmaklarla gezmek zorunda kalmak hoş bişey değil,sağlıklı hiç değil.
 • metal levha önce laklanir yani cilayla tamamen kapatilir. bu lak nefis kokar bu arada. tinerci olma egilimleriniz ortaya cikabilir.
  sonra desen belirlenir. (dikkat ters cevrilmis olacak) desen büyük ihtimal cizgilerden veya genis alanlardan olusuyordur. her ikisinden birden olusuyorsa iki ayri levha kullanip, bunlari üstüste basmak hayrinizadir.

  cizgiler icin:
  desenin oldugu kagit, levhanin üstüne konularak civi gibi sivri uclu bir cisimle lakli levhanin üzerine kazinir. kazima islemi bittikten sonra levha asitli suya yatirilir. (veya metali asindiracak ayni isi gören kimyasalli su .) cizgilerin derinlik veya kalinligina bagli olarak dakika tutularak, levha bu asitli suda tutulur. asit levhanin cizilen yerlerini yani artik lakli olmayan yerlerini asindiracak ve böylece deseniniz baskiya hazir hale gelecektir. levha asitli sudayken bir yandan firca yardimiyla, ortaya cikan laklardan levhayi temizlemek gerekir. islemler bittikten sonra suya batirilir levha ve daha sonra kurutulur. baski asamasindan önce lakin tamamen temizlenmesi icin ispirto kullanilir bildigim kadariyla.

  genis alanlariniz varsa deseninizde (bkz: aquatint)

  pek cok sanatci kullanmistir bu teknigi. sabirlarina hayret edersiniz. hele aquatint yöntemi kullanmadan tüm renkli alanlari oturmus tek tek kazimis olanlarini gördükce.

  farkli sürelerle asindirmalarla derinlikli baskilar elde edilebilir.
  keyifle yapilan bir tekniktir. tecrübe kazandikca baskilariniz güzellesir.
 • gravür, çukurbaskı ve yüksek baskı olarak ikiye ayrılır. çukurda kalan alanların boyayı muhafaza ederek kağıda aktarımı metal (çinko) baskı ile, kazınan alanların boşluk olarak kalıp yüksekte kalan alana boya vererek imgenin kağıda aktarımı ise linolyum ve tahta baskı ile sağlanır. burada serigrafi (ipek baskı) ve litografi (taş baskı) yüzey baskı olarak adlandırılır ve gravür başlığında aslında yerleri yoktur.
  metal baskının da kuru kazıma, mezotint, aquatint ve derin yedirme gibi çeşitleri vardır. bunlardan aquatint ve derin yedirme kalıbın asitte bekletilmesi işlemidir. kalıbın üzerindeki boyayı aktaracak çukurlukların derinliğini derecelendirme ve farklı tonlar elde etmek için kullanılır. mezotint ve kuru kazımada ise farklı tonlar, bilek gücü ile kullanılan uçlara (kazıma uçları) basıncın artırılmasıyla elde edilebilir.
  gravür öncelikle grafik alanda imgenin ve yazının çoğaltılmasında kullanılmış sonrasın sanat alanında çoğaltılmış resim yapmak üzere kullanılmış ve tarihte hem farklı teknikte sanat eseri üretilmesini sağlamış hem de eserin taşınabilirliğini, yayılabilirliğini, sanatın görsel iletişimini sağlamıştır.
 • eger, gravur istanbul'u anlatiyorsa gravurdur.