*

şükela:  tümü | bugün
 • reflection method dan daha basit bir şekilde binary code un gray code a çevrilmesi için uygulanabilecek bir method da şöyledir.

  binary code un msb i gray code ın msb si olarak yazılır, sonraki bit ilk bitten farklıysa 1 değilse 0 ikinci msb e atanır, prosedür aynı şekilde bu sefer soldan 2 ve 3. bitler arasında yapılır ve binary bir register gray code eşine çevrilir. aynı method tersine uygulanıp gray code to binary code dönüşümü elde edilir.

  bir örnekle gray-to-binary, binary-to-gray dönüşümü yapalım ki karışıklık olmasın:

  mesela 1110 binary code unu gray e çevirelim. bütün basamakları sırayla xor ladığımızda
  ilk basamak-->1
  ikinci basamak 1xor1-->0
  ucuncu basamak 1xor1-->0
  dortuncu basamak 1xor0-->1

  yani 1001, bu doğru gray code değeridir.
  şimdi bunu ediğiniz üzere aynı işlemi yaparak binary code eşleniğine çevirelim.

  gray code=1001,
  ilk basamak-->1 (gray code un ilk basamağıyla aynı default olarak) [şu anda binary code 1]
  ikinci basamak için gray code 0, yani değişim yok, binary code un ikinci basamağı binary code un ilk basamakla aynı, 1, [şu anda binary code 11]
  ucuncu basamak için gray code 0,yani değişim yok, binary code 3. basamak binary code ikinci basamakla aynı 1, [şu anda binary code 111]
  dordüncü basamak için gray code 1, yani değişim var, binary code 4. basamak binary code üçüncü basamağın tersi 0. [şu anda binary code 1110]

  1001(gray code)=1110(binary code).

  iş bu entry nin açıklığında ve anlaşılırlığındaki emeği bulunan comptrol adlı yazar feci yakışıklı bir abimizdir.

  dedicated to hesabı*
 • iki ardışık register arasında sadece bir bitlik fark olması dolayısıyla olası bir hata payını azaltmakta, karmaşık ve problemin olmazsa olmaz olduğu sistemlerde süfer bir verimlilik sağlamaktadir.
 • (bkz: 2421 code)
 • pozisyon encoderlerinin hassas olanlarinda (pahali olanlar) mevcut olan kodlama. ilerlemesi sadece tek bit uzerinden oldugu icin bu yontem tercih edilmistir.
 • özellikle mekanik sistemlerde büyük avantaj sağlayan, her adımda tek bitin değişmesiyle hatayı (mümkün olan en aza) indiren, akıllı, efendi, küçüklerini severken büyüklerine saygı gösteren bir sistem.