şükela:  tümü | bugün
 • gönüllerimizde gabriel knight gibi bir başyapıt ile ayrı bir yeri olan jane jensen adlı oyun yazarının açıklamış bulunduğu yeni adventure oyunu.

  buyurun bu da link:
  http://www.adventuregamers.com/article/id,773/
 • 2008 çıkış tarihli, olası jane jensenşaheseri.
 • (bkz: grey matter)
 • 2009 içerisinde çıkacağı kesinleşen, ah keşke ardından da bir gabriel knight 4 gelse diye düşündüren, olası jane jensen şaheseri.

  http://www.graymatter-game.com/
 • (bkz: boz madde)
 • son yapılan güncellemeye göre, 2010 ilkbaharı'nda piyasaya çıkacak olan merak küpü.

  "çık artık."
 • beklentileri çok karşılamayacağını düşündüğüm adventure oyunu. yani 3. bölüm itibariyle söylüyorum bunları, bitirince daha detaylı yazarım tabii. oyunda ciddi bir kurgu sorunu var gibi geldi bana. yapmanız gereken bazı şeyleri niye yaptığınızı oyun size tam veremiyor bu nedenlede konuya kendinizi tam kaptıramıyorsunuz. bölümler arasında kullanılan cutscene tarzını ilk başta yadırgadım ama sonra güzel gelmeye başladı. bir diğer kötü yanı da boşluk tuşuna bastığınızda ortamdaki tıklanabilir yerleri (hotspot) gösteren şeylerin öylece kalması, tabii tekrar boşluk tuşuna basınca gidiyorlar ama öyle kalması bir süre sonra alışkanlık yapıyor bu da bir adventure oyunu için bence iyi bir şey değil. ayrıca çok fazla okumanız gerekiyor konuyu kavrayabilmeniz için, malum olaya tamamen rastlantı eseri yoldan geçerken motosikletinizin bozulması sonucu daldığınızdan dolayı sizinle aslında hiç alakası olmayan işlere bulaşıyorsunuz. ama samantha "sam" everett olarak belli bir amacınız da yok değil. daedelus club'a üye olmaya çalışıyorsunuz, bir yanda da dr. styles'a yardım etmeye. dr. styles ile ilgili kısım fazlasıyla spoiler içereceği için şimdilik geçiyorum.

  3.bölüm itibariyle öyle çok zorlayan bir puzzle ile de karşılaştığımı söyleyemem yalnız telefon numarası iyi düşünülmüş, çözmek için betrayer's prize şiirinin son satırına dikkat kesilmenizi öneririm. bir de 3. bölümde dialog machine diye bir hadise var, ona henüz kafa yormadan kapattım. alengirli bir şey gibi duruyordu. şimdilik bu kadar, detaylar sonra.

  son zamanlarda çıkan adventure oyunları arasında iyi bir yer edinebilir belki ama eski entrika yumağı adventure'lar ile pek kıyas edilemez gibi göründü şimdilik.

  oyun bittikten sonra gelen edit:

  başlardan oyunu beklediğim gibi bulmasam da bu oyunun konuyu iyice verme çabasındanmış. dediğim gibi olaylar biraz simultane gelişince siz de neler oluyor, niye oluyor demeye başlıyorsunuz. oyunda bir yandan konuyu toparlamaya çalışıyor. 3. bölümde uzun süre takıldım özellikle şu rng machine baya yordu beni. oyunda en çok takıldığım bilmece de bu oldu açıkçası. zaten oyun 3. bölümden sonra baya açılıyor ve akmaya başlıyor. genel değerlendirme notu vermem gerekirse 10 üzerinden 8 veririm bu da sanırım adventure seven herkesin oynaması için yeterli bir not. bir jane jensen klasiği olmasa da bence gayet başarılı bir oyun olmuş.

  gelelim spoiler içerek bölümlere:

  --- spoiler ---

  oyunun en beğendiğim kısmı dr helborn'un dr. sytles'ı hipnotize ettiği kısımdı açıkçası. geçmişte bir günü hatırlamak için kullanılan metotu çok beğendim açıkçası. doğru cevaplar verdikçe görüntünün düzelmesi, görüntüdeki karıncaların ortadan kalması çok iyi düşünülmüş. alice in wonderland göndermesi de fena değildi. gerçi lewis carroll'ın aklıma gelmesi zaman almadı değil. bir de 8. bölümün komple tek bir bilmeceden oluşması moment of silence'dan beri görmediğim bir olaydı; ve çok başarılı olduğunu da söylemeliyim. özellikle aynalı oda kısmı baya yoracak oynayanları hatta sinir edecek.

  --- spoiler ---

  velhasıl kelam genel olarak güzel bir jane jensen oyunu olmuş. diyaloglarıyla, konusuyla, arakesitlerinin farklılığıyla kesinle adventure severlerin oynaması gerektiği bir oyun olduğunu düşünüyorum.

  (bkz: bride of frankenstein)
 • 2010 yılında xbox 360 ve pc için çıkan oyun. wii için de çıkması planlanıyor. tasarımcısı gabriel knight serisinden de tanıdığımız jane jensen.
 • ilk incelemesi gelmiştir. puanı oldukça sağlam gözüküyor:

  http://www.merlininkazani.com/…nceleme-38727p1.html
 • adventuregamers incelemesi (3,5/5) : http://www.adventuregamers.com/article/id,1251